# #

Uudised

Teraviljad annavad mahekatsetes head saaki

08.01.22
Eesti Taimekasvatuse Instituudis on nüüdseks üle kümne aasta igal aastal hinnatud meil kasvatatavaid teraviljasorte mahetingimustes. Katsed rajatakse teise kasvuaasta punase ristiku järele, mille haljasmass taliviljade külvi eel suvel ja suviviljade eel sügisel väetiseks mulda küntakse.

Mahetoodangu 2021. a andmete esitamine

05.01.22
Mahetootjatel tuleb mahepõllumajandusliku toodangu andmed esitada Põllumajandus- ja Toiduametile 1. veebruariks 2022. Kui ettevõttes olid 2021. aastal ainult 1., 2. või 3. aasta üleminekuaja põllud ja/või üleminekuaja loomad, linnud ja mesilased, siis mahetoodangu andmeid esitada vaja ei ole.

Uuest aastast tulevad uued mahepõllumajanduse nõuded

27.12.21
1. jaanuarist 2022 kohaldub uus Euroopa Liidu mahepõllumajanduse määrus, samuti jõustub mahepõllumajanduse seadus ning ministri määruste muudatused.

Uueks toidulaua trendiks on saanud mahevõrsed

27.11.21
Parim mahetootja 2021: Austraaliast Eestisse kolinud Matthew Hill rajas koos abikaasa Piretiga Läänemaale Jaagu tallu mahevõrseistanduse. Pere kasvatab seal aastaringselt kümmekonda sorti võrseid ja pälvis parima mahetootja tiitli.

Taastava põllumajanduse konverents

25.11.21
17. novembril korraldasid Maaeluministeerium ja Põllumajandusuuringute Keskus esimese taastava põllumajanduse konverentsi, mis oli esimene selleteemaline suurem üritus Eestis. Konverents on järelvaadatav.

Konverents: Põllumajandus ja keskkond

17.11.21
Eesti Maaülikooli Mahekeskus korraldab 30. novembril veebikonverentsi „Põllumajandus ja keskkond“. Konverentsi eesmärgiks on anda ülevaade Eestis tehtava keskkonnaseire tulemustest mulla, pinna- ja põhjavee ning elurikkuse (sh taimestik, linnustik ja putukad) ja toidu kvaliteedi valdkondades.

Aasta parima mahetoidu tiitli võitis Uustla talu grilljuust ja parim mahejook on Wilawander OÜ rabarberi täismahl

05.11.21
Neljapäeval kuulutati välja 2021. aasta mahekonkursside parimad. Selle aasta parim mahetootja on Piret ja Matthew Hilli Väike Mahetalu Läänemaalt. Aasta parim mahetoit on Saare Maakari OÜ Uustla talu grilljuust Küüslauk ja parim mahejook Wilawander OÜ rabarberi täismahl.

Mahepõllumajanduse aastakonverents 2021

29.10.21
Mahepõllumajanduse Koostöökogu korraldab 4. novembril algusega kell 12:00 veebikeskkonnas mahepõllumajanduse aastakonverentsi, kus kuulutatakse välja ka konkursside „Parim mahetootja 2021“ ja „Parim mahetoode 2021“ võitjad.

Aasta põllumeheks sai mahetootja Andres Vaan

27.10.21
Aasta põllumehe tiitli pälvis sel aastal Pärnumaa lihaveisekasvataja Andres Vaan. Topi talukarjas on 400 limusiini tõugu mahelihaveist, kes suviti hooldavad Matsalu looduskaitseala Kasari jõe kallastel. Maad kasutatakse 500 hektarit ja kasvatatakse ka teravilja.

Mahetootjad: Eesti vajab selget suunda keskkonnasõbraliku ja maheda toidutootmise poole

13.10.21
11. oktoobri Riigikogu maaelukomisjoni ja keskkonnakomisjoni ühisistungil arutleti mahepõllumajanduse olukorra ja tulevikuväljavaadete üle seoses uue ÜPP toetusperioodi ja planeeritud mahetoetustega.

Maaeluminister: koolilaste toidulauale peab jõudma rohkem tervist toetavat toitu

01.10.21
Valitsus kinnitas riigieelarve, millega suunatakse 1,65 miljonit eurot koolilaste tervislike toitumisharjumuste kujundamiseks.

Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Saaremaa ökotalu peremees võitles mahepiima poeletile

01.10.21
Jaan Kiider on Saaremaa talupidajate eestvedaja, kes rajas Riido ökotalu ning on juba aastaid seisnud selle eest, et mahemajandus edeneks ja mahepiim jõuaks tarbijani.

Konkurss AASTA PÕLLUMEES | Andres Vaan aretab Prantsuse teadlaste abiga tõukarja

23.09.21
Noor taluperemees Andres Vaan on aastatega aretanud ühe uhkema limusiini tõukarja – siit saavad tõuloomi teised kasvatajad ning väärt liha ka Saksamaa ja Hollandi tarbijad.

Pärnumaa pere kasvatab oma põldudel haruldast marja, mille vastu on tohutu suur huvi

17.09.21
Pärnumaalt Segasumma talu põllult jõuab igal nädalal mitusada kilo füüsaleid tarbijateni ja nõudlus selle haruldase marja järele üha kasvab. Lastele tasub seda pakkuda kommi asemel.