# #

Koolid ja lasteaiad said mahemesinikelt mahepäeva puhul mett

22.09.22

Riin Liht, Eesti Mahemesinikud

Euroopa mahepäeva, mida tähistatakse 23. septembril, raames viisid Eesti mahemesinikud mett koolidesse ja lasteaedadesseEesti koolidele ja lasteaedadele jagati üheskoos üle 150 kg mett. 

18 kooli ja lasteaeda viies maakonnas said selleks õppeaastaks mahemett, et külmale sügishooajale vastu minna maitsva ja turgutava meega, mis on olnud hea kaaslane külmetuse korral meie esivanematele juba sajandeid,“ ütles Riin Liht MTÜst Eesti Mahemesinikud. Koolidele ja lasteaedadele annavad mahemett kaheksa mahemesinikku. 

Mahemesindus on kestlik mesilaste pidamise viis, kus esikohal on mesilaste heaolu ja mesi on korjatud puhastelt korjealadelt: metsadest ja niitudelt, eemal – vähemalt 3 km kaugusel tavapõllumajandusest, raudteedest ja suurtest maanteedest. Mahemesilased aitavad hoida piirkonna liigirikkust ja säilitada ökosüsteemi ning taimede looduslik liigirikkus annab mahemeele erakordse maitse. 

Mahetootmise reeglite järgi on kogutud hinnanguliselt vaid 1% Eestis toodetavast meest. 

Mahenõuete üle on Eestis regulaarne riiklik järelevalve, nii ka mahemesinduses. Mahemee tunneb ära ökomärgi järgi sildil, mahemesinikud on leitavad maheregistrist. 

Eestis on kokku ligi 60 mahemesinikku, kellel kokku on ligi 3000 mesilasperet. MTÜ Eesti Mahemesinikud on organisatsioon, mille eesmärk on mahemesinduse arendamine ja edendamine Eestis, et tõsta teadlikkust mahemeest, sinna kuulub 20 mahemesinikku. 

Maheorganisatsioone ühendab Mahepõllumajanduse Koostöökogu, kuhu kuulub 15 organisatsiooni.