# #

Uudised

Mahetootmisega jätkata soovijad peavad esitama uue taotluse 15. juuniks

19.05.23
Mahetootmisega jätkamiseks tuleb Põllumajandus- ja Toiduametile esitada selle kohta teade ja tasuda riigilõiv. Tähtaeg on sama, nagu PRIA toetuste taotlemiselgi - 15. juuni.

Euroopa mahekonkurss ootab kandidaate

01.05.23
Tänavu tunnustatakse teist korda Euroopa Liidus mahesektori tipptegijaid. Kandidaatide esitamise tähtaeg on 14. mai 2023.

Eesti parima toiduaine konkursil tunnustati viit mahetoodet

21.04.23
Tänavusel Eesti parima toiduaine konkursil osalesid ka mitmed mahetooted. Kuldmärgi sai AURA Ökoloogiline filtreerimata õunamahl (AS A. Le Coq), piirkondlikud kuldmärgid said Mahe rohumaaveise antrekoodi steik (AS Linnamäe Lihatööstus), Rabarber-lavendel funktsionaalne jook MAHE (OÜ Öun Drinks) ja Musta Küüslaugu õisik (OÜ Must Küüslauk). Hõbemärgiga tunnustati AS Salvesti PÕNN Ökoloogiline Kaerapuder ploomi, musta sõstra ja kookosjoogiga, mis on parim lastetoit 2023.

Eesti suurim mahemunatootja: ökomunade hind peaks veel kõrgem olema, tarbija saab vastu väärt kraami

07.04.23
Lääne-Virumaale Pandivere kõrgustikule rajatud Eesti suurimast mahekanalast jõuab päevas inimesteni üle 7000 ja aastas kolm miljonit mahemuna, kuid Eesti kogutarbimisest moodustab see napilt ühe protsendi. Pooled munad meie toidulaual on pärit välismaalt.

Mahepõllumajandusega alustamise infopäevad

27.03.23
Sel aastal mahepõllumajandusliku taime- ja loomakasvatusega, sh mesindusega alustajad saavad esitada tunnustamise taotluse Põllumajandus- ja Toiduametile kuni 10. aprillini. Mahepõllumajanduse nõuetest ja tunnustamisega seonduvast saab ülevaate Mahepõllumajanduse Koostöökogu korraldatud tasuta infopäevadel veebis 31. märtsil kell 10-13 ja 4. aprillil kell 12-15.

Läänemeresõbraliku taluniku 2023. aasta konkurss ootab osalejaid

23.03.23
Käesoleva aasta Läänemere-sõbraliku taluniku konkurss on avatud. Keskkonda säästvad ja veekvaliteeti hoidvaid põllumajandustootjad oodatakse kandideerima kuni 9. aprillini.

Kesised toetused panevad mahetootjaid mõlgutama loobumismõtteid

16.03.23
Teravilja hind tegi aasta tagasi, pärast Venemaa alustatud sõda Ukraina vastu, järsu üleshüppe. Üleüldine teravilja hinnatõus on mahetoodangu turu ja ka hinnaloogika uppi löönud.

Mahetootmisega alustajad saavad esitada tunnustamise taotlusi

13.03.23
Mahepõllumajandusliku esmatootmise ja mesindusega alustajad saavad Põllumajandus- ja Toiduametile (PTA) esitada 10. märtsist kuni 10. aprillini tunnustamise taotlusi. Tunnustuse olemasoluta ei tohi tooteid mahedana turustada.

KUULA SAADET | Põllult taldrikule: poes mahetoidu eelistamine on alles lapsekingades

03.03.23
Kuula podcastist „Põllult taldrikule“ miks tarbida mahedat ja milline tarbija päriselt ostab poest mahetooteid.

Maheveise-, hirve- ja põdraliha rikastavad meie toidulauda

03.03.23
Kodumaisel kapitalil põhinev Linnamäe Lihatööstuse AS Läänemaalt on suutnud viimaste kriiside kiuste endiselt vee peal püsida. „Mingit saladust siin pole. Majandame mitmes suunas ja kolme kaubamärgi alt korraga,“ teatavad tööstuse juhid.

Parim lihaveisekasvataja tõi orhideed niitudele tagasi

27.02.23
Airi Külvet peab Pedja jõe luhtadel mahedalt 160 lihaveist, teeb koos teadlastega uurimistööd karjatamise ja loomade heaolu kohta, propageerib hõrgu lihaga Jaapani wagyu veisetõugu, juhib ühistut Liivimaa Lihaveis. Ja see pole veel kõik.

Parim lihaveisekasvataja on Airi Külvet Puutsa talust

22.02.23
Täna tunnustab Maaelu Edendamise Sihtasutus parimat piimakarjakasvatajat ja parimat lihaveisekasvatajat.

Toiduainete hinnatõus vähendas tava- ja mahetoidu hinnavahet

10.02.23
Kuigi hinnatõus on tabanud ka mahetoidu tootjaid, on tavatoiduainete üldine hinnatõus vahet mahetoidu hindadega vähendanud. Mahetootjad loodavad, et kui energia hinnad kevadel langevad, annab vähenev hinnavahe tõuke mahetoidu tarbimise tõusule.

Lihaveisekasvataja tunneb puudust kohalikust teadusest

25.01.23
Puutsa talu perenaine ja Liivimaa Lihaveise kvaliteedi­kava eestvedaja Airi Külvet tunneb puudust, et Eestis pole lihaveisekasvatusele spetsialiseerunud teadlasi. Hiljuti osales ta Brüsselis jätkusuutliku lihaveisekasvatuse BovINE projekti lõpuseminaril, kus jagati, mida teiste riikide teadlased ja farmerid on avastanud.

Mahepõllumajanduse Koostöökogu: PTA väide 21 mahetatrakasvataja mittelubatud ainete kasutamise kohta on vale

11.01.23
Mahepõllumajanduse Koostöökogu sõnul on Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) sõnumiga „21 tootja mahetatra toodangus esines fosetüül-alumiiniumi ja fosfoonhappe jääke, mille esinemise põhjusteks on kas mahetootmises lubamatute taimekaitsevahendite või mineraalväetiste kasutamine,“ tehtud parandamatut mainekahju mahetootjatele, esitades eksitavaid väiteid.