# #

​Algas parima mahetootja ja mahetoote konkurss 2024

18.06.24

Parima mahetootja tiitli võttis 2023. aastal vastu Meelis Mõttus. Foto: Lauri Laan

Parima mahetootja tiitli võttis 2023. aastal vastu Meelis Mõttus. Foto: Lauri Laan

Alanud on kandidaatide esitamine 2024. aasta parima mahetootja ja -toote konkurssidele. Konkursile „Parim mahetootja 2024“ oodatakse kandidaate kuni 5. juulini ja konkursile „Parim mahetoode 2024“ kuni 23. augustini. Parima mahetootja ja mahetoote konkursid toimuvad viieteistkümnendat korda. 

„Mahepõllumajandussektoril on põhjust lootusrikkalt tulevikku vaadata,“ ütles Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kantsler Marko Gorban. „Kuigi majandusliku ebakindluse tingimustes on kohaliku toidu eelistamine tarbijate hulgas mõnevõrra langenud, siis pikas perspektiivis on kestlik toidutootmine see, mida ootavad nii kodumaised tarbijad kui ka eksporditurud. Erinevad uuringud ütlevad, et Eesti inimesed seostavad kohalikku toitu kõige enam harjumuspärase maitse, värskuse, usaldusväärsuse ning püsiva ja kõrge kvaliteediga. Just seda pakub meile mahetootmine,“ tõdes Gorban.

2023. a konkursi parimad tooted Foto: Lauri Laan

2023. a konkursi parimad tooted Foto: Lauri Laan

Konkurssidega tunnustatakse maheettevõtjate pingutust majandada keskkonnasäästlikult ja pakkuda kõrge kvaliteediga kohalikku toitu. „Toidu tootmisel muutuvad keskkonnateemad iga aastaga järjest olulisemaks – maheviljeluses pööratakse suurt tähelepanu keskkonnahoiule ja ökoloogilisele tasakaalule juba eos. Kogu mahepõllumajandus, nii taime- kui ka loomakasvatus, töötlemine kui ka turustamine on väga rangelt reguleeritud Euroopa ja Eesti õigusaktidega. Samas näeme, et aastatega lisandub järjest põnevamaid mahetooteid, mis saavad ka tarbijate lemmikuks. Meil on hea meel maheettevõtjaid tunnustada ja anda konkursil osalejatele hoogu juurde,“  sõnas Airi Vetemaa Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutusest. 

Konkursile „Parim mahetootja 2024“ saavad kandidaate esitada nii organisatsioonid kui ka üksikisikud, sh kandideerija ise. Konkursile oodatakse mahetootjaid, kes on mahepõllumajandusega tegelenud vähemalt kaks aastat. Kandidaatide ankeetide esitamise tähtaeg on 5. juuli.

Konkursile „Parim mahetoode 2024“ esitavad oma tooteid mahetöötlejad ise, esitada saab kuni kolm toodet. Tingimuseks on, et mahetoode oleks ankeetide esitamise tähtajaks müügil. Toodete ankeetide esitamise tähtaeg on 23. august.

2023. a parima mahetoote konkursil osalenud tooted Foto: Lauri Laan

2023. a parima mahetoote konkursil osalenud tooted Foto: Lauri Laan

2023. aastal pälvisid parima mahetootja tiitli Max Mõttus ja Meelis Mõttus ettevõtetega Lõunapiim ja Metsavenna Turismitalu. Mullune parim mahetoit oli fermenteeritud küüslauk Vinkymon OÜ-lt ja parim mahejook keefir Metsavenna Turismitalu OÜ-lt.

Parima tootja ja toote valivad välja erialaspetsialistidest koosnevad hindamiskomisjonid. Konkursside võitjad kuulutatakse välja sügisel.


Konkursside statuudid ja ankeedid leiab siit: maheklubi.ee/konkurss.
Ankeedid tuleb saata aadressile mahepm[A]gmail.com. Konkursse korraldab Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi tellimusel Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Mahepõllumajanduse Koostöökoguga.

Info: Airi Vetemaa, Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus
airi.vetemaa[A]gmail.com
5225936