# #

Pikkmetsade käbid kukkusid kännu lähedale

14.07.16

Hala ääremaastumise ja noorte linnaminemise üle saab ümber lükatud Oidrema külas Mätiku talus, mille pere kuus last on kodukohale truud, neil on siin oma tööd ja tegemised nii, et rahvalikult öeldes on Pikkmetsade käbid kukkunud kännu lähedale. 

Koonga valla mõistes on Oidrema üks suuremaid külasid, üle 110 elaniku. Pärnu-Lihula maanteelt pöörab tee sinna Pangamäelt, kus kõrgub üle 300aastane looduskaitsealune tamm. Pärnu on siit 45 ja Tallinn 120 kilomeetri kaugusel ning turismisihtkohana teatakse Oidremaa mõisa.

Mätiku talu jääb mõisast paar kilomeetrit eemale, koha nimi on tuletatud mättast keset vett. Talumaja ehitati enne sõda, riigistati kolhooside moodustamise ajal ning Oidrema lasteaed töötas seal 1981. aastani. Mudilasena oli siin hoiul ka Mätiku talu perenaine Helga Pikkmets, kelle jutu järgi oli majas kaks rühmatuba, eraldi ühe- kuni kolmeaastased ning kolme- kuni kuueaastased. Köök oli sama koha peal, kus nüüdki, ainult pliit on ümber laotud ning omaaegne pesuruumi sein lammutatud.

Peremees Aivar Pikkmets on põliskohalik ja kui ta Helgaga Mätikule tuli, oli noortel elu alustamiseks kaasas pulmakingiks saadud tiine mullikas. Talu ametliku vormistamise ajaks oli kari kasvanud kolme lüpsilehmani ja maad 10 hektarit. Nüüd on mahetootmistalul 56 lüpsilehma ja noorkari, nii et kokku 105 hinge ning üle 350 hektari haritavat maad. Sellest suurem väärtus on aga 13 lapselast.

Loe edasi: maaelu.postimees.ee