# #

Koplimäe mahetalu aasta tegijana võõrustab huvilisi

11.03.11

Aare Laine

Eile vuras mitu sõidukit Uuemõisa küla käänulist-libedat-kitsast külavaheteed otse Koplimäe talu õue. Tänavu Pöide valla aasta tegija tiitli pälvinud mahetalunikud Marju ja Olev Müür võtsid vastu külalisi MTÜ-st Saare Mahe. Kolleegid tulid uudistama teravilja töötlemist, speltanisu jahvatamist mittetulundusühingu veskis, mis LEADER-programmi toel soetatud ja Koplimäe mahetallu üles sätitud.

Sellel aastal 15. sünnipäeva pidav Koplimäe mahetalu on endale nime teinud juba aastaid tagasi. 2008. aastal tunnistati Koplimäe mahetalu peremees ja -naine parima noore loodustaluniku tiitli vääriliseks. Samal aastal võitis talu üleriigilisel talude võistlusel alternatiivtalude kategoorias teise koha.

Möödunud aastal esitas Koplimäe talu mahetalude toodete konkursile oma talust kaks toodet: mahedad tatraküpsised ja maheda maasikatambi. Viimane on 2007. aastal tunnustatud toormoos, mida ametnikud nimetasid värsketest marjadest muljumise teel saadud sügavkülmutatud moosilaadseks tooteks. Pärast läbirääkimisi lepiti nimetusega mahemarjatamp. Ja mahe maasikatamp hinnatigi mullu diplomi vääriliseks.

Kõik need tunnustused on tulnud tänu sihikindlale tööle. Tõsi küll, ühe või teise tiitli võitmist pole Marju ja Olev Müür endale eesmärgiks seadnud. Kes teeb, seda märgatakse ning need tänu- ja tunnuskirjad, mis Koplimäe mahetalu elutoa seinal, on küll tulnud õigesse kohta. Mandrilt Saaremaale Marju isakoju kolinud, hakkasid noored tasapisi talutöödega pihta. Aasta-aastalt on tööde maht muudkui kasvanud. Nüüdseks on Koplimäe talu ainus speltanisu ja vahest ka tatra kasvataja Saaremaal.

Loe edasi: Saarte Hääl, 11.03.2011