# #

Uudised

Aivar Pikkmets joodab pealinlasi mahepiimaga

20.06.13
Tänavuse aasta põllumehe konkursi kandidaat Aivar Pikkmets Pärnumaalt saadab üle päeva Tallinna umbes pool tonni mahepiima, mida tarbijad saavad osta Selveri toorpiima automaatidest ja Laagri Maksimarketist.

Mahepõllumees teeb mürgitamise asemel kõvasti füüsilist tööd

19.06.13
Ida-Virumaa Toila valla Mägipõllu talu peremees Sander Sarap sõitis möödunud nädalal Karksi maile, et tutvustada sinna kogunenud mahetootjatele uudset umbrohuniidukit.

Mahetoidu tooteahelaga ääremaastumise vastu

18.06.13
Üks Eesti probleeme on ulatuslike piirkondade ääremaastumine. Uuringutest on ilmnenud, et ääremaastunud on juba umbes 50 valda ja see ähvardab veel 60 valda. Neis kokku elab peaaegu 150 000 inimest. Kõige rohkem on selliseid valdu Kirde-, Kagu- ja Lääne-Eestis.

Konverentsi „Põllumajandus ja keskkond“ ettekanded Mahekeskuse kodulehel

17.06.13
29. mail Eesti Maaülikoolis toimunud konverentsi "Põllumajandus ja keskkond" ettekanded on nüüd allalaetavad Mahekeskuse kodulehel.

Kas mahepõllumeest saab uskuda?

15.06.13
Aina enam on levimas väited, et mahepõllumajandus on pelgalt müügitrikk, et tegelikkuses ei erine mahetoote nime all müüdavad tooted millegagi kõige tavalisemast piimast-lihast-leivast-kartulist. Mida ütleb sellise süüdistuse peale hiljaaegu Läänemere-sõbralikuma tootja nime pälvinud Saidafarm OÜ juht Juhan Särgava?

Ühendkuningriigi uuring näitab, et lapsed ei tea toidu päritolu

09.06.13
Ligi kolmandik Ühendkuningriigi algkooliõpilastest arvab, et juustu tehakse taimedest ning neljandik, et kalapulke tehakse kanast või seast. Üks kümnest põhi- ja keskkooliõpilasest arvab, et tomatid kasvavad maa all, näitab Briti toitumisfondi (BNF) uuring. Küsitleti 27 500 5-16-aastast last. Uuringu tulemused näitavad selgelt, et laste teadmisi toiduvalmistamisest ja tervislikust toitumisest tuleb parandada.

Mahetalunik Aldo Vaan on parim lihaveisekasvataja

09.06.13
Parima lihaveisekasvataja tiitli pälvinud Aldo Vaan harib koos perega üle 800 hektari ümberkaudseid maid Läänemaal Topi talus, peab lihaveiseid, tori hobuseid ja mesilasi.

Selgus Eesti kõige Läänemere-sõbralikum farm

07.06.13
Eestimaa Looduse Fond (ELF) selgitas sellel nädalal välja konkursi “Läänemeresõbralik põllumajandustootja 2013” järjekordse Eesti vooru võitja. Seekord pälvis žürii hinnangul esikoha Harjumaal Nissi vallas tegutsev maheettevõte Saidafarm OÜ, mille asutaja ja omanik on Eesti Põllumeeste Keskliidu president Juhan Särgava.

TÜ loodusmuuseumil valmis toidu- ja terviseteemaline õpetaja käsiraamat

30.05.13
Tartu Ülikooli loodusmuuseumil on valminud käsiraamat, mis jagab soovitusi ja ideid, kuidas käsitleda põhikoolis ja gümnaasiumis lõimitult toidu-, tervise- ja keskkonnateemasid.

Maaülikooli konverentsil keskendutakse taimekaitsevahendite keskkonnamõjule

29.05.13
Kolmapäeval, 29. mail algusega kell 11 toimub Eesti Maaülikoolis konverents „Põllumajandus ja keskkond“, kus antakse ülevaade, milline on meie tänasest põllumajandusest lähtuv saaste, kuidas see mõjutab vett, mulda ja elusorganisme.

Tänasest saab esitada kandidaate 2013. aasta parima mahetootja ja -toote konkursile

20.05.13
Alates tänasest saab esitada kandidaate konkurssidele „Parim mahetootja 2013“ ja „Parim mahetoode 2013“. Konkursside eesmärk on tunnustada parimaid toojaid ja tooteid ning tutvustada neid ka avalikkusele. Lisatud on konkursside statuudid ja osalemise ankeedid.

Mahetootjad peavad teatama tegevuse jätkamisest

15.05.13
Mahepõllumajandusliku tootmisega tegelev isik peab esitama Põllumajandusametile tegevuse jätkamise aasta 21. maiks teabe ettevõttes toimunud muudatuste kohta.

Toorpiim on muutumas üha popimaks

10.05.13
Veel mõni aasta tagasi uskumatuna tundunud poes müügil olev pastöriseerimata talupiim on nüüdseks tõsi ja leiab aina rohkem ostjaid.

Eesti poodide sortimendis on oluliselt rohkem GMO-d kui siltidel kirjas

08.05.13
Huvi maisikasvatuse vastu Eestis suureneb, sest maisisilo on piimalehmadele odavam energiasöödaks toota, kui teravilja. Põllumajandusministeerium on geneetiliselt muundatud taimede osas "õlgukehitaval" seisukohal.

Mahetoorpiima saab nüüd ka piimaautomaadist

30.04.13
Ülemiste talupoes Talu Toidab avati piimaautomaat, mis annab töötlemata kodumaist mahetoorpiima.