# #

Uudised

Uuel aastal jõustuvad mitmed õigusaktid, millega muudetakse järelevalvetasusid

04.01.21
Muutuvad ka riigilõivud mahepõllumajanduse seaduse alusel tehtavate toimingute eest.

Aasta konsulent 2020 on Ell Sellis

23.12.20
22. detsembril kuulutas Maaelu Edendamise Sihtasutus välja aasta konsulendi 2020, kelleks sel aastal on lambakasvatuse konsulent Ell Sellis.

Võrumaa lapsed saavad nüüdsest nautida mahetoitu

23.12.20
2018. aastal toimusid Võrumaal Vunki mano loometalgud, kus käidi välja mõte Võrumaast kui Eesti esimesest mahepiirkonnast. Mõttest arenes ka idee maheda koolitoidu võrgustikust, millega võideti nii loometalgute peaauhind kui ka parima tervist toetava idee auhind.

Väiketalunik: elame priskelt ja nii peabki olema!

21.12.20
Väiketootja peaks tegema midagi erilist ja kvaliteetset, et saada oma töö eest kõrget hinda, muidu pole ettevõtmisel mõtet, arvab Võrumaal kitsi pidav ja nende piimast juustu valmistav Mart Leibur. Talu valgehallitusjuust kitse- ja lehmapiimast sai parima mahetoidu konkursil II kohta

Mahetootja Raimond Pihlap: kui põllumajanduspoliitikas muutust ei tule, hakkavad mahepõllumajandustootjad tavatootjateks

17.12.20
Järgmisel kolmel aastal saab enamikul mahetootjatest viieaastane tootmiskohustusperiood läbi, osal juba järgmisel aastal. Praeguseks ei ole uue perioodi raha jaotuse otsuseid veel tehtud, kuid põllumajandusteemad on teravalt õhus nii meedias kui ka ilmub järjest uusi uuringuid.

Maaelukomisjon arutas mahetootmise olukorda ja tulevikku

15.12.20
Riigikogu maaelukomisjon arutas tänasel istungil MTÜ Mahetootjate Nõu- ja Jõukoja ning tulundusühistu Wiru Vili pöördumist, milles mahetootjad tõid välja murekohad tuleviku osas seoses sellega, et maheteravilja toetus ja hinnad ei kata mahetootmise kõrgemat kulu.

Uuringud: mahepõllundus on enamat kui umbrohtunud põld ja olematu saak

11.12.20
Mis vahe ikkagi on mahe- ja tavapõllundusel? Novaator uuris Eesti taimekasvatusteadlastelt nende värskemate uuringute valguses, kuidas erinevad mahe- ja tavaporgandid, kui palju kasvab kummagi viljlelusviisi põldudel umbrohtu ja kuidas on kummalgi juhul lood mulla toitainerikkusega.

Võrumaa koolide ja lasteaedade hüpe mahedasse koolitoitu

08.12.20
Võrumaa omavalitsused on ühiselt otsustanud teha mahehüppe - aastaks 2024 muudetakse kõikide Võrumaa koolide ja lasteaedade toidutoormest vähemalt 20% mahedaks. Kõik suured hüpped saavad aga alguse väikestest sammudest ning suurejoonelised plaanid võivad takerduda kivistunud tõekspidamistesse kui ka lihtsatesse pisiasjadesse nagu kooliköögi varustatus või hulgilao vastutulelikkus.

Parim mahetootja poleks ilma tavatoomiseta arenenud

04.12.20
Läinud reedel peeti veebi vahendusel mahepõllumajanduse aastakonverentsi, kus kuulutati välja konkursside „Parim mahetootja 2020” ja „Parim mahetoode 2020” võitjad.

Parim mahetootja on mesindusettevõte Ehe Mesi OÜ

27.11.20
Mahekonkursside parimad on selgunud. Selle aasta parim mahetootja on Harro Rannametsa mesindusettevõte Ehe Mesi OÜ. Aasta parim mahetoit on Eco Flora OÜ päikesekuivatatud tomatid oliiviõlis ja parim mahejook Öun Drinks OÜ rabarberi-kuuse vahujook.

Homme kuulutatakse välja tänavused parimad mahetootjad ja mahetooted

26.11.20
Reedel, 27. novembril kuulutatakse mahepõllumajanduse aastakonverentsil välja konkursside „Parim mahetootja 2020“ ja „Parim mahetoode 2020“ võitjad.

Mahetootjad olid parima talu konkursil taas edukad

24.11.20
Eestimaa Talupidajate Keskliidu korraldatud parimat talu konkursil selgitati parimad kolmes kategoorias: parim alternatiivtalu, noortalunik ja tootmistalu. Lisaks kuulutati välja üldvõitja, kes saab parima talu tiitli. Taaskord esinesid edukalt mahetootjad: 13. novembril väljakuulutatud parimate hulgas oli ka kolm mahetalu.

Mures teraviljakasvatajad: ootame selget signaali, kas riigil on mahetootmist vaja

23.11.20
Maheteraviljatootjad pöördusid riigi poole, et teada saada, kas maheteraviljakasvatust sellisel kujul on riigi nägemuses üldse vaja või mitte.

Anne Luik: looduse ja inimeste tervise säästmise nimel on mahetoetuste jätkumine ülioluline

19.11.20
Taimekaitsevahendite ehk pestitsiidide väljatöötamine on pikk ja kallis protsess. Kuigi enne turule jõudmist uuritakse laboratooriumis, kas ja kuidas nad erinevatele organismidele mõjuvad, selgub lõplik tõde siiski alles looduses.

Mahetootjad: küsimus on, kas jääme ellu või mitte

17.11.20
22% kogu Eesti põllumaast on mahe ning eelmiste aastate jooksul on mahemaa kasv olnud stabiilne. Eesti on Euroopas selle näitajaga esikolmikus. Kahjuks on tänaseks jõutud olukorda, kus isegi praegust mahemaad on keeruline säilitada. Maheteraviljakasvatajad tegid pöördumise, millele vastuses ootavad riigi nägemust mahetootmise tuleviku osas.