# #

Väikemeiereid arendavad prantsuse juustumeistri käe all uusi tooteid

21.07.10

20.-22. juulini koolitab Eesti talumeiereisid prantsuse käsitööndusliku juustu valmistamise ekspert Michel Lepage, kes on juustumeistreid koolitanud lisaks Prantsusmaale mitmetes maailma riikides. Tema 10-aastane nõustamine Rootsis on seal põhjustanud plahvatusliku arengu talujuustude tootmises.

Juustumeister koolitab Eesti juustutootjaid juba teist aastat: seekord teeb Michel Lepage koolitust kahel päeval Nopri Talumeiereis ning ühel päeval Metsavenna talus, kus on rajamisel mahemeierei.
Marianne Mõttus Metsavenna talust rõõmustab: "Meie jaoks on kohal õige inimene õigel ajal. Praegu on just see aeg, kui alustame väikeste katsepartiidega ja eksperdi abi on väga teretulnud. Tahame tulla turule uute kvaliteetsete mahepiimatoodetega."

Esimese koolituspäeva õhtul degusteeriti ja hinnati Nopri talus Lepage'i juhtimisel Eesti väikemeiereide toodangut. Kohal oli üle 30 huvilise, kellest enamiku jaoks oli selline juustude hindamine esmakordne. Juustumeistri eelmise aasta visiidi ajal degusteeriti Nopri ja Esko talus prantsuse käsitöönduslikke juuste. Sama on plaanis korrata Lepage'i sügisese visiidi ajal.

"Et talumeiereid peavad tegelema eripäraste toodete valmistamisega, on ammu selge. Praegu tegeleme juba konkreetsete toodete arendamisega. Täna valmib suurepärase meistri juhendamisel Nopris feta-tüüpi juust
ja poolkõva pressjuust. Ees ootavad põnevad päevad teistes talumeiereides," sõnas Nopri peremees Tiit Niilo lootusrikkalt.

Sügisel on plaanis õppereis Prantsusmaale ning koolitused Esko talus, Luke Farmimeiereis ja AS Saidafarmis.
Koolitusi korraldab Eesti Piimakäitlemistalude Liit koostöös Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutusega riigi poolt makstava turuarendustoetuse abil.

Lisainformatsioon:
1999. aastal asutatud Eesti Piimakäitlemistalude Liidus on praegu 14 liiget, sh 4 kitsekasvatajat ja 10 piimalehmakasvatajat. Liidus on 6 mahetootjat. Viie talumeierei toodangut saab kauplustest osta: Luke
Farmimeierei, Nopri talumeierei, Esko talu, Pajumäe talu ja Saidafarm.
Teised müüvad oma tooteid otse tarbijale või on neil töötlemine alles käivitamisel.


Info:
Airi Vetemaa
Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus
airi.vetemaa[A]gmail.com
522 5936