# #

Särgava: Mis muutub mahemääruse muutmisega?

03.01.18

Meelika Sander-Sõrmus 

Novembri eelviimasel nädalal kiitsid uue Euroopa Liidu mahemääruse heaks EL Nõukogu põllumajanduse erikomitee ja Euroopa parlamendi põllumajanduse ja maaelu arengu komisjon. Järgmisena peavad selle allkirjastama Euroopa parlament ning EL põllumajanduse ja kalanduse nõukogu.

Uue määruse tekst on 2014. aasta märtsis Euroopa Komisjoni ettepanekuga alanud protsessi tulemus. Komisjoni ettepanek pälvis tõsist kriitikat nii mahesektorilt kui ka eri riikide poolt ning rohkem kui kolme aasta jooksul on lõpuks jõutud kompromissini. Tulemus siiski maheorganisatsioone väga ei rõõmusta.

"Eelnõud on menetletud 5 aastat, soove oli eripalgelisi, kõik tahtsid parimat ja välja tuli nagu alati!  Mahetooteid suuremates kogustes importivad maad oleksid soovinud näha määrust igaüks oma  arusaamade järele. Samas oli uue määruse üks ülesannetest ka protsessi lihtsustamine. Iga uue nõude dokument vajab eelkõige esitajat, bürood ja ametnikke, kes nendega tegeleb. Institutsiooni ja täitemehhanismi, mis suudaks hälvetele adekvaatselt reageerida kõigis liidumaades," selgitas Särgava.

Loe edasi: www.pollumajandus.ee, 03.01.2018