# #

Lasteaedade ja koolide kokad võistlesid mahetoorainest toidu valmistamises

20.12.12

Mahetoit hakkab jõudma järjest rohkemate lasteaedade ja koolide toidulauale, seda ka Eestis. Mahetoidu edasise kasutamise innustamiseks toimusid detsembris lasteaia- ja koolikokkadele parima mahetoidu võistlused. Võistlused korraldas Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus Põllumajandusministeeriumi tellimusel.

Võistlustel said osaleda kõik lasteasutused, kus oli kasvõi mingil määral mahetoorainet kasutatud. Kõigil osalejatel paluti välja pakkuda mahetoorainest koosnev lõunasöögimenüü, kus valdav osa kasutatud toorainest pärineks mahepõllumajandusest. Väljapakutud menüü pidi koosnema ühest soolasest (supp või praad) toidust ja magustoidust.
Valmistatud toite hindas žürii, kuhu kuulusid ka lapsed. Kõik toidud olid väga maitsvad, samuti oli kodumaist mahetoorainet osatud huvitavalt ja hästi ära kasutada. Mõlemal võistlusel osalejad seadsid seega žürii raskesse olukorda ja võitjate väljaselgitamine nõudis pikka arutelu. Hindamisel arvestati lisaks toidu maitsele ja väljanägemisele kodumaise mahetooraine ärakasutamise oskust ja osakaalu, toidu isikupärasust, põhiroa ja magustoidu omavahelist sobivust, toidu nimetuse ja toidu esitlemise atraktiivsust jm.

Lasteaedade võistluse võitjaks tuli Tallinna Lepatriinu lasteaed (Peedihautis lihaga ja Kama-kohupiima magustoit marjadega), järgnesid Tallinna Waldorflasteaed Ilmapuu (Sügisvärvid ahjupannil ja Kaeraunelm maasikakastmes) ja Tallinna Kelmiküla lasteaed (Kõrvitsapüreesupp Halloween’ile vastu ja Riisilumi marjakastmega). Huvitavate ja maitsvate toitude eest väärivad tunnustamist kindlasti ka Kuressaare Kesklinna Eralasteaed Naerusuu, Rakvere Vanalinna kooli lastehoid ja Eralasteaed Lillelapsed.

Koolide võistluse võitjaks tuli Valga Põhikool (Kartulipüreetrio veiseliha kastmega ja Kohupiimaahvatlus peedukiselliga), järgnesid Türi Toimetulekukool (Makaroni-kapsahautis hakklihaga ja Põngerjate vaht) ja Häädemeeste Keskkool (Maksa-köögivilja kotlet ja Mustikasupp vaniljekastmega).


Info:
Merit Mikk, Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus
tel 503 9802, e-post: merit.mikk@gmail.com
www.maheklubi.ee