# #

Esnas elav perekond toodab mahetoodanguna kitsejuustu

27.12.11

Birgit Itse

Esnas, ühes vanas majas elab üks väga tore perekond: Aita (28), Jaan (34) ja Hugo (2). Teistest peredest eristab neid see, et nad tegelevad millegagi, mida teised Eestis ei tee - toodavad tunnustatult mahetoodanguna kitsejuustu.

Algus

Esialgu oli neil viis kitse, aga nagu Aita ütleb, pole suurt vahet, kas omada viit või viitkümmet kitse - lüpsmisele ja talitamisele kuluv aeg on peaaegu sama. Kogemus, mis viie kitse pidamisest saadi, andis aga inspiratsiooni edasiseks. Samuti külastused teistesse suurematesse kitsekasvatuse ja juustutootmisega tegelevatesse taludesse nii Eestis kui ka väljaspool. Selles vallas leiab mujalt Euroopast palju häid eeskujusid.

Kui plaanid võtsid rohkem jumet, müüdi viis kitse maha, et keskenduda tõsisemalt „päris" asjale. Nii juhtuski, et kui me umbes aasta tagasi Jaaniga kitsekasvatusest rääkisime, siis jäi ta üsna tagasihoidlikuks ja soovitas kevade poole uuesti ühendust võtta, kui rahataotluste osas on ka asi selgem. Aasta on möödunud ruttu. Selle aasta kevadel poegisid 28 noort rootsi maatõugu kitse esimest korda ning alustati juustu valmistamist suuremas mahus. Eesmärgiks kõik järele proovida, katsetada ja kohaneda, luua süsteemid ja rütmid. Uue hooaja alguses on toodang juba suurem ja siis tahavad nad paremini ettevalmistatud olla. „Aprillis peaks sündima uued talled, millele eelneb kinnisperiood," selgitab Aita. Edaspidi aga soovivad tootma jääda aastaringselt.

Loe edasi: eestielu.delfi.ee, 26.12.2011