# #

Eesti parim talu on Tuuma mahetalu Võrumaalt

29.07.14

Jänedal toimunud Eesti Talupäevadel kuulutati välja 2014. aasta parimad talud. Kandidaatidena üles seatud kokku 15 talu 8 maakonnast. Parimad valiti kolmes kategoorias: traditsioonilised tootmistalud, alternatiivset suunda arendavad talud ja noortalunikud.

Eesti „Aasta taluks 2014“  ja ühtlasi parimaks tootmistaluks valis žürii Võrumaal Varstu vallas Kõrgepalu külas asuva mahetalu - Tuuma talu, mida peavad Ants ja Sirje Schmidt. 

Tuuma talus, mis on taastatud Sirje Schmidti vanavanemate talu kohal, on lambaid peetud juba 1995. aastast, kuid täies mahus keskendus Schmidti pere lambakasvatusele 2007. aastal. Praegu on talus üle 1000 mahetootmisel lamba ja talle. Mahetunnustatud maad on Tuuma talul kasutuses 161 ha, mille hulgas on nii püsirohumaad kui lühiajalisi  rohumaid, samuti kasvatatakse oma talu vajadusteks teravilja – kaera, nisu ja otra. Loomade tarbeks on ehitatud kaks lauta. Tuuma talus kasvatatud lambad müüakse põhiliselt Prantsusmaale, Saksamaale ning Araabia maadesse. Aastas müüb talu 500-600 talle.

Konkursil väärisid tunnustust veel kaks mahetalu.
 
Alternatiivset suunda arendavad talude hulgas tunnistas žürii teise koha vääriliseks Viljandimaal Tarvastu vallas Mustla külas tegutseva Säga-Aaviku mahetalu, mida peavad Toomas ja Sirje Allik. Talu tegutseb 1996. aastast ja on tänaseks keskendunud maheköögiviljale ja puuviljadele-marjadele. Viimastel aastatel on arendatud astelpajust, õuntest, marjadest, porgandist, kõrvitsast ja peedist mahlade ning krõpsude valmistamist. Säga-Aaviku tooteid turustatakse läbi tulundusühistu Eesti Mahe, aga ka taluturgude ja Viljandi mahekaupluste kaudu. Tihedat koostööd tehakse teiste Tarvastu valla taludega. Talu karjamaadel kasvatatakse ka lihaveiseid, keda on hetkel 80. Haritavat maad on 92 ha.

Tootmistalude hulgas tunnustati veel Viljandimaa Tarvastu valla Vanausse külas asuv Ennuvariku mahe veise- ja taimekasvatustalu, mida peavad Aivar ja Airi Kõva. Žürii tunnustas Ennuvariku talu tugevate peretraditsioonide hoidmise eest.

Talusid hindas sel aastal žürii koosseisus: Ivo Eenpalu, Arvo Veidenberg, Kaul Nurm, Leho Verk Eestimaa Talupidajate Keskliidust, Vahur Vider põllumajandusministeeriumist ja Anneli Ammas ajalehest Postimees. Žürii külastas juulikuu jooksul kõiki konkursile esitatud talusid. Parima talu konkurssi korraldas Taluliit juba 22. korda.

Täpsemalt saab konkursi tulemustest lugeda siit.

Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus