# #

Kaaliumväetiste kasutamine mahepõllumajanduses

03.05.21

Mahepõllumajanduses on lubatud kasutada järgmiseid kaaliumväetiseid:

1. töötlemata kaaliumsooladest saadud valmistis ehk töötlemata kaaliumsool

NB! Mahepõllumajandusse sobiva kaaliumsoola leiate väetiseregistrist siit, sisestades otsingulahtrisse „Väetise liiginimetus“ vastava väetise liiginimetuse „Töötlemata kaaliumsool (3104  90 00)“.

2. toode, mis on saadud töötlemata kaaliumsoolast füüsilise ekstraheerimise teel (ainete segust teatud komponentide eraldamine füüsikalisel meetodil) ehk kaaliumsulfaat, mis võib sisaldada ka magneesiumsooli.

NB! Mahepõllumajandusse sobivat kaaliumsulfaati väetiseregistris ei ole, seal on registreeritud ainult kaaliumühendite keemilise reaktsiooni tulemusena saadud valmistis, kuid mahepõllumajanduses on lubatud vaid kaaliumsulfaat (mis võib sisalda ka magneesiumsooli), mis on saadud töötlemata kaaliumsoolast füüsilise ekstraheerimise teel.

Teised kaaliumväetise liigid, nt kaaliumkloriid ehk kaalisool (valmistis, mis saadakse looduslikest kaaliumiühenditest ja sisaldab peamiselt kaaliumkloriidi), rikastatud töötlemata kaaliumsool (töötlemata kaaliumsooladest saadud valmistis, mida on rikastatud kaaliumkloriidiga segamise abil) ja kaaliumsulfaat, mis on saadud kaaliumiühendite keemilise reaktsiooni tulemusena, ei ole mahepõllumajanduses lubatud.

Kui soovite saada kindlust, kas toode sobib mahepõllumajanduslikku tootmisse, võite pöörduda Põllumajandus- ja Toiduameti mahepõllumajanduse ja seemne osakonda, esitades e-postile mahe[A]pta.agri.ee  järgmise informatsiooni:

  • tootekirjeldus, kus on välja toodud toote kaubanduslik nimetus, omadused ja kasutusjuhised;
  • toote koostis (algmaterjal, üldine koostis), lisaks:
    1. selgitus, kuidas on täidetud võimalikud mahepõllumajanduse määrustest tulenevad erinõuded
    2. nõuetekohasust kinnitavad dokumendid (nt müüja kinnitus, et tooteid ei ole toodetud geneetiliselt muundatud organismidest ehk GMOdest ega ka nende abil);
  • muu lisateave (nt kui olemas mahesertifikaat).

Kui mahepõllumajanduse tootja on varajasemalt kasutanud kaaliumkloriidi ehk kaalisoola või rikastatud töötlemata kaaliumsoola, siis laojääkide olemasolu korral on lubatud need ära kasutada, kuid juurde enam osta ei tohi.

Alus: Komisoni määrus (EÜ) 889/2008 lisa I

Kätlin Laats
Põllumajandus- ja Toiduamet