# #

Uudised

Euroopa Liidu ministrid arutavad uut mahepõllumajanduse määrust

14.07.14
Täna, 14. juulil arutavad ELi riikide ministrid Brüsselis esimest korda Euroopa Komisjoni esitatud uue mahepõllumajanduse määruse eelnõud. ELi mahepõllumajandusliikumine eesotsas katusorganisatsiooni IFOAM ELi Grupiga on mures arengute üle, mida Komisjoni eelnõu mahesektorile kaasa võib tuua ning on teada, et ka mitmete riikide ministeeriumid on eelnõu suhtes kriitilised.

Tammejuure talu kuulus kanep

11.07.14
Ilmselt ei oleks Läänemaal asuv Tammejuure mahetalu praegu laiemalt tuntud, kui pere poleks madala viljahinna tõttu pööranud pilgud hoopis kanepikasvatuse poole. Järjekindlust ja häid ideid Tammetalu perel juba jätkub.

Kalle Palling: mahepõllumajandusega tegelemine peaks muutuma ettevõtjatele lihtsamaks

11.07.14
Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimehe Kalle Pallingu sõnul peaks mahepõllumajanduses lihtsustama üleeuroopalisi nõudeid ja reegleid ning vähendama bürokraatiat, et meelitada ettevõtjaid enam panustama sellesse loodussõbralikumasse tootmisviisi.

Laupäeval, 5. juulil toimub Pühajärve Spa hotelli pargis mahetoodete laat

03.07.14
Pühajärve Spa hotelli pargis toimub sel laupäeval kell 10–15.00 mahetoodete laat. Mahetootjad kauplevad juba ka värskete aiasaadustega.

Valmis Eesti mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014–2020

01.07.14
Põllumajandusminister Ivari Padar allkirjastas Eesti mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014–2020. Senisest enam panustatakse mahepõllumajandusliku töötlemise ja turustamise ning ühistegevuse arendamisse.

Eestimaised loodusnäksid trügivad laia maailma

28.06.14
LP püüdis kinni tervislikke snäkke valmistava ettevõtja Ahto Vegmanni, kes selgitab ökofenomeni ja seda, miks tuleb iseendaga aus olla ja (kui kulunult see ka ei kõlaks) oma südame häält kuulata.

Festivalid Taanis ja Hollandis keskenduvad mahedale

27.06.14
Tänavu juuni keskel toimunud Taani suuruselt teisel muusikafestivalil NorthSide said 35 000 külastajat nautida enneolematult laias valikus mahetoitu ja -jooke. Juunis toimus teinegi festival, kus mahetoit oli kesksel kohal. Amsterdamis peeti esimene Hollandi mahe-elustiilifestival EkoTown.

Meeste sperma kvaliteedi langust seostatakse pestitsiididega

27.06.14
2012. a teadusajakirjas Human Reproduction avaldatud uuringus leiti, et Prantsuse meeste spermatosoidide arv on vähenenud 16 aastaga (1989-2005) 30%. Analüüsiti 26 600 spermaproovi. Autorite sõnul oli see esimene ühte tervet riiki hõlmav pikaajaline uuring, mis näitas tõsist ja üldist sperma kontsentratsiooni ja morfoloogia langust. Tollal arvas uuringu juht Dr. Joëlle Le Moal, et languse põhjustajaks võisid olla keskkonnafaktorid, nagu nt kokkupuuted sisesekretsioonisüsteemi kahjustajatega.

Euroopa supermarketid ei taha oma lettidele GMO-tooteid

19.06.14
Möödunud aastal tuli nii mõnelgi Suurbritannia supermarketiketil loobuda senisest tarbijasõbralikust poliitikast, et pakutakse GMO-vaba söödaga toodetud liha, piima ja mune. Kuigi nõudlus pole kuhugi kadunud, ei ole lihtsalt tooteid, mida müüa, sest valitseb GMO-vaba sööda puudus. Mitmed suured Euroopa jaemüügiketid üritavad aga GMO-vaba toidu pakkumist jätkata. Näiteks Saksamaal, Prantsusmaal ja Austrias toetatakse GMO-vaba liha, piima ja munade vabatahtlikku märgistussüsteemi riiklikult.

Eesti Läänemere-sõbraliku põllumajandustootja konkursi võitis Mätiku mahetalu Pärnumaalt

12.06.14
12. juunil kuulutati välja selle aasta Läänemere-sõbraliku põllumajandustootja Eesti vooru võitja, kelleks on Aivar Pikkmets Mätiku talust Pärnumaalt. Mätiku talu, mis ühtlasi esindab Eestit rahvusvahelisel Läänemere-sõbralike talunike konkursil, pälvis tunnustuse keskkonnasõbraliku mõtteviisi tervikliku ja läbimõeldud jälgimise eest mahepiima tootmisel.

Veerand kogu Euroopa kimalastest on ohus

09.06.14
Elupaikade hävimine, pestitsiidid, põllumajanduse intensiivistumine ja kliimamuutused ohustavad 24% Euroopa kimalastest. Sellisele tulemusele jõuti Ülemaailmse Looduskaitseliidu (IUCN) korraldatud ja Euroopa Komisjoni rahastatud uuringus, mis on osa projektist „Euroopa tolmeldajate punane nimestik“.

Maailma müüduimat taimekaitsevahendit leiti USA emade rinnapiimas

08.06.14
Mahetarbijate organisatsioon (OCA) kutsub USA seadusandjaid üles glüfosaati keelustama, tuginedes pilootuuringule, kus seda taimekaitsevahendit leiti naiste rinnapiimast. See tulemus on vastuolus agrokeemiatööstuse väidetega, et glüfosaat inimkehasse ei kogune.

Fotod ja video: La Muu avas Viru keskuses mahetoitudega jäätisekohviku

04.06.14
Eestimaine jäätisetootja La Muu avas Viru keskuse kolmandal korrusel omanimelise jäätisekohviku, kus saab maitsta mahetoite ning proovida 16 sorti jäätist.

Saaremaa tootjad lõid Otse Tootjalt Tarbijale müügisüsteemi

04.06.14
Järgmisel nädalal kogunevad kohalikud väiketootjad laupäeva hommikul Auriga kaubanduskeskuse parkimisplatsile, et anda inimestele kätte Otse Tootjalt Tarbijale ehk OTT-süsteemi kaudu tellitud kaubad.

Viljelusvõistlusele oodatakse sel aastal ka mahetootjaid

30.05.14
Juba 10. aastat toimuv Viljelusvõistlus on taas hoogu sisse saamas. Esmakordselt on võistlusele oodatud ka mahetootjaid!