# #

Uudised

Haabersti Rimis avati Eesti mahe- ja väiketootjate kaupu pakkuv talupood "Talu Toidab"

30.03.11
Rimi alustas märtsis Eesti talutoodete pilootprojektiga „Talu Toidab“, mille raames avati Haabersti Rimis Eesti mahe- ja väiketootjate kaupu pakkuv talupood. Oma toodetega on esindatud 40 Eesti väiketootjat, kellest 27 pakuvad mahetoodangut.

Lasteaiakokad õppisid Anni Arro käe all mahetoite tegema

23.03.11
Reedel, 18. märtsil 2011 toimus Pelgulinna Gümnaasiumis Tallinna haridusasutuste projekti „Mahetoit lasteasutustes“ esimene töötuba, mida juhendas kohviku Komeet perenaine Anni Arro. Toitu hindasid ka Pelgulinna gümnaasiumi õpilased.

28. märtsist - 4. aprillini saab osaleda tasuta infopäevadel mahetootmise alustamiseks

23.03.11
Mahepõllumajandusega alustamiseks saab tunnustamisetaotlusi Põllumajandusametile esitada kuni 11. aprillini. Selleks korraldab Eesti Mahepõllumajanduse Sihtasutus 28. märtsist - 4. aprillini üle Eesti huvilistele tasuta infopäevi. Infopäevadel tutvustatakse mahepõllumajanduse nõudeid, tunnustamise taotlemist ja mahetoetust.

Maamajandus: Mahekartulit on tavakartulist raskem kasvatada

18.03.11
Mahekartulit õnnestub kasvatada juhul, kui kasvataja tunnetab kasvuaegsete haiguste ohu tekkimist kartulipõllul. Mahekartuli kasvupindade suurenemisele on kaasa aidanud elanikkonna teadlikkuse tõus ja tarbijate nõudluse suurenemine eeskätt mahekartulist valmistatud toitude järele.

ÜRO: Mahe- ehk ökoloogiline põllumajandus võib kahekordistada saagikust vaesemates riikides

17.03.11
Uue ÜRO raporti „Agro-ecology and the right to food“ kohaselt võiksid talunikud arengumaades kümne aastaga kahekordistada toidutootmise mahud. Selleks on vaja sünteetiliste väetiste ja pestitsiidide kasutamise asemel liikuda edasi ökoloogilise põllumajanduse suunas.

Koplimäe mahetalu aasta tegijana võõrustab huvilisi

11.03.11
Eile vuras mitu sõidukit Uuemõisa küla käänulist-libedat-kitsast külavaheteed otse Koplimäe talu õue. Tänavu Pöide valla aasta tegija tiitli pälvinud mahetalunikud Marju ja Olev Müür võtsid vastu külalisi MTÜ-st Saare Mahe. Kolleegid tulid uudistama teravilja töötlemist, speltanisu jahvatamist mittetulundusühingu veskis, mis LEADER-programmi toel soetatud ja Koplimäe mahetallu üles sätitud.

Mahepõllumajandus Eestis 2010

08.03.11
Ilmunud on kakskeelne trükis Eesti mahepõllumajandusest aastal 2010. Mahemaa pind suurenes võrreldes 2009. aastaga 19%, 121 815 hektarini, mis moodustab kogu põllumajandusmaast umbes 13%. Mahetootjaid oli 1356, kelles 848 tegeleb ka maheloomakasvatusega.

Otsitakse 2011. aasta Läänemere Aasta Põllumajandustootjat

04.03.11
ELFi rahvusvahelisel seminaril "Demonstration of environmentally friendly farming" kuulutati välja Läänemere Aasta Põllumajandustootja konkurss. Siinse eelvooru võitja pääseb rahvusvahelisse lõppvooru, konkureerima teiste Läänemeremaade võitjatega. Kandidaatide esitamise tähtaeg Eestis on 31. mai 2010.

Ilmus Mahepõllumajanduse Leht nr 55

15.02.11
2011.a esimeses numbris antakse ülevaade mahepõllumajanduslikust taime- ja loomakasvatusest 2010.a Eestis. Samuti tutvustatakse Jõgeva teraviljade ja talirüpsi katsete ning piimavesiste heaolu uuringu tulemusi. Lisaks on lugemist mahemaasika ja mahepiima teadusuuringute tulemustest ja maheturu arengust Euroopas.

Lõpuks ometi: piiri taha läks esimene laevatäis mahevilja

11.02.11
"Kui saaksin oma mahedalt kas­vatatud vilja välismaale müüa, siis alles tasuks see ära," ütles mahetoorja Avo Mansberg mullu Maalehele. Tänavu on tal meel parem, sest koos naabrimehega saatsid nad mõned kaerakoormad laevaga Taani. "Saagid olid möödunud suvel väiksemad, eks see ole nõudlust tekitanud," ar­vab talumees.

Tallinnas avab uksed Baltimaade suurim ökopood

09.02.11
11. veebruaril kell 10 avatakse Tallinnas Baltimaade suurim ökopood, mahemarket "Parim Pood".

Eestimaa Looduse Fond kutsub osalema rahvusvahelisel keskkonnahoidliku põllumajanduse seminaril

08.02.11
Eestimaa Looduse Fond (ELF) koos Läti Maaelu Konsultatsiooni- ja ppekeskuse ja Läti Looduse Fondiga kutsub teid osalema projekti "DEMO FARM - keskkonnahoidlike põllumajandusviiside alase Eesti-Läti oostöövõrgustiku arendamine" raames toimuvale rahvusvahelisele seminarile Demonstration of environmentally friendly farming".

Koplimäe talu speltajahu läheb tipprestorani saiateoks

06.02.11
Saaremaal ainsana speltanisu kasvatava Koplimäe talu toodangu suurim tarbija on mainekas Pädaste mõisa restoran naabersaarel Muhus. Pädaste mõisa ja Tallinnas tegutseva restorani Neh peakokk Peeter Pihel ütles Saarte Häälele, et Pädaste köögikontseptsioon näeb menüü koostamisel ette Läänemere saartelt pärineva kvaliteetse tooraine kasutamist ning mõistagi sobib selleks Koplimäe talu toodang.

Tervislik toitumine Tallinna haridusasutustes jõudis uuele tasandile

04.02.11
Tallinnas on juba aastaid pööratud süvendatud tähelepanu laste ja õpilaste tervislikule toitumisele, seda nii koolituste, konkursside kui ka muu tegevuse kaudu. Nüüd on liigutud järgmisele tasandile – Tallinna Haridusameti, haridusasutuste ja mahetootjate koostöös algas pilootprojekt „Mahetoit lasteasutustes“, seda esimesena Eestis.

Ilmus Mahepõllumajanduse Leht nr 54

16.01.11
Uues numbris antakse ülevaade sügisel toimunud konkursist „Parima mahetootja 2010“ ja tutvustatakse kõiki osalenud talusid. Lisaks on võimalik tutvuda mullaviljakuse muudatustega Kuusiku Katsekeskuse külvikorrakatses aastatel 2003-2009, lugeda mahepõllumajandusest ja kasvuhoonegaasidest ning maheturust Austrias. Lisaks veel teisi uudiseid ja trükiste tutvustusi.