# #

Uudised

FOTOD: Mahesigade elu on hoopis teistsugune kui tavasigadel

25.05.12
Jacek Plotta mahetalus (Trzcinsk, Poola) on 30 emist. Emiseid ja põrsaid peetakse teisaldatavates kuutides põllul, kus nad saavad vabalt ringi joosta, tuhnida ja meelepärast toitu valida. Sigade sööt kasvatatakse talus kohapeal. Ka Eestis on juba mõned maheseakasvatajad, kelle toodang loodetavasti peagi tarbijani jõuab.

Orgaanilised väetised ning kaitse- ja tõrjevahendid koduaiast ja majapidamisest

16.05.12
Kevad on taas käes ja rohenäppe valdab rahutu sund veeta iga vaba hetk näppupidi mullas. Vaja on kaevata, külvata, istutada… Üsna pea aga saabub aeg, kus tuleb hakata rohima ja väetama.

Mahepõllumajandus maailmas 2010: turg kasvas, kuigi mahepind ei suurenenud

15.05.12
Šveitsi mahepõllumajanduse instituut FiBL kogub juba 13. aastat järjest mahetootmise kohta andmeid üle kogu maailma. Kõige uuem ülevaade annab pildi 2010. aasta kohta.

Kas mahepõllumajandus suudab maailma toita?

10.05.12
Mahepõllumajandus ja teised agro-ökoloogilised tootmissüsteemid suudaksid maailma toita, kuid lisaks tootmissüsteemide muutmisele peavad muutuma lääne inimeste söömisharjumused ja vähenema toidu määratu suur raiskamine.

Levinud taimekaitsemürgid kahjustavad mesilasi

02.05.12
Põllukahjurite vastu laialdaselt kasutatavad putukamürgid teevad värskete teadusuuringute järgi märgatavat kahju ka niiöelda headele putukatele – mesilastele ja kimalastele. Putukate kesknärvisüsteemi ründavad kemikaalid vähendavad emakimalaste kaalu ja arvukust ning tekitavad kodumesilastele orienteerumisraskusi.

Ilmus mahepõllumajanduse leht nr 58

26.04.12
Uues numbris antakse ülevaade mahepõllumajandusest Eestis 2011. aastal ja tutvustatakse suviteraviljade mahekatsete tulemusi Jõgeval. Lisaks kirjutatakse mahetunnustuse loobumise põhjustest, tutvustatakse uusi trükiseid ja projekte ning saab lugeda uudiseid Eestist ja maailmast.

Euroopa Parlament: keskkonnakahjulike toetuste maksmine tuleb lõpetada

25.04.12
Kahjustatud ökosüsteemide kaitsmine ja taastamine tuleb seada olulisemaks poliitiliseks prioriteediks, öeldakse Euroopa Parlamendis 20. aprillil vastu võetud resolutsioonis.

Kohaliku toidu konverents Taanis

08.04.12
18.-19. septembril 2012 toimub Taanis esimene Põhjamaade Põllumajandusteadlaste Assotsiatsiooni (NJF) kohaliku toidu teemaline konverents „Local Food - a step towards better and more environmentally friendly products“. Eesmärgiks on arutleda ja uurida kohaliku toidu fenomeni Põhja- ja Baltimaades.

Kogukonnaköögid on valmis

26.03.12
Mitu aastat küpsenud Saaremaa kogukonnaköögid on viimaks valmis saanud ning alustavad esimese üritustesarjaga aprilli alguses. Õigupoolest juba selle nädala lõpus, 31. märtsil, mis avapauk antakse Tagavere Seltsimaja köögis.

Mahetaimekasvatus on Eestis tõusuteel

21.03.12
2011. aastal suurenes Eestis mahepõllumajandusliku maa pindala, mahetootjate ja -käitlejate arv, mahetoodete valik ning müügikohtade hulk.

Columbuses mahe-Ameerikat avastamas

20.03.12
Eelmise aasta detsembris avanes viiel eestlasel võimalus osaleda Ameerika suurimal mahekonverentsil Ohio osariigi pealinnas Columbuses.

Koplimäe mahetalu avab talupood-kohviku

17.03.12
Leader-toetuse abil möödunud sügisel alanud Koplimäe mahetalu talupood-kohviku ehitamine on jõudnud lõpusirgele ning peatselt võivad külalised õdusas ruumis kohvi juua ja talu tooteid kaasa osta.

Saarte Sahver on “käima” läinud

16.03.12
Eelmise aasta juunis avatud mahe- ja kohaliku kauba pood Saarte Sahver on hästi alustanud. Kui mitmedki olid algul arvanud, et selline ettevõtmine küll ei õnnestu, sest kes nii väikeses kohas nagu Kuressaare ikka sellist kaupa ostab, ja et sellega küll end ära ei majanda. Õnneks on tegelik elu tõestanud vastupidist.

Pressiteade: WWOOF Eesti – vabatahtlikud mahetaludes – 5 aastat hindamatut kogemust!

14.03.12
14. märtsil oma 5. juubelit pidaval WWOOF Eestil on au jõuda nende tublide MTÜde sekka, kelle liikmed on tegusalt ja jätkusuutlikult vabatahtlikku tööd teinud. 2007. aastal loodud MTÜ WWOOF Eesti annab võimaluse kogeda elu vabatahtlikuna Eesti mahetaludes.

Mahetallede kasvatus kogub tuure

12.03.12
Rakvere lihakombinaat tõi koostöös tulundusühistuga Eesti Mahe poelettidele mahetalleliha 8 erinevat toodet, mille etiketil on muu hulgas ka lambakasvataja nimi märgitud ja kasvatajaid tuleb kogu aeg juurde.