# #

Uudised

Eesti mahetootjad arendavad järjest rohkem tooteid igapäevasele toidulauale - parima mahetoote preemiad antakse üle 18. novembril

22.09.23
23. septembril peetakse Euroopa mahepäeva. Sellega seoses toimub kogu nädala jooksul üle Euroopa erinevaid sündmusi, kus tuuakse esile mahetootmise ja mahetoidu olulist rolli liikumisel keskkonnasõbralikuma majandamise ja tervislikuma toitumise suunas. Eestis tehti tähistamisega algust eile – neljapäeval kogunes toiduspetsialistidest žürii hindama kodumaiste tootjate valmistatud mahetoite ja -jooke.

Eesti maakarja mahedast piimast valmistatud eriline juust on muutunud eestlaste lemmikpalaks

12.09.23
Siim Sooäär on veendunud mahetootja, kes juba aastaid peab Saaremaal ohustatud eesti veisetõugu – maakarja – ja valmistab nende väärtuslikust piimast hõrku juustu.

Parim talu 2023 tiitli võitis Sepa Veised OÜ Pärnumaalt

04.09.23
Laupäeval, 2. septembril toimus Tallinnas Põhjala tehases juba teist kordselt suur talutoidu laat “Maa tuleb linna”, kus kuulutati välja selle aasta parim talu ja talutoit võitjad. Tunnustused pälvisid ka mahetootjad: tiitli “Parim talu 2023” viis koju Sepa Veised OÜ ja parimaks noortalunikuks sai Vinkymon OÜ.

Pimetest näitas, et mahebroileri maitse on üle prahi

02.09.23
Tartus tegutseva Ylicool Cateringi peakoka Urpo Reinthali eestvedamisel korraldatud broileri rinnafileede pimetest kinnitas, et mahebroiler maitseb paremini, ent selle küpsetamisel peab arvestama liha tihkema struktuuriga.

Parim lihaveisekasvataja Airi Külvet toodab rohumaadel mahedat marmorliha

01.09.23
Pedja ja Pikknurme jõe luhtadel kasvatatakse mahedalt lihaveiseid ja rakendatakse selles töös keskkonnahoiu nimel üha uusi meetodeid. Eesmärk on tuua niitudele tagasi liigirikkus – nii orhideed kui rukkiräägud.

Jäätisevabrik keset Pärnumaa metsa! Terje Mitev: kui väravad lahti, astuge aga julgelt sisse

31.08.23
Parima alternatiivtalu tiitli pälvinud Pärnumaa taluperenaine Terje Mitev valmistab Mahlametsa OÜs suvel jäätiseid ja smuutisid ning talvel mahlu, enamik on toodetud kohalikust toormest.

Aaduni talu perenaine: „Meie grilljuustu nõuavad isegi Tallinna kokad!“

30.08.23
Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu tegevjuht, Aaduni talu perenaine ning kolme lapse ema Mirjam Pikkmets toimetab korraga kahes ettevõttes, juhib talumeiereide liitu ja põllumajandus-kaubanduskoja mahetoimkonda.

Parima mahetootja valimine: maheoaasist tuubimee ja mahekalkuniteni

17.08.23
Juuli lõpus tutvus hindamiskomisjon tänavusel parima mahetootja konkursil osalevate ettevõtetega. Konkursil osalejate tase oli ühtlaselt kõrge ning võidupotentsiaali jagus kõigile.

Läänemere-sõbraliku taluniku konkursi võitis Iisaka talu Lahemaalt

18.07.23
2023. aasta Läänemere-sõbralik taluniku konkurssi võitis Priidu Veersalu Iisaka talust Uuri külast Lahemaal. Võidu tõi pereettevõttele loodushoiu ja tootmise integreeritud lähenemine: mahetalu tootmisel jälgitakse, et liigset toitainete ärakannet ei toimuks, mis aitab hoida veekeskkonda.

Avatud talude päeva raames külalisi 50 mahetootjat ja –töötlejat

14.07.23
Üheksandal üle-eestilisel avatud talude päeval ootavad külalisi mitmed tuntud mahetalud.

Algas parima mahetootja ja mahetoote konkurss

04.07.23
Alanud on kandidaatide esitamine 2023. aasta parima mahetootja ja -toote konkurssidele. Konkursile „Parim mahetootja 2023“ oodatakse kandidaate kuni 17. juulini ja konkursile „Parim mahetoode 2023“ kuni 22. augustini. Parima mahetootja ja mahetoote konkursid toimuvad neljateistkümnendat korda. Konkurssidega tunnustatakse maheettevõtjate pingutust majandada keskkonnasäästlikult ja pakkuda kõrge kvaliteediga kohalikku toitu.

Mahetootmisega jätkata soovijad peavad esitama uue taotluse 15. juuniks

19.05.23
Mahetootmisega jätkamiseks tuleb Põllumajandus- ja Toiduametile esitada selle kohta teade ja tasuda riigilõiv. Tähtaeg on sama, nagu PRIA toetuste taotlemiselgi - 15. juuni.

Euroopa mahekonkurss ootab kandidaate

01.05.23
Tänavu tunnustatakse teist korda Euroopa Liidus mahesektori tipptegijaid. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 14. mai 2023.

Eesti parima toiduaine konkursil tunnustati viit mahetoodet

21.04.23
Tänavusel Eesti parima toiduaine konkursil osalesid ka mitmed mahetooted. Kuldmärgi sai AURA Ökoloogiline filtreerimata õunamahl (AS A. Le Coq), piirkondlikud kuldmärgid said Mahe rohumaaveise antrekoodi steik (AS Linnamäe Lihatööstus), Rabarber-lavendel funktsionaalne jook MAHE (OÜ Öun Drinks) ja Musta Küüslaugu õisik (OÜ Must Küüslauk). Hõbemärgiga tunnustati AS Salvesti PÕNN Ökoloogiline Kaerapuder ploomi, musta sõstra ja kookosjoogiga, mis on parim lastetoit 2023.

Eesti suurim mahemunatootja: ökomunade hind peaks veel kõrgem olema, tarbija saab vastu väärt kraami

07.04.23
Lääne-Virumaale Pandivere kõrgustikule rajatud Eesti suurimast mahekanalast jõuab päevas inimesteni üle 7000 ja aastas kolm miljonit mahemuna, kuid Eesti kogutarbimisest moodustab see napilt ühe protsendi. Pooled munad meie toidulaual on pärit välismaalt.