# #

Kanakasvatus: Äntu mõisa omaniku Lauri Bobrovski kogemuslugu

20.07.22

Linnukasvatuse hetkeseis Eestis ja Äntus

Kanakasvatusega saab alustada tibusammudega. Foto: Kaja Piirfeldt

Kanakasvatusega saab alustada tibusammudega. Foto: Kaja Piirfeldt

Eestis toodetakse ligikaudu 160 miljonit muna aastas, ära süüakse aga 300 miljonit. Seega umbes pooled meie toidulauale jõudvatest munadest on imporditud teistest riikidest, peamiselt Lätist, Leedust ja Poolast. Väga suur puudujääk on turul kodumaise puurikanamuna osas, mida praegu valdavalt tarbime.

Selle tühimiku täitmiseks oleks vaja suuri tootjaid, kellel aga ülal loetletud konkurentsis Eesti tingimustes turule tulla on üsna väljakutset pakkuv. Väiketootja omahind munale ja ka linnulihale on oluliselt kõrgem, selles osas ta suurfarmidega võistelda ei suuda. Seega tuleb otsida teisi võimalusi oma toodangule konkurentsieelise tekitamiseks. Äntu mõisal on valitud mahetootmine.

Eestis kasvatatakse erinevaid kanatõuge, näiteks pruune mune saab ISA Brown, Hisex Brown ja Lohmann Browni tõugu sulelistelt.  Valgeid mune munevad Hisex White ja Starcross 2000. Tõuvalik on Lauri sõnul võtmetähtsusega küsimus. Äntus tegutsevad peamiselt Lohmann Browni tõugu kanad, kes on peremehe hinnangul sõbralikud, terved ja hea munatoodanguga.

Lauri poolt juhitavas ettevõttes on täna aasta ringi munemisega hõivatud 15 000 kana ja lihatootmises 5000 broilerit. Selle lindude arvuga on Kikerikii kaubamärgi alt mune ja broileriliha turustav kanakasvatus Eesti suurim mahetootja enda valdkonnas. Toodangut müüakse kõikides suuremates jaekettides, samuti on klientideks  paljud koolid, lasteaiad ja restoranid.

Loe edasi pikk.ee või kuula taskuhäälingut