# #

Maheviljeluse huvilised kohtusid ETKI esitluspäeval

12.08.18

Reine Koppel ja Ilmar Tamm
Eesti Taimekasvatuse Instituut

6. ja 12. juulil toimusid Eesti Taimekasvatuse Instituudi (ETKI) Jõgeva osakonnas teraviljasortide ja agrotehnika esitluspäevad maheviljeluse huvilistele.

ETKI aretajad ja teadurid tutvustasid, millised teraviljade, liblikõieliste, rapsi- ja kartulisordid Eestis levivad ja kuidas need käituvad maheviljeluse tingimustes. Räägiti ka erinevatest mahetootmise agrotehnika aspektidest, mis selle teemaga seotud on. Teraviljade aretajad Ilmar Tamm, Anne Ingver, Ilme Tupits, Ülle Tamm ja Reine Koppel rääkisid teraviljade sortidest ja sellest, kuidas need mahetingimuses kvaliteetset saaki annavad.

Mahe- ja tavakatsed sarnases seisus. Maheviljelusse sobivamad sordid peaksid olema kiire algarengu, pikema kõrre ja väga hea võrsumisvõimega. Sel juhul katavad teraviljade taimed pinna kiiresti ning umbrohtude kasvamiseks jääb vähem võimalusi. Taliviljade puhul on tähtis ka talvitumine, sest talvitumisega tekkinud tühjad pinnad katab kiiresti umbrohi. 2017/2018 aastal taliviljadel talvitumisega probleeme ei olnud. Suviviljadele on halvasti mõjunud selle aasta põud, mille tõttu kõrs on lühike ja võrsumine suhteliselt halb. Mahemaale külvatud teraviljade katsed ei näe esmasel vaatlusel sugugi rohkem põua käes kannatavat kui tavaviljeluse tingimustes olevad katsed. Mõnel juhul on mahemaal kasvavad sordid isegi paremini põua üle elanud. Kuid eks lõplikud tulemused selguvad siiski peale saagikoristust.

Loe edasi: www.pollumajandus.ee, 10.08.2018