# #

Uudised

Mahepõllumajanduse Koostöökogu: PTA väide 21 mahetatrakasvataja mittelubatud ainete kasutamise kohta on vale

11.01.23
Mahepõllumajanduse Koostöökogu sõnul on Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) sõnumiga „21 tootja mahetatra toodangus esines fosetüül-alumiiniumi ja fosfoonhappe jääke, mille esinemise põhjusteks on kas mahetootmises lubamatute taimekaitsevahendite või mineraalväetiste kasutamine,“ tehtud parandamatut mainekahju mahetootjatele, esitades eksitavaid väiteid.

Valmis karjavalvekoerte õppevideo lambakasvatajatele

02.01.23
Mahepõllumajanduse Koostöökogu ning Eesti Lamba- ja Kitsekasvatajate Liidu ühise ettevõtmisena valmis õppevideo karjavalvekoertest. Oma kogemusi jagavad Liilia Tali (Rõõmu talu) ja Lilian Freiberg (Ala-Mähkli talu), mahelambakasvatajad Karula rahvuspargist.

Jõhvikas, pohl ja rabamännivõrsed tõid Minna marmelaadile peavõidu

27.12.22
Raplamaal Valtu külas on OÜ Minna Sahvri töötajatel käed-jalad tööd täis, sest nii palju mahemarmelaadi kui tänavu aastalõpul pole varem jõulupühadeks tellitud.

Norra professor: mida rohkem sööte mahetoitu, seda vähem kulub apteegis raha ravimitele

26.12.22
„Mahetoidu tarbijate seas on vähem ülekaalulisi inimesi, samuti südamehaigusi, diabeeti ja vähktõbe põdevaid inimesi,“ teatas Norra professor Carlo Leifert Oslo ülikoolist, esinedes mahepõllumajanduse aastakonverentsil Tallinnas.

Mahetooted muutuvad järjest kenamaks

01.12.22
Kui Mahepõllumajanduse Koostöökogu kokku kutsutud žürii tänavu mahetoitu ja -jooki hindas, tõsteti maitsete kõrval esile sedagi, kui head tooted välja näevad. Teise eripärana tuli välja, et paljud tooted on mahepõllumehed ise teinud.

Selgusid aasta parimad mahetootjad ja -toidud

24.11.22
Selle aasta parim mahetootja on Siim Sooäär Saare Maakari OÜ-st. Parim mahetoit 2022 on Minna Sahver OÜ marmelaad tumedas šokolaadis “Rabade maitsed” ja parim mahejook Eco Flora OÜ Mahe metsmustika ja mustasõstra glögi.

Tartu lapsed tegelevad mahepõllundusega

28.10.22
Eesti Maaülikooli Mahekeskuse abil on paljud Tartu koolilapsed 2015. aastast alates saanud mahetoidu kasvatamise kogemuse. Sel aastal said mahekeskuse peenramaal porgandi- ja peediseemned mulda panna viis kooliklassi ehk üle saja 2. klassi õpilase.

EPKK konverents “Maheturg 2022: Mahetoit igale toidulauale”

05.10.22
EPKK korraldab 12. oktoobril konverentsi "Maheturg 2022: Mahetoit igale toidulauale”

Aleksei Lotman: mürgivaesem tulevik on veel igati saavutatav

29.09.22
27. septembril möödub 60 aastat Rachel Carsoni kuulsa raamatu «Hääletu kevad» ilmumisest, mis oli äratajaks tervele keskkonnakaitsjate põlvkonnale, kuid paljud «reaalpoliitikud» on ikka veel nõidusunes, kirjutab looduskaitsja Aleksei Lotman.

Täna on Euroopa mahepäev – žürii valib parimat mahetoitu ja -jooki

23.09.22
23. septembril tähistatakse üle Euroopa mahepäeva. Mahepäeva eesmärk on tutvustada mahepõllumajanduse eeliseid ning kasvatada teadlikkust mahetootmise eelistest. Euroopa Parlament, Komisjon ja Euroopa Liidu Nõukogu seadsid 2021. aastal ühiselt eesmärgiks kasvatada 2030. aastaks mahepõllumajandusmaade osakaal 25%ni kogu põllumajandusmaast.

Koolid ja lasteaiad said mahemesinikelt mahepäeva puhul mett

22.09.22
Euroopa mahepäeva, mida tähistatakse 23. septembril, raames viisid Eesti mahemesinikud mett koolidesse ja lasteaedadesse. Eesti koolidele ja lasteaedadele jagati üheskoos üle 150 kg mett

Mirjam Pikkmets juhib mahetoimkonda

13.09.22
Aaduni talu perenaine Mirjam Pikkmets valiti Eesti põllumajandus-kaubanduskoja mahetoimkonna esimeheks, peale uue kohustuse on ta koja nõukogu aseesimees, juhib töötleva tööstuse gruppi ja lööb kaasa talumeiereide liidu juhatuses.

Parima talu ja parima talutoidu konkurssidel tunnustati maheettevõtteid

09.09.22
Eestimaa Talupidajate Keskliidu korraldatud parima talu ja parima talutoidu konkurssidel olid maheettevõtted võidukad kolmes kategoorias.

Karusaare mahetalu katsetab kalkunikasvatust

08.09.22
Lääne-Virumaal Sämi-Tagakülas asuva Karusaare mahetalu jaoks on tänavune aasta otsustav. BabyCooli kaubamärgi all külmutatud lastetoitu valmistava Saaregurmee tellimusel alustatud kalkunikasvatusest võib saada talu põhitegevus.

Veiste karjatamine käib kooskõlas loodusega

02.09.22
Lihaveiste kasvataja Katrin Noorkõiv viljeleb Sentafarmis portsjonkarjatamist, mis aitab tal nii kulusid kokku hoida kui väiksemal maapinnal rohkem loomi pidada.