# #

Uudised

Maheviljelus koos talviste vahekultuuridega ja kompostiga parandab oluliselt mullaomadusi

16.01.20
Mida rohkem on mullas orgaanilist ainet, seda aktiivsem ja rikkalikum on mulla elustik, kes parandab nii mulla toitainete sisaldust, struktuuri kui mulla tervist.

Ilmunud on uus Mahepõllumajanduse Leht nr 87

14.01.20
Uues Mahepõllumajanduse Lehes saab lugeda Põllumajandusameti kokkuvõtet 2019. a kohta, maailma pikima põldkatsete tulemustest, juubelikonverentsi kokkuvõtet jpm huvitavat.

Mahlametsa talu rajab mahetootmist, kuid Rail Baltic ähvardab pereäri lörri ajada

12.01.20
Põhja-Pärnumaal asuv Mahlametsa talu hakkab rajama suuremat tööstust ja istutas maha oma õunaaia. Kuid võib juhtuda, et ühel päeval seistakse Rail Balticu jaoks rajatava kruusakarjääri seljakul. Mahlametsa pereäri juba teist korda Rail Balticule ette.

Aleksei Lot­man: saagikuse tõstmise asemel peame tegelema toidu kadude vähendamisega

02.01.20
Maailmas võetakse kliimateemad järjest teravama tähelepanu alla. See seab põllu­mehed vajaduse ette paljugi oma töös ümber korraldada.

MAHETOODANGU ANDMETE ESITAMINE 1. VEEBRUARIKS 2020

02.01.20
Vastavalt põllumajandusministri määrusele nr 25 „Mahepõllumajandusliku tootmise nõuded“ tuleb mahepõllumajandusliku toodangu andmed esitada Põllumajandusametile 1. veebruariks 2020.

Hinnakrahh maheviljaturul

18.12.19
Aasta tagasi olid maheviljakasvatajate näod naerul – nende toodangu eest maksti enneolematult kõrget hinda. Täna ei kõlba nende hindade põhjal tehtud plaanid kuhugi, sest mahevilja kokkuostuhind on kukkunud kordades.

Šveitsi professor: raisake toitu vähem

08.12.19
Mahetootmise saagikus on tavatootmise omast 20 protsenti väiksem. Samas ulatub toidu raiskamine 30 protsendini. Väiksema saagi tasakaalustaks väiksem toidu raiskamine.

Soome farmerite eksperiment: toitained ja energia ringlevad kohapeal

08.12.19
Seda, et sõnnik kasutatakse ära põllu väetamiseks, on farmerid teadnud sajandeid. Tänapäevaks on mitu pikka sammu edasi astutud ja seda nimetatakse nüüd ringmajanduseks – kõik, mis tootmisest järele jääb, leiab samas farmis taas kasutust.

Mahe on Eesti tulevikusuund. Eesti mahepõllumajanduse juubelikonverents

25.11.19
Homme, 26. novembril peetakse Tartus, Eesti Maaülikooli peahoones mahepõllumajanduse juubelikonverentsi. Ettekandeid ja arutelusid saab jälgida kell 10-17 Delfi TV https://tv.delfi.ee/ ja EMÜ https://video.emu.ee/ otseülekandes.

Skandinaaviamaade suurim mahemess oli tulevikku vaatavalt kontaktiderohke

19.11.19
Eelmisel nädalal toimus Rootsis Malmös Skandinaaviamaade suurim mahemess Nordic Organic Food Fair 2019, millel osales põllumajandus-kaubanduskoja ühisstendil 8 Eesti ettevõtet.

Kas teadsid, et mahetoote kinnituse annab vaid EL-i ametlik mahelogo?

15.11.19
Eesti Maaülikooli Mahekeskuse juhataja Elen Peetsmann sõnas möödunud nädalal toimunud Danonki mahetoidu üritusel, et mahetoidu määratlemine võib ühiskonnas veel segadust tekitada. “Probleem tekib inglise keelsete väljendite kohandamisel, eesti keeles on õige kasutada sõnu “mahetoit” ehk “ökotoit”,” ütles Peetsmann ning sõnas, et importtoodete originaalpakendil on originaalkeeles näiteks natural või organic.

Maaülikooli aasta vilistlane on Viljar Veidenberg

11.11.19
8. novembril toimunud Eesti Maaülikooli akadeemilisel aastapäevaaktusel kuulutati maaülikooli aasta vilistlaseks Pajumäe talu noorperemees, mahetootja Viljar Veidenberg. Palju õnne!

Kutse mahepõllumajanduse juubelikonverentsile: 30 aastat mahepõllumajandust Eestis

03.11.19
Tänavu täitub 30 aastat mahepõllumajanduse algusest Eestis. 26. novembril Eesti Maaülikoolis toimuval juubelikonverentsil heidame pilgu mahepõllumajanduse algusaegadesse, räägime praegusest seisust ja vaatame tulevikku.

Maheturg 2019: ekspordile orienteeritud Eesti mahesektor vaatab ka siseturu suunas

31.10.19
Täna, 31. oktoobril toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis põllumajanduskoja konverents Maheturg 2019, mille keskseks teemaks on mahetoidu pakkumine koolides ja lasteaedades. Konverentsil analüüsitakse ka maheturu olukorda ja väljavaateid ning põllumajanduspoliitika arengusuundi.

Mahepõllumajandus võib olla üks lahendusi ÜRO säästva arengu eesmärkide saavutamiseks

29.10.19
Kui tahame säilitada tulevastele põlvedele jätkusuutlikku toidutootmist ja tulla toime paljude meie planeedi ees seisvate väljakutsetega, sealhulgas kliimamuutustega, tuleks soodustada mahepõllumajanduslike praktikate levikut. Hollandi maheorganisatsiooni Eosta raport näitab, et mahepõllumajandusel võib olla oluline roll ÜRO ülemaailmse säästva arengu tegevuskava eesmärkide (SDG) saavutamisel.