# #

Uudised

Ilmus mahepõllumajanduse leht 68

07.02.15
Uues mahepõllumajanduse lehes nr 68 antakse ülevaade mahepõllumajanduse seisust Eestis aastal 2014, tutvustatakse keskkonnamõjude hindamist läbi olelusringi, kirjeldatakse Kuusiku katsekeskuse pikaajalise külvikorra katsete tulemusi umbrohtude aspektist, räägitakse mahepõllumajandusest kui elurikkuse soodustajast seire andmetel jm.

Presidendilt teenetemärgi pälvinud Aivar Pikkmets: see on tunnustus kogu külale

04.02.15
Presidendilt teenetemärgi pälvinud OÜ Mätiku talu peremees Aivar Pikkmets Pärnumaalt peab seda maaelu ja piirkonna tunnustusteks.

Mõnistes avati Baltimaade esimene mahepiima tootev robotlaut

24.01.15
Võrumaal Mõnistes avati Baltimaade esimene mahepiima tootev robot-lüpsilaut. Osaühingu Lõunapiim juhtide sõnul on eesmärk hakata tootma kvaliteetjuustu, et konkureerida Euroopa kallimate ja tippklassi kuuluvate juustutootjatega.

Laut kui turismiobjekt! Aga miks ka mitte?

04.01.15
Osaühingul Lõunapiim sai Võrumaal Mõniste külas valmis Eesti esimene maherobotlaut, mis avab uksed kõigile huvilistele, kes tahavad näha, kuidas seal elu ja töö käib.

2014. aastal lisandus Eestis 20 uut mahetöötlejat

30.12.14
Sel aastal lisandus 20 uut mahetöötlejat, kellest umbes pooled valmistavad marjadest ja puuviljadest tooteid, aga leidub ka liha- ja pagaritoodete valmistajaid. Mahepõllumajanduslikku maad lisandus 2014. aastal 5000 hektarit, maheteravilja pind kasvas võrreldes möödunud aastaga 18%, ka mahedana kasvatavate loomade arv kasvas.

GMOd hävitavad keskkonda

29.12.14
GMOde abil toodetud toidu pooldajate argumendid ei ole pädevad. Keskkonnafondi Portfolio 21 uue uuringu tulemused näitavad, et GMOd ei säästa tootjate raha ega anna kõrgemaid saake, vaid kahjustavad keskkonda.

Aastaks 2020 Norra toidust 15% mahe

23.12.14
Norra parlament on seadnud 2020. aastaks eesmärgi, et 15% riigi toidutoodangust ja -tarbimisest peaks olema mahe. Mahepuu- ja köögivilja müük kasvas eelmisel aastal Norras 37%, maheporgandite müük aga näiteks 38%.

Britid soovitavad neil jõuludel mahetoodangut

22.12.14
Ühendkuningriigi mahepõllumajandusorganisatsioon Soil Association (SA) on käivitanud mahejõulude kampaania (Organic Christmas), et toetada eetilist ja keskkonnasäästlikku jõuluhooaega, mis ei kujuneks liiga kulukaks. Kampaania keskmes on kataloog (http://www.soilassociation.org/Christmas), mis aitab leida kohalikku mahetoodangut kalkunist jõulukaunistusteni.

Mahetoidu leht 2014 kutsub lugema

19.12.14
Novembris ilmus Postimehe vahel Mahetoidu Leht 2014, mis on nüüdsest loetav ka Maheklubis.

Saksamaa tarbijad tahavad GMO-vabu mune ja linnuliha

18.12.14
Saksa supermarketid nõuavad linnuliha- ja munatootjailt, et peatataks GMO-sööda kasutamine nii liha- kui ka munatootmises alates 1. jaanuarist 2015. Saksamaa on tuntud teadlike tarbijate poolest – sealne mahetoidu turg moodustab Euroopa maheturust kolmandiku. Saksamaa edasimüüjad on viidanud, et edaspidi nõutakse järgmise sammuna GMO-vaba sööda kasutamist ka piima, sea- ja veiseliha tootmisel.

Tiit Niilo: Eestis on aeg taastada kvaliteetse käsitööjuustu tootmine

12.12.14
Sel nädalal kogunesid Eesti Piimakäitlemistalude Liidu liikmed Viimsisse kahepäevasele aastalõpu-kokkusaamisele. Kokkutulnud otsustasid, et tuleb taastada kõvade ja poolkõvade kvaliteetjuustude tegemise traditsioon.

Tervise- ja mahetoodete tähtsus apteekide lettidel on kasvav nähtus

02.12.14
Üha rohkem võib täheldada tervise- ja mahetooteid apteekide lettidel. Nii väljendab ka alanud koostöö Südameapteegi ja OÜ Loodusvägi vahel kahe firma vahelisi ühiseid väärtushinnanguid.

Mahekonverentsil nõuti planeeritava ELi mahemääruse muutmist

29.11.14
17.–18. novembrini 2014 toimus Pariisis mahetöötlemise konverents, mille peatähelepanu oli uue ELi mahemääruse eelnõul. Konverentsil osalenud 125 inimest 14 riigist olid ühel meelel selles, et eelnõu praegune versioon tuleks kas tervikuna tagasi võtta või muuta selles olulisi punkte. Uue määruse asemel soovitati pigem täiendada praegu kehtivat määrust.

Austerservikute kasvatus nõuab täpsust ja kannatlikkust

27.11.14
Albu vallas Ahulas on kaks avatud meelega inimest endise tankla ruumidele uue elu sisse puhunud. Koht on ümber ehitatud ning seal kasvavad hoopis imemaitsvad ja hõrgud austerservikud.

Eesti inimesed valivad jõulukinke üha teadlikumalt

26.11.14
Nii Eesti ettevõtjad kui ka Vastutustuliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) tegevjuht Marko Siller ütlevad, et firmakinke ja sõpradele-sugulastele mõeldud kingitusi valitakse üha enam läbimõeldumalt. Kingitused, mis kannavad endaga mõnd laiemat sõnumit, osutuvad aasta-aastalt populaarsemaks.