# #

Maailma müüduimat taimekaitsevahendit leiti USA emade rinnapiimas

08.06.14

Mahetarbijate organisatsioon (OCA) kutsub USA seadusandjaid üles glüfosaati keelustama, tuginedes pilootuuringule, kus seda taimekaitsevahendit leiti naiste rinnapiimast. See tulemus on vastuolus agrokeemiatööstuse väidetega, et glüfosaat inimkehasse ei kogune.

„Monsanto on aastaid väitnud, et glüfosaat, mis on nende toote Roundup toimeaine, on ohutu, sest inimkeha väljutab selle,“ ütles mahetarbijate organisatsiooni direktor Ronnie Cummins. „See esimene omataoline uuring aga tõestab, et Monsanto eksib. Tulemustest võib järeldada, et glüfosaat koguneb meie kehades ja emad annavad toksiini oma beebidele rinnapiima kaudu edasi.“

Uuringu korraldasid Moms Across America ja Sustainable Pulse, toetas Environmental Arts & Research. Uuringus analüüsiti 10 proovi naiste rinnapiimast USA eri paigust. Glüfosaat tuvastati neist kolmes, kus leiti 760-1600 korda suurem glüfosaadisisaldus kui seda lubab ELi joogiveedirektiiv (0,1 µg/l). Tulemus jäi siiski alla 700 µg/l, mis on lubatud USA joogivees. Mitu kuud kuni kaks aastat ainult mahe- ja geenmuundamata toitu tarbinud naiste rinnapiimast glüfosaati ei leitud.

Analüüsiti ka 35 uriiniproovi ja 21 joogiveeproovi USA eri paigust. Uriinis leiti sisaldusi, mis on üle 10 korra suuremad, kui need, mis tuvastati sarnases 2013. a Maa Sõprade korraldatud uuringus 18 Euroopa riigis. Selles uuringus oli maksimaalne leitud glüfosaadisisaldus eri riikides vahemikus 0,16-1,82 µg/l.

Monsanto Roundup on maailma enimmüüdud herbitsiid. 2013. a kasvas selle müük 73% (371 mln dollarini) seoses geenmuundatud kultuuride kasvatamisega, kus glüfosaati kasutatakse rohkem kui tavakultuuride puhul.

Tegemist oli väikese pilootuuringuga, mille tulemused näitavad aga selgelt, et seda teemat tuleb edasi uurida. Plaanis on märkimisväärselt suurendada proovide arvu ja uurida glüfosaatide sisaldust veres, uriinis ja rinnapiimas.

Allikad: http://www.organicconsumers.org/articles/article_29697.cfm

http://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/yesmaam/pages/774/attachments/original/1396803706/Glyphosate__Final__in_the_breast_milk_of_American_women_Draft6_.pdf?1396803706