# #

Uudised

Ilmus Mahepõllumajanduse Leht

01.04.19
Ilmunud on käesoleva aasta esimene Mahepõllumajanduse Lehe number, kus saab lugeda mahepõllumajanduse ja maheturu arengustest Eestis ja maailmas, mahepõllumajanduse teadsuuringutest jpm.

Maaeluminister allkirjastas määruse, mis võimaldab siiski toetust saada ka alustavatel mahetootjatel

29.03.19
26. märtsil allkirjastas maaeluminister määruse, millekohaselt on 2019. aastal võimalik toetust taotleda ka alustavatel mahetootjatel ning juba tegutsevatel mahetootjatel suurendada toetusalust pinda.

Läänemere-sõbraliku talu konkursi tähtaeg on 31. märts

26.03.19
Eestimaa Looduse Fondi (ELF) 2019. aasta Läänemere-sõbraliku taluniku konkursile kandidaatide esitamise tähtaeg läheneb. Kandideerima on oodatud kõik Eesti põllumajandustootjad ja talunikud, kes kasutavad enda igapäevatöös keskkonnasõbralikke majandamise viise, et vähendada taimetoitainete jõudmist veekogudesse.

Pöördumine maaeluministeeriumi poole: mahetootmise laienemist ei tohi piirata

14.03.19
Maaeluministeerium kavandab käesoleval aastal mitte toetada mahetootmisega alustajaid või mahepõllumajandusmaa suurendamist praeguste mahetootjate poolt. Leiame, et see kava on mahepõllumajanduse edasise arengu seisukohalt lühinägelik. See ei ole ka kooskõlas valitsuse majandusarengu komisjoni poolt kinnitatud mahemajanduse tervikprogrammi eesmärgiga, kus nähakse ette mahepõllumajandusmaa suurenemine 250 000 hektarini aastaks 2021.

Teadlaste äsjane uuring hoiatab taimemürkide koosmõju eest

11.03.19
Eesti Maaülikooli, Ghendi ja Cardiffi ülikooli teadlased tuvastasid värskes uuringus, et põllumajanduses kahjurputukate ja seenhaiguste vastu võitlemiseks kasutatavad mürgid võivad koosmõjus olla arvatust ohtlikumad.

Üleminek mahetoidule vähendab pestitsiidijääke organismis juba ühe nädalaga

08.03.19
Ajakirjas Environmental Research avaldatud uuring tõestab taaskord, et üleminek mahetoidule vähendab pestitsiidide sisaldust inimorganismis.

Mahepõllumajandus kindlustab tervisliku mahetoidu

07.03.19
Tänapäeval kimbutavad inimesi mitmesugused haigused, mille põhjust on keeruline kindlaks määrata isegi tänapäevast meditsiinitehnikat kasutades. Soovitatakse järjepidevalt süüa mahetoitu, kuna see on tervislikum.

Kevade lähenedes tasub investeerida kasemahla

06.03.19
Eesti üks vähestest mahekasemahla kogujatest BirchLagoon alustab värske kasemahla kogumist märtsis, mil ööpäevane keskmine temperatuur on vähemalt +4 kraadi.

Mahetootmise puhul talub muld paremini põuda

28.02.19
Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi vanemteadur ja emeriitprofessor Anne Luik, kes pälvis sel aastal teaduse elutööpreemia, kõneles Kuku raadio saates Maatund mahetootmisest.

Viljandimaa vapimärgi sai Pajumäe talu ülesehitaja

28.02.19
Viljandimaa omavalitsuste liidu pidulikul vastuvõtul anti tänavune maakonna kõrgeim autasu, vapimärk innukale põllumajanduse arendajale, Pajumäe talu ülesehitajale Arvo Veidenbergile.

Maaeluminister tunnustas mahepõllumajanduse edendajaid

21.02.19
Maaeluminister Tarmo Tamm andis eile Maaeluministeeriumis toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale pühendanud aktusel põllumajanduse ja maaelu edendajatele üle 3 ministeeriumi kuldmärki ja 33 hõbemärki.

Algas Läänemere-sõbraliku taluniku konkurss 2019

19.02.19
Eestimaa Looduse Fond (ELF) kuulutas 14. veebruaril välja 2019. aasta Läänemere-sõbraliku taluniku konkursi. Kandideerima on oodatud kõik Eesti põllumajandustootjad ja talunikud, kes kasutavad enda igapäevatöös keskkonnasõbralikke majandamise viise, et vähendada taimetoitainete jõudmist veekogudesse. Kandideerima oodatakse kuni 31. märtsini.

Mahepõllumajandusmaa pind kasvas üleilmselt ligi 70 miljoni hektarini

19.02.19
2017. aasta oli mahepõllumajandusele rekordiline. Nürnbergis toimunud maailma suurimal mahetoodete messil Biofach avaldati maailma mahepõllumajanduse ülevaatekogumik „The World of Organic Agriculture“, mille andmetel kasvasid märkimisväärselt nii mahemaa pind, tootjate arv kui ka maheturg. Kõige suurema mahemaa osakaaluga riigid olid Liechtenstein, Samoa, Austria ja Eesti. Üle 10% oli mahemaad 14 riigis.

Anne Luik pälvis teaduse elutööpreemia

14.02.19
Sel aastal said 40 000 euro suurused teaduspreemiad pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest Anne Luik ja Peeter Saari.

Uuring: käimas on putukate massiline väljasuremine

12.02.19
Pea poolte maailma putukaliikide arvukus on kiirelt vähenemas ning kolmandik neist võib täielikult kaduda, selgus uuringust, milles hoiatati tagajärgede eest taimede tolmlemisele ja toiduahelatele.