# #

OrganicYieldsUP projekt aitab kaasa mahepõllumajanduse arendamisele Euroopas

30.05.24

Euroopa Liidu rahastatav OrganicYieldsUP projekt ühendab 17 partnerit eri Euroopa riikidest, et arendada üleeuroopalist algatust, mille eesmärk on lahendada mahepõllumajandussektori ees seisvaid väljakutseid. Uute teadmiste ja strateegilise planeerimise kaudu soovib projekt aidata kaasa põllukultuuride saagikuse suurendamisele mahetootmises ja tuua sektori arengusse positiivseid muutusi. 

Foto: FiBL, Sharon Woolsey

Foto: FiBL, Sharon Woolsey

Euroopa roheleppe, strateegia „Talust taldrikule“ ning elurikkuse strateegia raames on Euroopa Liit seadnud eesmärgiks, et 2030. aastaks oleks vähemalt 25% põllumajandusmaast mahe. Selle sihini jõudmiseks peab praegune mahepõllumaa pindala ELis kolmekordistuma ning prognoositavalt peaks mahesektorisse juurde tulema umbes 700 000 uut talunikku. 2023. aastal oli Eestis mahemaa osakaal 23%, kuid viimased aastad on sektorile olnud keerulised.

OrganicYieldsUP tegeleb ühe peamise takistusega mahepõllumajanduses, milleks on väiksemad saagid võrreldes tavapõllumajandusega. See on üks peamisi põhjuseid, miks üleminek mahetootmisele ei ole tavatootjate jaoks atraktiivne. Projekti üks põhieesmärke on jätkusuutlikult suurendada põllukultuuride saake mahetootmises, kogudes ja analüüsides olemasolevaid teadmisi, töötades välja tõhusaid strateegiaid ning edendades koostööd erinevate osapoolte ja poliitikakujundajate vahel kogu Euroopas.

Nelja-aastane projekt (2024–2028) kasutab partnerite laialdast kogemust nõustamises ja teadmussiirdes. Projekt tugineb pikaajalistele katsejaamadele ja taluvõrgustikele, kus on aastate jooksul kogunenud ulatuslik andmestik ja teadmised. See taust loob tugeva aluse üle-euroopalise katse-, uurimis- ja demovõrgustiku loomiseks, mis hõlmab 11 piirkonda/riiki. Uuringud katavad väga erinevaid mullastiku-, kliima- ja struktuuritingimusi, võimaldades põhjalikku analüüsi ja järeldusi. Eesti Maaülikool osaleb projektis 2008. aastal rajatud pikaajalise mahe- ja tavapõllukultuuride külvikorrakatsega ning mahetalude võrgustikuga.

Projekti keskmes on koostöö kogu mahepõllumajanduse väärtusahela ulatuses – alates teadlastest kuni praktikute ja poliitikakujundajateni. Ühiselt töötatakse välja ja täpsustatakse strateegiaid mahepõllukultuuride saagikuse suurendamiseks ning antakse sisend tulevaste teadusprogrammide ja -kavade kujundamisse. Samuti panustatakse ELi mahepõllumajanduspoliitika arendamisse.

„Meil on hea meel alustada seda teekonda mahepõllumajanduse tootmissüsteemide arendamise suunas,“ ütles Gabriele Ridolfi (FiBL, projektikoordinaator). „Ühendades Euroopa eri piirkondade teadmised ja kogemused, soovime ühiselt lahendada mahepõllumajanduse kitsaskohti ja toetada põllumajanduse positiivset arengut.“

Praegu kogutakse andmeid saagikuse ja saagikuse suurendamise strateegiate mõju kohta 11 piirkonnast/riigist. Need andmed koondatakse andmebaasi, mis saab lähiajal avalikult kättesaadavaks. Projekti tulemusi jagatakse laialdaselt nii mahekogukonna sees kui ka väljaspool, et väärtuslikud teadmised ja soovitused jõuaksid nendeni, kes neist kõige rohkem kasu saavad.

Lisainfo:

Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre, liina.talgre[A]emu.ee

Projekti koduleht: https://www.organicyieldsup.eu/