# #

Setomaa hakkab ehitama mahetulevikku

12.06.18

Annela Laaneots

18. juunil algusega kell 13 toimub Värska kultuurikeskuses visioonikonverents “Mahe Setomaa”, mille eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mahepõllumajanduse mõjudest ja võimalustest.

„70 protsenti Setomaa elanikest soovis ühist Setomaa valda, et kujundada oma tulevikku ise. Setomaa inimesed on kohtumistel väljendanud soovi elada tervislikus ökoloogiliselt tasakaalus keskkonnas,“ ütles Margus Timmo Setomaa Valdade Liidust. „Visioonikonverentsil küsime endalt, kas ja kuidas on võimalik muuta Setomaa maad ja metsad mahedaks. See teekond ei ole lihtne, sest paljud on oma tootmise intensiivselt üles ehitanud, sest põllumajanduspoliitilised meetmed on seda soodustanud.Põllumehed tunnevad huvi, kuidas oleks võimalik intensiivpõllunduselt mahepõllundusele üle minna.“

Konverentsil peavad ettekandeid maaamajanduse ja metsanduse valdkonna teadlased ametnikud ja ka praktikud.

Esimene osa on pühendatud mahemaa kasulikkusele. Kõneldakse mahemajanduse ohtudest ja võimalustest, mahetootmise eelistest ning mahemetsade võimalikkusest.

Teise osa eesmärk on vahetada mõtteid tõhusa, ent mõistlikust tootmise üle. Juttu tuleb komposti tähtsusest mullas ja kasvusubstraatides, mahedate metsasaaduste varumisest, mahemesindusest ning maheteraviljakasvatuse võimalustest.Kolmandas osas keskendub konverents mahetoodangu turustusele ja müügile. Kõneldakse mahetöötlemisest, Eesti ja Euroopa mahetoiduturust, mahetoodete turustamisvõimalustest Eestis ja eksportturgudel.

Konverentsile on oodatud kõik huvilised.

Allikas: setomaa.postimees.ee, 11.06.2018