# #

Uudised

Konverentsi „Põllumajandus ja keskkond“ ettekanded Mahekeskuse kodulehel

17.06.13
29. mail Eesti Maaülikoolis toimunud konverentsi "Põllumajandus ja keskkond" ettekanded on nüüd allalaetavad Mahekeskuse kodulehel.

Kas mahepõllumeest saab uskuda?

15.06.13
Aina enam on levimas väited, et mahepõllumajandus on pelgalt müügitrikk, et tegelikkuses ei erine mahetoote nime all müüdavad tooted millegagi kõige tavalisemast piimast-lihast-leivast-kartulist. Mida ütleb sellise süüdistuse peale hiljaaegu Läänemere-sõbralikuma tootja nime pälvinud Saidafarm OÜ juht Juhan Särgava?

Ühendkuningriigi uuring näitab, et lapsed ei tea toidu päritolu

09.06.13
Ligi kolmandik Ühendkuningriigi algkooliõpilastest arvab, et juustu tehakse taimedest ning neljandik, et kalapulke tehakse kanast või seast. Üks kümnest põhi- ja keskkooliõpilasest arvab, et tomatid kasvavad maa all, näitab Briti toitumisfondi (BNF) uuring. Küsitleti 27 500 5-16-aastast last. Uuringu tulemused näitavad selgelt, et laste teadmisi toiduvalmistamisest ja tervislikust toitumisest tuleb parandada.

Mahetalunik Aldo Vaan on parim lihaveisekasvataja

09.06.13
Parima lihaveisekasvataja tiitli pälvinud Aldo Vaan harib koos perega üle 800 hektari ümberkaudseid maid Läänemaal Topi talus, peab lihaveiseid, tori hobuseid ja mesilasi.

Selgus Eesti kõige Läänemere-sõbralikum farm

07.06.13
Eestimaa Looduse Fond (ELF) selgitas sellel nädalal välja konkursi “Läänemeresõbralik põllumajandustootja 2013” järjekordse Eesti vooru võitja. Seekord pälvis žürii hinnangul esikoha Harjumaal Nissi vallas tegutsev maheettevõte Saidafarm OÜ, mille asutaja ja omanik on Eesti Põllumeeste Keskliidu president Juhan Särgava.

TÜ loodusmuuseumil valmis toidu- ja terviseteemaline õpetaja käsiraamat

30.05.13
Tartu Ülikooli loodusmuuseumil on valminud käsiraamat, mis jagab soovitusi ja ideid, kuidas käsitleda põhikoolis ja gümnaasiumis lõimitult toidu-, tervise- ja keskkonnateemasid.

Maaülikooli konverentsil keskendutakse taimekaitsevahendite keskkonnamõjule

29.05.13
Kolmapäeval, 29. mail algusega kell 11 toimub Eesti Maaülikoolis konverents „Põllumajandus ja keskkond“, kus antakse ülevaade, milline on meie tänasest põllumajandusest lähtuv saaste, kuidas see mõjutab vett, mulda ja elusorganisme.

Tänasest saab esitada kandidaate 2013. aasta parima mahetootja ja -toote konkursile

20.05.13
Alates tänasest saab esitada kandidaate konkurssidele „Parim mahetootja 2013“ ja „Parim mahetoode 2013“. Konkursside eesmärk on tunnustada parimaid toojaid ja tooteid ning tutvustada neid ka avalikkusele. Lisatud on konkursside statuudid ja osalemise ankeedid.

Mahetootjad peavad teatama tegevuse jätkamisest

15.05.13
Mahepõllumajandusliku tootmisega tegelev isik peab esitama Põllumajandusametile tegevuse jätkamise aasta 21. maiks teabe ettevõttes toimunud muudatuste kohta.

Toorpiim on muutumas üha popimaks

10.05.13
Veel mõni aasta tagasi uskumatuna tundunud poes müügil olev pastöriseerimata talupiim on nüüdseks tõsi ja leiab aina rohkem ostjaid.

Eesti poodide sortimendis on oluliselt rohkem GMO-d kui siltidel kirjas

08.05.13
Huvi maisikasvatuse vastu Eestis suureneb, sest maisisilo on piimalehmadele odavam energiasöödaks toota, kui teravilja. Põllumajandusministeerium on geneetiliselt muundatud taimede osas "õlgukehitaval" seisukohal.

Mahetoorpiima saab nüüd ka piimaautomaadist

30.04.13
Ülemiste talupoes Talu Toidab avati piimaautomaat, mis annab töötlemata kodumaist mahetoorpiima.

Mahetoidu kasutamise kogemused Rootsi, Belgia ja Eesti lasteasutustes

29.04.13
Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus koostöös Eesti Maaülikooli Mahekeskusega korraldas 16. aprillil 2013 Tallinnas seminari, kus vahetati kogemusi mahetoidu kasutamisel lasteasutustes.

Avinurme ehitatakse maheviljakeskus

22.04.13
Mahetootjaid koondav ühistu Wiru Vili rajab Avinurme külje alla keskuse, kus üle Eesti kasvatatud mahevili enne laevadele laadimist kuivatatakse ja ladustatakse. Sellega tagatakse mahevilja kvaliteet.

Valmis juhendmaterjal teravilja- ja õlikultuuride väikekäitlejale

22.04.13
Tänavu kevadel valmis juhendmaterjal "Abiks põllumajandussaaduste väikekäitlejale III osa. Tera- ja kaunviljade ning õlikultuuride töötlemine“. Materjal koostati eesmärgiga julgustada väikeettevõtteid teravilja- ja õlikultuuride töötlemisega tegelema.