# #

Uudised

Endale töökoha loonud Mätiku Talumeierei perenaine lähtub klientide eelistustest

23.11.17
„Ma ei tahtnud mingil juhul kodukülast ära kolida ja hakata tööle suurtööstuses või kodunt kaugel õpetajana. Pärnumaal asuv Oidrema küla on suurepärane koht talumeierei arendamiseks ja nii lõingi endale ise töökoha. Siin elavad mu neli venda, õde ja ema ning üldse on siin väga mõnus kokkuhoidev ja aktiivne kogukond,” räägib Õisu toiduainetööstuse tehnikumi ja EMÜ lõpetanud Mirjam Pikkmets naeratades ja kiigutab põlvedel kahte last.

Analüüs: inimkond saab mahetootmisega söönuks, kuid sellel on oma hind

15.11.17
Inimkonda on võimalik mahepõllundusega ära toita ka juhul, kui planeedil elab üheksa miljardit inimest, selgub uuest teadustööst. Tootmisviisi populariseerijatel on aga vara rõõmustada. Põlde laiendamata on eesmärk saavutatav vaid juhul, kui prügikasti jõudva toidu hulk väheneb poole võrra ja loomsetest allikatest saadava valgu hulk enam kui kolm korda.

Ahjal tehakse lihaveise- ja ulukilihast suupoolist

13.11.17
Endisest Luha Lihatööstusest sai Liivimaa Lihasaaduste Wabrik ja sortiment muutus tundmatuseni.

Airi Külvet - avatud muutustele ja uuendustele

10.11.17
Airi Külveti tegevus Eesti lihaveiseturul on viimasel neljal aastal muutunud ainult olulisemaks. Endiselt juhib ta MTÜ-d Liivimaa Lihaveis, endiselt harib ta tarbijaid ning osaleb aktiivselt kodumaa mahepõllumajanduse teaduslikus aretamises ja arendamises.

Aparaaditehases tegi uksed lahti Mahemarket

06.11.17
Tallinnas aastaid tegutsenud mahekaupu müüv Mahemarket on mitu aastat plaaninud Tartusse laieneda, et siinsetele mahetoidu armastajatele rõõmu pakkuda. Suvel algasid ettevalmistustööd ja oktoobri lõpus tegi pood Aparaaditehase uksed lahti.

Sepa mahetalus on peamine lehmade õnn

04.11.17
Sepa mahetalus peetakse lehmi ja igast viimasest kui piimatilgast valmib midagi maitsvat.

Mahetoodete eelistamine kasvab aja jooksul

03.11.17
Kui inimesed on juba hakanud mahetooteid tarbima, siis nad suure tõenäosusega enam tavatoodete juurde tagasi ei pöördu. Sellisele tulemusele jõudsid Taani teadlased.

Üle miljoni soomlase ostab mahetoitu korra nädalas

29.10.17
Mahetoidu müük kasvab Soomes jõuliselt. Värske tarbijauuring näitab, et üle miljoni soomlase ostab mahetooteid iga nädal.

Hollandi teadlased: glüfosaadi kasutusloa pikendamine pole mõistlik

21.10.17
Glüfosaadi kui umbrohutõrjevahendi kasutamist ja selle kasutusloa pikendamist on palju arutatud. Ka meil Euroopas kõige enam kasutatava umbrohutõrjevahendi kasutusloa pikendamise üle käivad praegu arutelud.

Rahvaalgatus 'Keelustame Eestis GMO-kultuuride kasvatamise' ootab allkirju 24. oktoobrini

20.10.17
GMOde kasvatamine Eestis tuleb keelustada, nii nagu seda on deklareerinud juba 19 EL riiki. GMOde kasvatamine on liiga ohtlik mäng meie laste tuleviku ja keskkonna tervise arvelt, selge oht ja risk Eesti mahepõllumajanduse arengule.

Juhan Särgava: Saad palju annad

16.10.17
Uurisime Saidafarmi juhilt Juhan Särgavalt, milline poliitika tagaks tema, kui praktiku, arvates mahetootmise arengu.

Päikest püüdes mahedalt edasi

10.10.17
Maal on palju ettevõtteid, mille tegevuse südames on lähestikku mitmed tootmis- ja abihooned, ümber metsariba nagu piir ja kaitsev müür. Üks selliseid on Raikküla vallas Lipa külas asuv Malmi talu, kus tegutseb osaühing Pajo Saeveski ja OÜ Pajo Ranch.

Mahevili on mullusest veerandi võrra kallim

06.10.17
Maheviljelejad kasvatavad kõige meelsamini kaera, suurim tava- ja mahevilja hinnavahe on aga hoopis rapsil.

Eesti esimene tõeline Lihuniku äri asub Tartus

05.10.17
Tartu kesklinnas kevadel uksed avanud Lihuniku äri on ainulaadse kontseptsiooniga kauplus-restoran, millesarnast ei leia Balti- ega Põhjamaadest. Lihuniku äri müüb parimat maherohumaa veiseliha, mida kasvatatakse siinsamas Eestis asuvates farmides.

Euroopas hävineb iga päev kolm ruutkilomeetrit mulda

01.10.17
Maailma rahvastiku kasv, suurenev nõudlus toidu järele ja konkurents maa kasutamise pärast paneb mullad aina suurema surve alla. Armastame rääkida loodus-, looma- või puude kaitsest, kuid tavaliselt ei mõtle me sarnaselt mullast. Samas on muld meie planeedi üks olulisemaid loodusvarasid, mille ökoloogilist tähtsust on seni alahinnatud, kirjutab maaeluministeeriumi põllumajanduskeskkonna büroo peaspetsialist Madli Karjatse.