# #

Uudised

Mahepõllumajandussektor saab uue arengukava kevadeks

15.01.14
Täna kogunes Põllumajandusministeeriumis viimast korda mahepõllumajanduse uue arengukava töögrupp, et vaadata üle viimased muudatusettepanekud. Arengukava on plaanis kinnitada aprillis.

Mesilasi ohustavad taimekaitsevahendid on mürgised ka inimestele

07.01.14
Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) hiljutine raport näitab, et taimekaitsevahendite rühm, mida seni on seostatud mesilaste massilise hävinguga, on oma olemuselt ohtlik ka inimestele.

Autolavka hakkab saare maarahvale toorpiima müüma

07.01.14
Saaremaal ainsana toorpiima pudelites turustava mahetaluniku Jaan Kiideri toodang tuleb müüki ka kauplusautodes.

Rannamõisa lasteaia tervislikud valikud

03.01.14
Merit Mikk ökoloogiliste tehnoloogiate keskusest kinnitab, et igal aastal tuleb Eestis juurde koole ja lasteaedu, kus vähemal või suuremal määral mahetoiduaineid kasutatakse. Koostöös MTÜ-ga Saare Mahe korraldab keskus põllumajandusministeeriumi toel lastele ka mahetoitu tutvustavaid üritusi.

Karmistuvate nõuete tõttu lõpetatakse Tartu Selveris mahepiima müük

02.01.14
Tartu Selverites lõpetati piimaautomaatidest mahepiima müük, kuna piimatootjatel ei tasu lauda uuendamine uutele nõuetele vastavaks ära.

2013. aastal kasvas mahepõllumajandusmaa 153 000 hektarini

30.12.13
2013. aasta oli Eesti mahepõllumajandusele edukas, aastaga kasvasid toodangu maht ja mahetootjate arv ning turule tuli uusi mahetöötlejaid. Eestis tegutseb praegu 1553 mahetootjat, mis on mullusega võrreldes 5 protsenti enam, juurde on tulnud eelkõige loomakasvatajaid.

Glüfosaatide keskkonnamõju - kas on põhjust muretsemiseks?

26.12.13
Glüfosaat on maailma enimmüüdud herbitsiid. Glüfosaadipõhised herbitsiidid, nagu Monsanto Roundup, on kõige laialdasemalt kasutatavad herbitsiidid Euroopas. Neid kasutatakse põllumajanduses, metsanduses, parkides ja aedades. Viimastel aastatel on paljud teadusuurimused tõstatanud kahtluse glüfosaadi ohutuse kohta ja järjest rohkem tehakse üleskutseid glüfosaati sisaldavate herbitsiidide keelustamiseks. Organisatsioon Euroopa Maa Sõbrad (Friends of the Earth Europe) on koostanud ülevaate glüfosaatide keskkonnamõjust.

Maheorganisatsioonid soovitavad jõululauale maitsvaid maheroogasid

23.12.13
Infobuklettides „Vali mahepiimatooted“ ja „Vali maheteraviljatooted“ selgitatakse mahepõllumajanduse sisu ja pakutakse mahetoorainest roogade retsepte. Info- ja retseptilehed on kättesaadavad veebis ning trükituna mahepoodides. Maheorganisatsioonid Saare Mahe ja Eesti Maheteravili soovivad nende väljaannetega tõsta inimeste huvi mahetoidu vastu ja ärgitada mahetoorainest toitu valmistama. Retseptid on tuntud kokkade Ants Uustalu ja Angelica Udekülli looming.

Soome plaanib 2020. aastaks mahepõllumajandusmaa rohkem kui kahekordistada

20.12.13
Tänavu kinnitati Soome mahepõllumajanduse arengukava aastaks 2020, mille eesmärk on mitmekesistada ja suurendada mahetootmist, et rahuldada nõudlust ning edendada mahetoiduahelat tervikuna. Arengukava järgi peaks aastal 2020 mahepõllumajandusmaa pindala moodustama 20% kogu põllumajandusmaast, mahetoit avaliku sektori toitlustuses 20% ning maheturg olema kasvanud võrreldes praegusega 3 korda.

Mahetoodang on leidnud eestlaste toidulaual kindla koha

19.12.13
Hiljuti avati Norde Rimis juba neljas kodumaiste mahetoodete kauplus Talu Toidab. Vähem kui kahe aastase tegevusaja jooksul on talupoodides esindatud kohalike tootjate hulk kahekordistunud.

Mahetalusid tutvustav saatesari „Mahemaa“ alustab taas pühapäevast

19.12.13
Pühapäeval, 22. detsembril alustab ETV-s kell 18.00 taas mahetalusid tutvustav saatesari „Mahemaa". Neljas saates käiakse külas kokku kaheksas Eesti mahetalus, kust jõuab meie toidulauale tervislik ökotoit. Iga saate lõpus valmib ka üks roog, kus kasutatakse valdavalt oma talude toodangut.

Suur maheküsitlus: ELis ostetakse mahetoitu keskkonna pärast

18.12.13
Euroopa Komisjon uuris tänavu Euroopa Liidu liikmesriikide elanike arvamust mahepõllumajandusest. Kokku ligi 45 000 vastusest selgus, et mahetoitu ostetakse peamiselt keskkonnasäästu eesmärgil.

Kärla Põhikooli lapsed ja lapsevanemad nautisid jõuluhõngulist mahetoidu pühapäeva

17.12.13
Möödunud pühapäeval toimus Saaremaa Kärla põhikooli sööklas mahetoidu päev, kuhu oli kogunenud üle 50 lapse ja lapsevanema. Kavas olid mahepõllumajanduse loeng lapsevanematele ja piparkoogivalmistamine lastele ning kõigile ühine kokkamine mahetoorainest.

Parim mahetootja: ma ei arvanud, et saan hakkama

15.12.13
«Ah et läksid linnast maale? Mahepõllumeheks? Kõik te, lollid, teete nii!» naernud kord üks kogenud põllumees tänavuse Eesti parima mahetootja tiitli pälvinud Kiltsimäe talu peremehe Margus Lille üle.

Jüri kooli õpilased valmistasid tuntud koka Ants Uustalu käe all mahetoorainest toite

13.12.13
Harjumaa Jüri Gümnaasiumi õpilased said sel kolmapäeval aimu mahepõllumajandusest ja õppisid Ants Uustalu juhendusel mahetoorainest toitude valmistamist. Noored valmistasid õppeköögis viiekäigulise menüü ning said juhendajalt vaid kiita.