# #

Metsa-Johani elab metsa rütmis

04.07.10

Jana Rand

Andrus ja Lea Sepa Metsa-Johani talu on ümbritsetud justkui hiiglasuure pargiga, kus kasvavad haruldased käpalised ning puid pügavad ja teeradu tallavad mõnusa olekuga herefordid.

Sel kevadel õitsesid Saaremaal kõik puud, põõsad ja lilled ühekorraga. Aiad uppusid ühtaegu nii õunapuu- kui sireliõitesse, tulbid ilutsesid peenral kõrvuti pojengidega. Metsa-Johani talu maadel avasid oma kummalised õied kaunid kuldkingad, mida siin-seal suurte puhmastena kasvab. Talu peremees ja perenaine Andrus ja Lea Sepp teavad täpselt, kus neid kõige rohkem hulgakesi koos on ning juhivad meid läbi piibelehtede järgi lõhnava metsa õigesse kohta. Põõsarindest läbi tunginud, avaneb nõiduslik lagendik, kus kuldkingade kõrval õitsevad ka käoraamat ja öövilge.     
 
Sellises varjurikkas lehtmetsas, mis käpalistest kubiseb, tunneks iga taimehuviline end nagu botaanikaaias. Ometi on see vaid Metsa-Johani talu karjamaa, kus sadakond lihaveist rahulolevalt ringi patseerib ja küllap on siin mõnus nii lilledel kui loomadel. “Kui kuldkingad õitsevad, käin neid siin ikka vahetevahel vaatamas,” räägib Lea. Andrus peab nagunii karjamaal silma peal hoidma ja nii teab just tema kõige paremini, kus miski taim kasvab.  
 
Kümnete hektarite suurune karjamaa on justkui üks osa nende koduaiast, mille on kujundanud peaasjalikult loomad ja loodus. Maailmas, kus paljud inimesed satuvad tõelisse metsa elus võib-olla vaid loetud korrad, on sellises ümbruses elamine tõeline luksus. Andrus ja Lea mõistavad seda hinnata ning teavad ka kindlasti kõige paremini, millist hinda selle eest maksta tuleb. 

Loe lähemalt: Maakodu, juuli 2010