# #

Uudised

Põllutaimi toitvaid krohmseeni ohustab liigne kemikaalide kasutamine

03.09.21
Viimasel paarikümnel aastal on teadlased aina enam hakanud mõistma nähtamatute mullaseente ehk krohmseente ökoloogilist tähtsust. Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö uuris eesti muldades leiduvate krohmseente elurikkust. Selgus, et enim vähendab mullaseente elurikkust taimekaitsevahendite kasutamine.

Mõne aastaga on liigirikkus suurenenud.” Karjatamine toob kiiresti tagasi ajaloolised niiduliigid

08.08.21
Palju räägitakse sellest, et põllumehed saastavad Läänemerd. Et see pole alati tõsi, näitab Läänemere-sõbraliku farmi konkurss, mis toimub kõigis üheksas selle mere äärses riigis.

Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Pajumäe talu juustud üllatavad kookose ja maapirni maitsega

02.08.21
Viljar Veidenbergi eestvedamisel rajati Pajumäe mahetallu tänapäevane meierei, kus päikeseenergia toel valmivad juustud, ghee ning jogurtid-kohu­piimad lisanditega jõhvikatest kuslapuumarjade ja maapirnini.

Valitakse parimat mahetoodet ja -tootjat!

05.07.21
​Alates tänasest saab esitada kandidaate 2021. aasta parima mahetootja ja -toote konkursile. Konkursile „Parim mahetootja 2021“ oodatakse kandidaate kuni 16. juulini ja konkursile „Parim mahetoode 2021“ kuni 12. augustini. Parima mahetootja ja mahetoote konkursid toimuvad kaheteistkümnendat korda. Konkursi eesmärk on tunnustada maheettevõtjaid ning edendada mahepõllumajandust.

Veiste karjatamine aitab hoida elurikkust

01.07.21
Suur osa loomulikkust elurikkusest on kujunenud koos suurte rohusööjatega, kes on tänaseks päevaks kadunud. Mitmekesisuse säilitamise seisukohast ei tohiks seega lihaveiste kasvatamisele alati viltu vaadata.

Põllumajandusteadlased: kliimat aitaks säästa suurem maheviljeluse osakaal

11.06.21
Põllumajandus on otseselt keskkonnas toimiv ja seda tugevalt mõjutav majandusharu. Pärast Teist maailmasõda nn rohelise revolutsiooni käigus põllumajandus intensiivistus ja spetsialiseerus vähestele kultuuridele tugeva väliste sisendite mõju all, nagu mineraalväetised ja sünteetilised taimekaitsevahendid. See on viinud muldade degradeerumiseni, mullaviljakuse ja elurikkuse kahanemiseni.

Minister Urmas Kruuse Võrumaa maheseminaril: me võiksime pingutada selle nimel, et mahetoit jõuaks laste toidulauale ja toitlustusasutustesse

03.06.21
1. juunil toimunud veebiseminaril „Kohalik mahetoit Võru maakonna haridusasutustesse“, tutvustati toimivaid häid näiteid mahetoidu kasutamisest, samuti tutvustati edasisi plaane. Võru maakonnas minnakse hoogsalt edasi kokkuleppe 20% mahetoitu lasteasutustes aastaks 2024 elluviimisega.

Planeeritav mahetoetuskava kustutab Eesti lootuse saada maheriigiks

03.06.21
Maaeluministeeriumi juhtimisel on valminud põllumajandustoetuste järgmise perioodi esialgne kava, mille elluviimisel kustub Eesti unistus saada maheriigiks, leiavad mahetootjad. Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul aga eelarvekärbet pole, vaid mahetootmine ja keskkonnahoidlik tegutsemine olevat riigile endiselt olulised.

Mahepõllumajandusliku tootmisega jätkamisest tuleb teatada 15. juuniks

02.06.21
Mahepõllumajandusliku tootmisega jätkamiseks tuleb Põllumajandus- ja Toiduametile esitada taotlus hiljemalt 15. juuniks.

Rohtsete põlluservadega kliimamuutuse laastava mõju vastu

01.06.21
Kuigi enamasti räägitakse põllumajanduse mõjust kliimamuutusele, on seos vastastikune - kliimamuutus mõjutab ka põllumajandust ja toidutootmist. Vastasmõjudest ja sellest, kuidas nendega hakkama saada, kirjutab Eesti Maaülikooli rakendusentomoloogia professor Eve Veromann.

Teised mahetootjad on hädas, aga tatratöötlejad peavad inimesi juurde palkama

21.05.21
Koroona esimese laine ajal möödunud kevadel osteti kauplused tatrast peaaegu puhtaks ja näib, et rahva huvi tatra järele polegi kahanenud.

Põllumajandus- ja Toiduamet ootab põldtunnustamise ja seemnekartuli sertifitseerimise taotlusi

14.05.21
Seemnepõllu põldtunnustamise taotlusi saab esitada kuni 31. maini ja seemnekartuli sertifitseerimise taotlusi 15. juunini.

Mahepõllumehed tõmbavad viljakasvatust koomale

07.05.21
Mahevilja hind on viimastel aastatel olnud väga madal ja ka toetus on Euroopa madalamaid. Seetõttu külvavad põllumehed sel kevadel vähem või lõpetavad mahetootmise üldse ära.

Ökoskoop. Mahepõllumajandus. Toiduraiskamine

04.05.21
Intensiivne põllumajandus mõjutab nii maad kui ka keskkonda. Kuidas on lood mahepõllumajandusega Eestis ja mujal maailmas. Räägime ka sellest kui keeruline on majandada ja toota mahedalt. Saates on külas Merit Mikk Mahepõllumajanduse Koostöökogust ning oma kogemusi jagab ja annab nõu Margo Mansberg, Erto mahetalu peremees. Nende talu kasvatab nii juurvilju kui veiseid.

Kaaliumväetiste kasutamine mahepõllumajanduses

03.05.21
Põllumajandus- ja Toiduamet kirjeldab kaalimumväetiste kasutamist mahetootmises. Väetiste kasutamisel peab olema tähelepanelik, et mitte eksida mahetootmise nõuete vastu.