# #

Tervislik toitumine Tallinna haridusasutustes jõudis uuele tasandile

04.02.11

Tallinnas on juba aastaid pööratud süvendatud tähelepanu laste ja õpilaste tervislikule toitumisele, seda nii koolituste, konkursside kui ka muu tegevuse kaudu. Nüüd on liigutud järgmisele tasandile - Tallinna Haridusameti, haridusasutuste ja mahetootjate koostöös algas pilootprojekt „Mahetoit lasteasutustes", seda esimesena Eestis.

Mahetoidu teema ühe eestvedaja Harald Hoppe sõnul tuleb mahetoitu pakkuda eelkõige lastele, sest kasvueas söödud toidul on suur mõju inimese edaspidisele tervisele ja sel ajal tehtud kahju on hiljem raske korvata. 

Pilootprojektis osalevad Pelgulinna Gümnaasium (toitlustaja OÜ Flosse), Tallinna Kelmiküla Lasteaed, Tallinna Padriku Lasteaed, Tallinna Lepatriinu Lasteaed, Tallinna Vormsi Lasteaed, Tallinna Päikesejänku lasteaed ning Muumipere Lastesõim. 

Veebruari alguses toimus ümarlaud, kus kohtusid kõik projekti osapooled: Mahetalu OÜ ja Vändra Leib, Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskuse ja Põllumajandusministeeriumi Mahepõllunduse büroo, haridusasutuste ning haridusameti esindajad. 

Arutelu käigus tutvuti tootja poolt pakutavate võimalustega ning sõlmiti kokkulepped mahetoodangu kasutuselevõtuks lasteasutustes. Lisaks tundsid lasteasutused huvi ka Koplimäe ning Pajumäe talu toodete vastu. Järgmine kogunemine toimub märtsis, mil on plaanis esimese hea praktika kogemuste ning nippide ja läbiproovitud retseptide vahetamine. 

Projekt ei keskendu aga ainult mahetoidu pakkumisele. Kavas on ka mahepõllunduse tutvustamine lastele - parim viis õpetada lapsi väärtustama inimest ja keskkonda. Augustis algavad pilootprojektis osalevate asutuste õppekäigud mahetaludesse. Lapsed näevad, kuidas valmib jahu, kuidas lüpstakse kitse ja palju muud. 

Eesmärgid mahetoidu kasutuselevõtu suurendamiseks koolide ja lasteasutuste toitlustuses on riiklikul või omavalitsuse tasandil seatud mitmes Euroopa riigis. Tallinna pilootprojekti idee sai alguse linna haridusasutuste konverentsil „Toitu targalt", kus lektor Gunilla Andersson Rootsist tutvustas Malmö linna praktikat mahetoidule üleminekuks. 

Laste ja õpilaste tervislikule toitumisele keskendunud konkursse on Tallinna Haridusamet aga korraldanud juba aastaid. Praegu on käimas konkurss „Sõbralik koolisöökla 2011", mis sel aastal toimub juba seitsmendat korda. Peagi algab konkurss „Parima toitlustusega lasteaed".

Lisainfo: 
Eve Levand
Tallinna Haridusameti tervisedenduse vanemspetsialist
Tel 6404981, eve.levand [ät] tallinnlv.ee 

Oksana Pavleisova, OÜ Flosse
Tel 5251646

Marina Kuznetsova, Pelgulinna Gümnaasiumi tervisenõukogu esindaja
Tel 5535562 

Inga Saarepere, Kelmiküla Lasteaia majandusjuhataja
Tel 56255110

Leini Jürisaar
Peaspetsialist
Tallinna Haridusamet
leini.jyrisaar [ät] tallinnlv.ee