# #

Uudised

Mahekitsekasvatusel on perspektiivi

29.11.13
Sel nädal kogunesid kitsekasvatajad mahekoolitusele Toilasse Ida-Virumaal ja Kubijale Võrumaal, kus Karin Ericson Rootsist Jämtlandi maakonnast jagas kogemusi mahekitsekasvatusest. Oma ettevõtteid tutvustasid kohalikud kitsekasvatajad Martin Repinski Ida-Virumaalt ja Hanno Kõrbe Võrumaalt.

Nõudlus Eesti mahetoodangu järele on sageli pakkumisest suurem

28.11.13
Nii mahetöötlejad kui –kasvatajad tunnistavad, et aegajalt kipub Eestis nõudlus mahekauba järele pakkumist ületama. Selleks on erinevad põhjused: alates kõikuvatest ilmastikutingimustest lõpetades liiga suurte kogustega, mida kaubandusketid korraga saada soovivad.

Põllumajandusministeerium saatis miljardilise eelarvega uue maaelu arengukava kooskõlastusringile

27.11.13
Põllumajandusministeerium saatis täna ministeeriumidele ja partneritele kooskõlastusringile „Eesti maaelu arengukava 2014–2020“ eelnõu, mille eelarve on üle 1 miljardi euro. Arengukavaga võetakse eesmärgiks toidutootmise ja -tööstuse efektiivsuse ja keskkonnasõbralikkuse tõstmine ning maaettevõtluse arendamine.

Kuressaare Pargi lasteaia lapsed võõrustasid mahetalunikku

26.11.13
Kuressaare Pargi lasteaed võõrustas eile Kihelkonna valla mahetalunikku Aivar Kallast, kes tuli mahetalu tegemistest rohke pildimaterjaliga rääkima. Lasteaia 4-, 5- ja 6-aastased lapsed, keda oli kokku 60, olid varmad ka oma teadmisi demonstreerima, kui tuli küsimuseks, et kes on ute laps või vasika ema.

Põllumeestel seisab ees üleminekuaasta

22.11.13
2014. aasta on põllumajandustoetuste maksmisel üleminekuaasta, kus jätkub senise süsteemi järgi otsetoetuste ja osade maaelu arengukava toetuste maksmine, rääkis põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder teisipäeval Tartus toimunud konverentsil „Põllumajanduse Äriplaan 2014“.

OÜ Loodusvägi valmistab kuuendat talve Raekoja platsi Jõuluturul Eesti maheglögi

22.11.13
Mahe metsmustika-mustsõstra glögi on ainus glögi, mis valmib Tallinna Raekoja platsil asuvas müügimajakeses kohapeal.

Biokeemik: saaremaine mahetoit on kvaliteetne

21.11.13
Selle aasta märtsikuus Kuressaares loodud MTÜ Terviseteadlik Elu (terviseklubi) võõrustas eile Arensburgi seminariruumides TTÜ keemiainstituudi keemilise analüüsi teadus- ja katselaboratooriumi vanemteadurit Anu Viitakit.

Valga koolilapsed käisid Kopra Karjamõisas mahetalu tegemistega tutvumas

20.11.13
Valga Vene Gümnaasiumi II b klassi ja Valga Põhikooli II c klassi õpilased külastasid esmaspäeval maheettevõtet Kopra Karjamõis, kus neile tutvustati mahepõllumajandust.

Kalamatsi kitsepiimameierei katsetab julgelt uute juustudega

17.11.13
Esna, kus filmitakse ka menukat telesarja «Naabriplika», on maaliline väikeküla keset Eestit, kuhu endine doktorant Aita Mets ja tööstust õppinud Jaan Raudkivi on kolme aastaga rajanud kitsepiima töötleva Kalamatsi meierei, mille toodang jõuab nii poelettidele kui ka Eesti parimatesse restoranidesse.

Väikestel jahuveskitel jagub tööd aina enam

17.11.13
Praeguse seisuga on Eestis kümmekond väikest jahuveskit, kuid nende üha suurenev hulk näitab, et eestlaste teadlikkus ja sellega kaasnev soov süüa puhast ning täisväärtuslikku toitu on tõusuteel.

Mahepõllumajanduse uuringutele tuleb uus rahastamisvõimalus

14.11.13
Alates detsembrist saab mahepõllumajanduse uuringuteks taotleda rahastamist 11 miljoni euro suuruse eelarvega konkursil. Tegemist on rahvusvahelise teadusvõrgustiku Core Organic European Research Area Network Plus (ERA-Net Plus) kolme aasta pikkuse programmiga, kus Eesti Põllumajandusministeerium rahastab projekte 100 000 euro ulatuses.

Kokkupuude pestitsiididega suurendab endometrioosi riski

11.11.13
Endometrioos on sage terviseprobleem, mida esineb umbes 10 %-l viljakas eas olevatest naistest. Ajakirjas Environmental Health Perspectives avaldatud uuringus näitavad Ameerika teadlased, et kaks kloororgaanilist taimkaitsevahendit, mis on praeguseks küll keelustatud, kuid mida aastaid tagasi kasutati laialdaselt kahjurite tõrjeks, seostuvad endometrioosi kõrgenenud riskiga.

Ilmus mahepõllumajanduse leht nr 63

09.11.13
Uues mahepõllumajanduse lehes antakse põhjalikum ülevaade selle aasta mahetootja ja mahetoote konkursist ja viimastest arengutest lasteasutuste toitlustamisel. Samuti saab lugeda mahetöötlemise sektori arengutest ja mahetoorpiima kvaliteedi uurimisest ahelas veiselaut – transport – toorpiimaautomaat.

Mahestipendiumi stipendiaadid on selgunud

08.11.13
Tänavu premeerib Eesti Maaülikooli Mahekeskus juba viiendat korda parimaid maaülikooli tudengeid mahepõllumajanduse teemalise lõputöö ja noorteadlast publitseeritud teadusartikli eest rahalise stipendiumiga.

Põhjamaade suurim mahemess osutas trendidele Euroopa toiduturul

07.11.13
20-21. oktoobril toimus Malmös Põhjamaade suurim mahe- ja loodustoodete ühendatud mess “Nordic Organic Food Fair” ja “Natural Products Scandinavia”. Messil osales kokku 260 mahe- ja loodustoodete tootjat, kes esitlesid tuhandeid kvaliteeditooteid kogu maailmast, millega kahel messipäeval tutvus lähemalt üle 3000 külastaja.