# #

Ülemaailmse mahepõllumajandusorganisatsiooni IFOAM maailmakongressil arutati, kuidas laiendada mahetootmist ja kasvatada mahetoodete mainekust

24.10.14

Ülemaailmse mahepõllumajandusorganisatsiooni IFOAM 18. maailmakongress toimus 13.–15. oktoobrini Istanbulis. Kongressi raames toimus ligi 100 üritust. Kongressil keskenduti taime- ja loomakasvatusele, seadusandlusele, mahekontrollile, kaubandusele ja tootjate-tarbijate ühendustele.

Kongressi avas Türgi põllumajandusminister Mevlüt Gümüs, kes tervitas 900 külalist 30 riigist. ÜRO toiduorganisatsiooni FAO tervitussõnad andis edasi Nadia El-Hage Scialabba. El-Hage Scialabba rõhutas, et FAO teeb mahepõllumajanduse üleilmseks arendamiseks IFOAMiga aktiivset koostööd. Kongressil esinejate üks olulisemaid sõnumeid oli, et mahepõllumajandus pakub tõhusaid lahendusi paljudele keskkonnaprobleemidele üle kogu maailma, vaja on aga märksa laialdasemat mahemeetodite kasutuselevõttu kogu maailmas.

„Ma usun meedia positiivsesse jõudu ja sellesse, et maheliikumise head uudised jõuavad üha rohkemate inimesteni. Suurte korporatsioonide lobitöö ja suur hulk raha võimaldavad neil viia ellu projekte, mille tulemusel kahjustub keskkond ja seatakse ohtu inimeste tervis,“ ütles Anna Lappé Small Planet Institute´st. „Kuid lootust annab see, et maheliikumine tugevneb üle ilma lugematu hulga ettevõtmiste abil, mille eesmärk on maailma paremaks muuta. Näiteks New Yorgis toimunud poolt miljonit inimest haaranud kliimamuutuste vastu võitlemise üritus „Cook organic and not the Planet“.

Pat Mooney Kanadast, alternatiiv-Nobeli auhinna võitja, sõnas: „Peame keskenduma positiivsetele sõnumitele ja maheliikumise edulugudele. Samas peame väga selgelt ja konkreetselt näitama, millist  kahju põhjustavad tavapõllumajandus ja -toidutööstus.

Esines ka Will Allen, Growing Poweri looja, kelle Time Magazine ja Forbes Institute valisid 2010. ja 2011. aastal 100 kõige mõjukama inimese hulka. Tema raamat „The Good Food Revolution“ („Hea toidu revolutsioon“) aitas luua linnaaedade rajamise liikumist. Et „liikumine muutub revolutsiooniks“ ei üllata teda, sest toit on üks olulisemaid asju maailmas. Tema talu ja töötubasid külastab aastas ligikaudu 30 000 inimest, õppides mahetootmist ja komposti valmistamist. Allen teeb koostööd ülikoolidega ja loob töötutele töökohti, ostes mahajäetud maad ja hooneid, kuhu rajab väikesed talud, kalakasvatused või linnaaiad.

Kongressil oli kolm paralleelsete sessioonide valdkonda – lisaks põhisessioonile ka teaduse ja praktikute sessioonid. Rõhutati teaduse laiema kaasamise vajadust mahepõllumajanduse arengusse. 

Maheklubi