# #

Õnnitlused Kadri Vollmannile 80. sünnipäeva puhul!

24.03.20

1940. aastal sai alguse ühe erilise naisterahva elutee, kelle südameasjaks on mahepõllumajandus ja külakogukondade areng. Kadri Vollmann saab 24. märtsil 80. aastaseks, olles hoolimata soliidsest east Everti talu toimekas perenaine.

Kadri on olnud aktiivne tegija Eesti Biodünaamika Ühingus, Teadlike Tarbijate Ühingus, Uusna haridusseltsis, MTÜ Viljandimaa Maanaiste Ühenduses, MTÜs Seltsiks Sinule, Viiratsi Valla Külavanemate Kogus. Ta on olnud ka Viljandi OTTi üks aktiivsemaid eestvedajaid. Eesti Biodünaamika Ühingu juhatuse liikmena on Kadri Vollmann andnud suure panuse mahepõllumajanduse arendamisse just selle algusaegadel, 90-ndatel aastatel.

Kadri Vollmann koos Arvo Purga, Weralda Lakemani ja Tõnu Kriisaga EBÜst

Kadri Vollmann koos Arvo Purga, Weralda Lakemani ja Tõnu Kriisaga EBÜst

Everti talu, kus Kadri koos abikaasa Jüri Vollmanniga elab, on pika ja põneva ajalooga 300-aastane põlistalu. Enne vanematetallu kolimist elas Kadri Tallinnas, kus ta Norma tehases töötades tutvus oma tulevase abikaasa Jüriga. 1991. a, kui tekkis võimalus Nõukogude riigikorra ajal perelt ära võetud Everti talu tagasi saada, lõpetasid Vollmannid töö Tallinnas ja kolisid maale. See ei olnud kerge otsus, Everti talu oli omanikuvahetustega üsna hooletusse vajunud. Ent Kadri sõnul oleks olnud raske teistsugust otsust teha. Ka tema isa, Hermann Everti viimane soov oli, et talu võetaks esimesel võimalusel tagasi. Kui jõudu oli rohkem, oli Vollmannide talu rehealune loomi täis, põldudel kasvas vili ning talus oli mitu abilist. Praegu on Everti talu põllumajandustööde maht palju väiksem, ent töid jätkub seal küll ja veel. Everti talus on valmistatud ka biodünaamilisi kompostipreparaate, viimati 2019. a kevadel.

Kadri ise ei ole aga kõiki päevi ainult talutööde tegemisele kulutanud, vaid on suure osa ajast pühendanud perekonna ja talu ajaloo uurimisele ning kodukoha kultuuriloo üleskirjutamisele. Näiteks on tänu Everti talule säilinud F. Tuglase raamatukogu. Nimelt sai see maja Tartus, kus Tuglas oma raamatukogu hoidis, 1944. a pommitamises pihta. Eesti Kirjanduse Seltsi liige Hermann Evert aimas aga ohtu ja tegi Tuglasele ettepaneku oma raamatud juba varem Everti tallu varjule viia. Tuglas elas ka ise mõnda aega koos abikaasaga Everti talus. Kodukoha kultuurilugu on iga talu elutähtis osa, mida ei tohiks tööde-tegemiste käigus ära unustada.

Eesti Biodünaamika Ühing tänab Kadri Vollmanni tema suure panuse eest ning soovib palju õnne suure juubeli puhul!

Weralda Lakeman, Eesti Biodünaamika Ühing