# #

Euroopa supermarketid ei taha oma lettidele GMO-tooteid

19.06.14

Möödunud aastal tuli nii mõnelgi Suurbritannia supermarketiketil loobuda senisest tarbijasõbralikust poliitikast, et pakutakse GMO-vaba söödaga toodetud liha, piima ja mune. Kuigi nõudlus pole kuhugi kadunud, ei ole lihtsalt tooteid, mida müüa, sest valitseb GMO-vaba sööda puudus. Mitmed suured Euroopa jaemüügiketid üritavad aga GMO-vaba toidu pakkumist jätkata. Näiteks Saksamaal, Prantsusmaal ja Austrias toetatakse GMO-vaba liha, piima ja munade vabatahtlikku märgistussüsteemi riiklikult.

Suurbritannias oli Waitrose`i kett üks esimesi, mis alustas mahetoidu müüki supermarketites ja on tänini üks suuremaid mahetoidu jaemüüjaid. Pingutatakse kõvasti, et ka mittemahedad tooted oleksid GMO-vabad. Munad, kana- ja kalkuniliha ning Uus-Meremaa lambaliha on pärit loomadelt, kellele pole antud GMO-sööta. Samuti on GMO-vaba kalakasvatuste kala. Sealiha puhul pole täielikult GMO-vabaks suudetud jääda. Waitrose on andnud oma panuse, et loomakasvatajatel oleks võimalik rohkem kasutada kohalikku, mitte GM-sojal põhinevat sööta.

Teine suurem Suurbritannia kett Sainsbury’s pakub valikut GMO-vabasid omamärgitooteid: kana-, kalkuni- ja pardiliha, munad ning lõhe. Ka neil ei õnnestu pakkuda GMO-vaba sealiha.

Šveitsi keti Migros sortimendis ei ole ühtki taimset (puu- ja köögivili, teraviljatooted) GMO-toodet.

Šveitsi päritolu liha (sh linnuliha), munad ja piim on GMO-vabad, sh ka kõik omamärgitooted. Imporditud loomsete toodete puhul, mis pole märgitooted, ei välistata, et loomi on GMO-söödaga söödetud. Kalakasvatuste kala GMO-vabadus on garanteeritud ökomärgiga.

Austria suurim toidupoodide kett Rewe oli üks esimesi, kes alustas 2003. a GMO-vabalt söödetud kanade munade müüki. Alates 2012. a pakutakse GMO-vaba söödaga söödetud kana- ja kalkuniliha. Rewe gruppi kuuluv poekett Billa müüb ka GMO-vabalt toodetud sealiha.

Tarbijad tahavad nii GMO-sisalduseta taimset toodangut kui ka saadusi loomadelt, keda pole söödetud GMO-söödaga. Põllumajanduslikud trendid aga kahjuks tarbijate eelistust ei toeta ning GMO-vabaduse poole püüdlemine osutub järjest keerukamaks. 

Argo Peepson, Maheklubi