# #

Uudised

Ilmus mahepõllumajanduse leht nr 66

25.08.14
Uues mahepõllumajanduse lehes antakse ülevaade toiteelementide põllubilansist maheviljeluses ja tutvustatakse võimalusi selle tasakaalustamiseks ning kirjutatakse kahest orasheinateemalisest teadusuuringust.

Põlvamaal Peril saab laupäeval mahemõisas mahetarkust koguda

21.08.14
Laupäeval, 23. augustil kell 14.00–17.00 toimub Peri Mahemõisas Mahetoidu päev, kuhu on oodatud kõik huvilised. Kuulata saab loengut mahetootmisest ja -toidust, osaleda arutelul ning käia mahepõldudel. Päeva jooksul saab maitsta mahetoitu ning mahetooteid ka kaasa osta.

Margus Lille: eestlastele läheb talukaup väga hästi peale

11.08.14
Täna avati Sõpruse Rimi hüpermarketis juba kaheksas talutoodete müügiala Talu Toidab, kus pakutakse kohalike väiketootjate toidukaupu.

Eesti parim talu on Tuuma mahetalu Võrumaalt

29.07.14
Jänedal toimunud Eesti Talupäevadel kuulutati välja 2014. aasta parimad talud. Parimad valiti kolmes kategoorias: traditsioonilised tootmistalud, alternatiivset suunda arendavad talud ja noortalunikud. Eesti „Aasta taluks 2014“ ja ühtlasi parimaks tootmistaluks valis žürii mahetalu Võrumaalt - Tuuma talu, mida peavad Ants ja Sirje Schmidt.

Tava- ja mahetoidul on märgatavad erinevused

21.07.14
Rohkem kui 340 eelneva uurimuse vaheanalüüs näitab, et mahetoidus leidub võrreldes tavatoiduga oluliselt vähem kaadmiumi ja pestitsiidijääke ning rohkem antioksüdante, kuid vähem valke ja aminohappeid. Erinevuste mõju tervisele on aga vaheanalüüsi autorite sõnul hetkel võimatu usaldusväärselt hinnata.

Euroopa Liidu ministrid arutavad uut mahepõllumajanduse määrust

14.07.14
Täna, 14. juulil arutavad ELi riikide ministrid Brüsselis esimest korda Euroopa Komisjoni esitatud uue mahepõllumajanduse määruse eelnõud. ELi mahepõllumajandusliikumine eesotsas katusorganisatsiooni IFOAM ELi Grupiga on mures arengute üle, mida Komisjoni eelnõu mahesektorile kaasa võib tuua ning on teada, et ka mitmete riikide ministeeriumid on eelnõu suhtes kriitilised.

Tammejuure talu kuulus kanep

11.07.14
Ilmselt ei oleks Läänemaal asuv Tammejuure mahetalu praegu laiemalt tuntud, kui pere poleks madala viljahinna tõttu pööranud pilgud hoopis kanepikasvatuse poole. Järjekindlust ja häid ideid Tammetalu perel juba jätkub.

Kalle Palling: mahepõllumajandusega tegelemine peaks muutuma ettevõtjatele lihtsamaks

11.07.14
Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimehe Kalle Pallingu sõnul peaks mahepõllumajanduses lihtsustama üleeuroopalisi nõudeid ja reegleid ning vähendama bürokraatiat, et meelitada ettevõtjaid enam panustama sellesse loodussõbralikumasse tootmisviisi.

Laupäeval, 5. juulil toimub Pühajärve Spa hotelli pargis mahetoodete laat

03.07.14
Pühajärve Spa hotelli pargis toimub sel laupäeval kell 10–15.00 mahetoodete laat. Mahetootjad kauplevad juba ka värskete aiasaadustega.

Valmis Eesti mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014–2020

01.07.14
Põllumajandusminister Ivari Padar allkirjastas Eesti mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014–2020. Senisest enam panustatakse mahepõllumajandusliku töötlemise ja turustamise ning ühistegevuse arendamisse.

Eestimaised loodusnäksid trügivad laia maailma

28.06.14
LP püüdis kinni tervislikke snäkke valmistava ettevõtja Ahto Vegmanni, kes selgitab ökofenomeni ja seda, miks tuleb iseendaga aus olla ja (kui kulunult see ka ei kõlaks) oma südame häält kuulata.

Festivalid Taanis ja Hollandis keskenduvad mahedale

27.06.14
Tänavu juuni keskel toimunud Taani suuruselt teisel muusikafestivalil NorthSide said 35 000 külastajat nautida enneolematult laias valikus mahetoitu ja -jooke. Juunis toimus teinegi festival, kus mahetoit oli kesksel kohal. Amsterdamis peeti esimene Hollandi mahe-elustiilifestival EkoTown.

Meeste sperma kvaliteedi langust seostatakse pestitsiididega

27.06.14
2012. a teadusajakirjas Human Reproduction avaldatud uuringus leiti, et Prantsuse meeste spermatosoidide arv on vähenenud 16 aastaga (1989-2005) 30%. Analüüsiti 26 600 spermaproovi. Autorite sõnul oli see esimene ühte tervet riiki hõlmav pikaajaline uuring, mis näitas tõsist ja üldist sperma kontsentratsiooni ja morfoloogia langust. Tollal arvas uuringu juht Dr. Joëlle Le Moal, et languse põhjustajaks võisid olla keskkonnafaktorid, nagu nt kokkupuuted sisesekretsioonisüsteemi kahjustajatega.

Euroopa supermarketid ei taha oma lettidele GMO-tooteid

19.06.14
Möödunud aastal tuli nii mõnelgi Suurbritannia supermarketiketil loobuda senisest tarbijasõbralikust poliitikast, et pakutakse GMO-vaba söödaga toodetud liha, piima ja mune. Kuigi nõudlus pole kuhugi kadunud, ei ole lihtsalt tooteid, mida müüa, sest valitseb GMO-vaba sööda puudus. Mitmed suured Euroopa jaemüügiketid üritavad aga GMO-vaba toidu pakkumist jätkata. Näiteks Saksamaal, Prantsusmaal ja Austrias toetatakse GMO-vaba liha, piima ja munade vabatahtlikku märgistussüsteemi riiklikult.

Eesti Läänemere-sõbraliku põllumajandustootja konkursi võitis Mätiku mahetalu Pärnumaalt

12.06.14
12. juunil kuulutati välja selle aasta Läänemere-sõbraliku põllumajandustootja Eesti vooru võitja, kelleks on Aivar Pikkmets Mätiku talust Pärnumaalt. Mätiku talu, mis ühtlasi esindab Eestit rahvusvahelisel Läänemere-sõbralike talunike konkursil, pälvis tunnustuse keskkonnasõbraliku mõtteviisi tervikliku ja läbimõeldud jälgimise eest mahepiima tootmisel.