# #

Saksamaa maheturg püsib stabiilsena

25.09.09

Igal aastal teevad Saksamaa maheturust ülevaate professor Ulrich Hamm Kasseli ülikoolist ja Markus Rippin Agro Milagrost. Nad leiavad, et vastupidiselt meedia kajastustele pole ei eelmisel ega ka sel aastal maheturu kahanemist Saksamaal täheldatud. Maheturul on peamine tegija tavakaubandus, mis moodustab 57% maheturust, mahepoodide osaks on 22%. Mõlema turustuskanali käive suurenes 2008. aastal võrreldes eelmise aastaga. Ülejäänud turustuskanalite, sh turgude ja talupoodide käive vähenes.
Kogu maheturu käive oli 2008. aastal fhinnangluliselt 5,85 miljardit eurot, võrreldes 2007. aastaga kasvas see 10%. Samas on maheturu kogukäibe suurust külllatki raske hinnata. Tihti ei võeta arvesse ei toitlustust ega eksporti.
Hiljuti publitseeris Tarbijauuringute Ühing oma raporti mahetoidu turu kohta 2009. a esimesel poolaastal, kus täheldatakse maheturu kahanemist. Agro Milagro on nende andmete suhtes kriitiline, sest sageli tehakse põhjapanevaid järeldusi täiesti valedest asjadest. Näiteks on seostatud maheimporttoodete osa vähenemist turul kogu maheturu kahanemisega. Tegelik põhjus peitub aga hoopis selles, et kodumaised mahetooted lähevad hästi kaubaks ning on importtooted välja tõrjunud. Ka mahetootjate ja -kaupmeeste assotsiatsiooni BNN Herstellung und Handel hinnangul on mahetoodete turutrend hoopis pisut positiivne (kasv 1,5%).
Juba paar aastat tagasi võis ennustada maheturu hüppelise kasvu lõppemist. Kuigi nüüd võib maheturgu oodata mõningane langus, pole selle kokkuvarisemist kindlasti vaja karta.

Allikas: www.agromilagro.de