# #

Uudised

Mahepõllumajanduslikult peetavate sigade ja kodulindude söötmisel võib kasutada pärast 1.01.2012 kuni 5% tavapõllumajandusest pärit proteiinsööta aastas

03.01.12
Komisjoni määruse (EÜ) nr 889/2008 artikli 43 kohane erisus, mille kohaselt võis muude kui taimetoiduliste loomade söötmisel kasutada aastas kuni 5% mittemahepõllumajanduslikku sööta, lõppes 31. detsembril 2011.a.

Esnas elav perekond toodab mahetoodanguna kitsejuustu

27.12.11
Esnas, ühes vanas majas elab üks väga tore perekond: Aita (28), Jaan (34) ja Hugo (2). Teistest peredest eristab neid see, et nad tegelevad millegagi, mida teised Eestis ei tee - toodavad tunnustatult mahetoodanguna kitsejuustu.

Aarstiderne – eduka maheettevõtte retsept

21.12.11
Aarstidernest on saanud edukas virtuaalne supermarket, mis müüb ja toimetab värske mahetoidukauba 45 000 kliendile üle kogu Taani ning ka Rootsi ja Põhja-Saksamaale. Toodang tuleb nii palju kui võimalik kolmest Aarstiderne mahetalust, lisaks on võrgustikus mitmed mahetalud Taanist, Rootsist ja Saksamaalt. Kogu toodang pakitakse ühes kohas, kust kastid jaotusvõrgu kaudu laiali veetakse.

Uus Taani riigieelarve: avaliku sektori köökides peaks olema 60% mahetoitu

19.12.11
Organic Denmark tunnustab toidu, põllumajanduse ja kalanduse ministrit Mette Gjerskovi, kes soovib saavutada Taani avaliku sektori köökides mahetoidu osakaaluks 60%. Selle ambitsiooniga kaasneb ka riigieelarveline raha kohalike omavalitsuste juhendamiseks ja majanduslikuks toetuseks mahetoidu laialdasemal kasutuselevõtul. Kogemuste põhjal võib öelda, et mahekööke ei ole ilmtingimata palju kallim pidada.

Mahetoidu turu tempokas kasv meelitab investoreid

17.12.11
Vaatamata kehvadele majandustingimustele ja hinnatõusule püsib mahetoodete müük nii Euroopas kui ka USA-s selgelt kasvutrendil. Suur kasv meelitab ligi investoreid, kes näevad Euroopa killustatud turul potentsiaali liitumistes ja mastaabiefekti kasutamises.

Pressiteade: Mahetoodete tarbimine Eestis kasvab hoolimata majanduslangusest kiiresti

15.12.11
Täna Tallinnas varsti avatava restorani „Kukeke“ ruumides toimunud mahetoitu ja -tootmist tutvustaval seminaril tõdeti, et tänu teadlikkuse kasvule on mahetoit üha nõutum nii Eestis kui ka maailmas. Inimesed väärtustavad järjest rohkem oma tervist ja elukeskkonda: looduslike vahenditega ja loodusega kooskõlas majandamine on märksa keskkonnasäästlikum kui tavapõllumajandus.

Helsingi plaanib asendada pool lasteaiatoidust mahetoiduga

15.12.11
Eile Tallinnas lasteasutustele korraldatud seminaril esinenud Soome mahetoitlustuskeskuse EkoCentria ekspert Irma Kärkkäinen ütles, et Helsingi linn on võtnud eesmärgiks suurendada lasteaedade toitlustuses mahetoidu regulaarset tarbimist.

Mahetootja Riverford Organic hinnad on enam kui konkurentsivõimelised

13.12.11
Suurbritannias müüb mahetootja Riverford Organic oma ja teiste talude toodangut üle kogu riigi kastimüügi kaudu ning nende hinnatase on madalam kui suurtes supermarketites Tescos (-8%), Waitroses (-18%) ja Sainsbury's (-32%). Keskmiselt on Riverford Organic'u hinnad 19,3% madalamad kui neis kolmes kaupluseketis.

Rannamõisa lasteaia lapsed naudivad uut tervislikku menüüd

12.12.11
Lusikad klõbisevad, väikesed suud matsuvad, peagi saavad kõigi taldrikud tühjaks ja lapsed küsivad lisa. Just niimoodi kulgevad kõik söögikorrad Rannamõisa lasteaias. Puu- ja juurviljad, teraviljad, taimsed teed ja maitseainesegud saab lasteaed firma Eesti Mahe kaudu, kes vahendab Eesti mahetootjate toodangut.

Taani maheturg kasvab jätkuvalt

01.12.11
2010. aastal müüdi Taani säästukauplustes, supermarketites ja kaubamajades mahetoitu kokku 5,1 miljardi DKK eest (685 mln €), see on 4% rohkem kui 2009. aastal

Mahetoitlustus Itaalias: suurimad mahetooraine kasutajad on Ikea restoranid ja koolisööklad

30.11.11
Ikea Food Italiast on viimastel aastatel saanud suurim mahetoitude pakkuja Itaalias. Kogu maailmas levinud mööblikaupluse restoranid on populaarsed seetõttu, et nad pakuvad laia toiduvalikut mõistlike hindadega. Huvitavate kontseptsioonidega Eataly e Librerie Coop ja raamatukaupluste kett Libreria Feltrinelli näitavad, kuidas põnevalt pakkuda kvaliteetset toitu. Nad ei paku mitte ainult lugemisnaudingut, vaid ka gastronoomilist kogemust.

Hispaania tähtsustab mahepõllumajanduse arengut

26.11.11
Hispaanias oli 2010. a mahepõllumajanduslikku maad 1,7 mln hektarit, see on rohkem kui kusagil mujal Euroopas. Maailmas on Hispaania sellega kuuendal kohal. Mahetootjaid oli 27 877 ja töötlejaid 2747.

Soome memmedel on rohkem mahedausku ning ka raha

24.11.11
Lootus tervislikult toitudes kauem elada on üks põhjusi, miks Soomes nõudlus mahetoidu järele üha kasvab.

Maamajandus: Köögiviljade tava- ja mahekasvatuse eripärad

21.11.11
Tänapäeval ei kujuta enam keegi ette tavatootmist ilma pestitsiidide ja sünteetiliste väetisteta. Mahetootja peab aga ilma sünteetiliselt toodetud taimekaitsevahendite ja väetisteta toime tulema. On see võimalik?

Mahetoodete tulevik: tootja kaubamärgid või kaupluse omamärgitooted?

15.11.11
Järjest rohkem arutatakse selle üle, kuidas peaks mahetoidutööstus tulevikus arenema - kas toodete müügiks kasutada tootjate kaubamärke või kaupluste omamärgitooteid? Mahetööstus on valdavalt olnud üles ehitatud tootjate kaubamärkidele, kuid suurte kaubanduskettide omamärgitooted on järjest rohkem võimu võtmas. Hiljutine uuring Suurbritannias näitas, et kaubanduskettide omamärgitoodete müüginumbrite kasv on võrreldes muude mahetoodetega praegu turul suurim.