# #

Sepa mahetalu perenaine väiketalupidajatest: tõenäoliselt on ta üks kõrgema pädevusega spetsialist

12.03.15

Väiketalupidaja, kes ka töötlemisega tegeleb, ja kes lisaks veel ka midagi teeb, on tõenäoliselt üks kõrgema pädevusega spetsialist vabariigis, sest talunik-ettevõtja peab teadma põhimõtteliselt kahte kolmandikku nendest seadustest ja määrustest, mis meil üldse vastu on võetud, rääkis Sepa mahetalu perenaine "Maahommikus".

Kui vanad eestlased ajasid võid käsitsi, siis tänapäevasemal meetodil teeb seda Sepa mahetalu Pärnumaal. Lisaks valmistatakse lehmakarja piimast ka sõira, kodujuustu, gheed, keefiri, hapukoort, jogurtit, jäätist ja toorjuustu ürtidega.

Sepa mahetalu perenaise Nele Tamme sõnul tunneb ta kõiki oma lehmi nimepidi. "Kui neid on tõesti vähe ja nad on enda kasvatatud algusest peale, siis ikka jääb meelde ja kõigil on oma iseloom," rääkis Tamm.

Tamm päris emalt kaks lehma ning ta hakkas endalegi ootamatult loomi pidama. "Kuna need olid piimaloomad, siis ma hakkasin ise seda piima töötlema ja inimestele müüma," selgitas Tamm, kuidas tema mahetalupidamine alguse sai.

Kuna alguses puudus Tammel ringkond, kellele toorpiima müüa, hakkas ta ka teisi piimatooteid valmistama. "Lihtsalt katsetamisest kasvas välja teavitatud koduköök ja nüüd on mul ainult väike sammukene puudu tunnustatud ettevõttest, et siis oleks õigus ka poodidele müüa," ütles Tamm.

Tamm räägib, et tema kliendid on temale väga omaseks saanud. "Kui sa tunned seda inimest, kes su toitu tarbib, et see on midagi hoopis muud, et siin on tõesti mingi energeetika, mis sinna tegemisel sisse läheb, et see ei ole lihtalt toit - see on natuke enam."

Sepa mahetalu perenaine tegeleb blogipidamisega ja viib ka koolitusi läbi, kus õpetab inimesi näiteks võid tegema.

Tamm on jõudnud järeldusele, et väiketalupidamises peavad suured teadmised olema. "Väiketalupidaja, kes ka töötlemisega tegeleb, eriti kui see on loomne toit, kes lisaks veel ka midagi teeb, et siis tõenäoliselt on ta üks kõrgema pädevusega spetsialist vabariigis, sest ametnikud teavad väga hästi oma valdkonda, aga talunik-ettevõtja peab teadma põhimõtteliselt kahte kolmandikku nendest seadustest ja määrustest, mis meil üldse vastu on võetud," rääkis Tamm talupidaja raskest olukorrast.

Allikas: Maahommik