Sündmused
26.04.22
Saaremaal Uustla talus on aastakümneid arendatud maakarja ja kiidetud selle põlistõu häid omadusi. Nüüd on noor põlvkond talutöödele õla alla pannud. Uustla talu küüslaugu-grilljuust nimetati 2021. aasta parimaks mahetoiduks, rahva lemmikuks osutus originaal-grilljuust. Taluliit tõstis toimekat noorperet esile parima noortaluniku tiitliga.
Maheliha valik laieneb, kuid on endiselt väga kitsas
31.03.22
Kuigi eestlane on sealiha eelistaja, on mahelihast kõige kättesaadavam hoopis veiseliha ja Kikerikii vahendusel kogub populaarsust ka kanaliha. Mahesealiha peab aga tikutulega taga otsima.
Eesti mahekanepikasvatajad aretasid oma sordi Estica
29.03.22
Oma kanepisordi loomise mõte tekkis Eesti mahekanepikasvatajatel kohe, kui nad viis aastat tagasi Eesti Maheproteiini Ühistu asutasid ning Tartu lähedal Vahi tööstusrajoonis Euroopa suurima koorimisliini püsti panid.
Mahepõllumajandusega alustamise infopäevad 2022
25.03.22
Mahepõllumajanduse Koostöökogu korraldab veebikeskkonnas mahepõllumajandusega alustamisest huvitatud tootjatele infopäevad 31. märtsil ja 4. aprillil. Infopäevade eesmärk on edasi anda peamine info mahepõllumajandusega alustamiseks.
Mahepõllumajanduse nõuete muudatused põllumajandustootjale alates 1.01.2022
16.03.22
Käesolevas teabelehes on lühidalt toodud uue määruse taime- ja loomakasvatust puudutavad muudatused.
Mahetootmisega alustajad saavad hakata esitama tunnustamise taotlusi
11.03.22
Mahepõllumajandusliku tootmise ja mesindusega alustajad saavad Põllumajandus- ja Toiduametile (PTA) esitada 10. märtsist kuni 11. aprillini tunnustamise taotlusi. Tunnustuse olemasoluta ei tohi tooteid mahedana turustada.
Mahesektoris peljatakse mahetootjate massilist lõpetamist
22.02.22
Kuigi Eesti on mahepõllumajandusmaa osakaaluga Euroopa Liidus Austria järel teisel kohal ning pool meie lihaveistest ja lammastest peetakse mahekarjades, hakkab raugema tootjate entusiasm ja tahe mahepõllumajanduslikult majandada.
Mõisahärra toodab mõisa taastamiseks viina
17.02.22
Tapa vallas asuva Võhmuta mõisa inglise-saksa taustaga omanik Gareth Niblett alustas vanade mõisakommete kohaselt viinatootmist, et teenitud tuluga lagunenud mõis korda teha.
Riigikohus: mahetoetuse taotleja ei pea olema loomaomanik
17.02.22
Riigikohus selgitas mahepõllumajanduse jätkamise toetuse üle peetud vaidluses, et taotleja ei pea tingimata olema toetusalusel rohumaal karjatatavate loomade omanik, kuid ta peab olema loomapidaja ehk nende loomade eest ise hoolitsema.
Teadur: Eesti jõuab vältida Lääne-Euroopa põllumajanduses tehtud vigu
01.02.22
Rahvusvahelises uurimuses kaardistasid erinevate Euroopa riikide teadlased pingekohti põllumajandusest tekkiva keskkonnakoormuse ja elurikkuse säilitamise vahel.
Võnnu sakslasest mahetalunik näeb energiakriisis võimalust
31.01.22
Tartumaal, Võnnu mahetalus, viib sakslasest eesti põllumees juba kaheksa aastat täide oma unistust: muuta mahepõllumajandus tarbijale läbipaistvaks.
Päikesepark katab talu elektrivajaduse
21.01.22
Tammejuure talus on kõige suurem energiavajadus juulist oktoobrini ja õnneks on see periood piisavalt päikeserohke, et oma pargi toodetud elektrist piisab ja jääb veel ülegi, selle saab võrku müüa. Päikesepargi rajamise eesmärk oli aga tootmise veelgi loodussäästlikumaks muutmine, et klient saaks osta väiksema keskkonnajalajäljega toodet.
Teraviljad annavad mahekatsetes head saaki
08.01.22
Eesti Taimekasvatuse Instituudis on nüüdseks üle kümne aasta igal aastal hinnatud meil kasvatatavaid teraviljasorte mahetingimustes. Katsed rajatakse teise kasvuaasta punase ristiku järele, mille haljasmass taliviljade külvi eel suvel ja suviviljade eel sügisel väetiseks mulda küntakse.
Mahetoodangu 2021. a andmete esitamine
05.01.22
Mahetootjatel tuleb mahepõllumajandusliku toodangu andmed esitada Põllumajandus- ja Toiduametile 1. veebruariks 2022. Kui ettevõttes olid 2021. aastal ainult 1., 2. või 3. aasta üleminekuaja põllud ja/või üleminekuaja loomad, linnud ja mesilased, siis mahetoodangu andmeid esitada vaja ei ole.
Uuest aastast tulevad uued mahepõllumajanduse nõuded
27.12.21
1. jaanuarist 2022 kohaldub uus Euroopa Liidu mahepõllumajanduse määrus, samuti jõustub mahepõllumajanduse seadus ning ministri määruste muudatused.