# #

Uudised

Eesti mahekanepikasvatajad aretasid oma sordi Estica

29.03.22
Oma kanepisordi loomise mõte tekkis Eesti mahekanepikasvatajatel kohe, kui nad viis aastat tagasi Eesti Maheproteiini Ühistu asutasid ning Tartu lähedal Vahi tööstusrajoonis Euroopa suurima koorimisliini püsti panid.

Mahepõllumajandusega alustamise infopäevad 2022

25.03.22
Mahepõllumajanduse Koostöökogu korraldab veebikeskkonnas mahepõllumajandusega alustamisest huvitatud tootjatele infopäevad 31. märtsil ja 4. aprillil. Infopäevade eesmärk on edasi anda peamine info mahepõllumajandusega alustamiseks.

Mahepõllumajanduse nõuete muudatused põllumajandustootjale alates 1.01.2022

16.03.22
Käesolevas teabelehes on lühidalt toodud uue määruse taime- ja loomakasvatust puudutavad muudatused.

Mahetootmisega alustajad saavad hakata esitama tunnustamise taotlusi

11.03.22
Mahepõllumajandusliku tootmise ja mesindusega alustajad saavad Põllumajandus- ja Toiduametile (PTA) esitada 10. märtsist kuni 11. aprillini tunnustamise taotlusi. Tunnustuse olemasoluta ei tohi tooteid mahedana turustada.

Mahesektoris peljatakse mahetootjate massilist lõpetamist

22.02.22
Kuigi Eesti on mahepõllumajandusmaa osakaaluga Euroopa Liidus Austria järel teisel kohal ning pool meie lihaveistest ja lammastest peetakse mahekarjades, hakkab raugema tootjate entusiasm ja tahe mahepõllumajanduslikult majandada.

Mõisahärra toodab mõisa taastamiseks viina

17.02.22
Tapa vallas asuva Võhmuta mõisa inglise-saksa taustaga omanik Gareth Niblett alustas vanade mõisakommete kohaselt viinatootmist, et teenitud tuluga lagunenud mõis korda teha.

Riigikohus: mahetoetuse taotleja ei pea olema loomaomanik

17.02.22
Riigikohus selgitas mahepõllumajanduse jätkamise toetuse üle peetud vaidluses, et taotleja ei pea tingimata olema toetusalusel rohumaal karjatatavate loomade omanik, kuid ta peab olema loomapidaja ehk nende loomade eest ise hoolitsema.

Teadur: Eesti jõuab vältida Lääne-Euroopa põllumajanduses tehtud vigu

01.02.22
Rahvusvahelises uurimuses kaardistasid erinevate Euroopa riikide teadlased pingekohti põllumajandusest tekkiva keskkonnakoormuse ja elurikkuse säilitamise vahel.

Võnnu sakslasest mahetalunik näeb energiakriisis võimalust

31.01.22
Tartumaal, Võnnu mahetalus, viib sakslasest eesti põllumees juba kaheksa aastat täide oma unistust: muuta mahepõllumajandus tarbijale läbipaistvaks.

Päikesepark katab talu elektrivajaduse

21.01.22
Tammejuure talus on kõige suurem energiavajadus juulist oktoobrini ja õnneks on see periood piisavalt päikeserohke, et oma pargi toodetud elektrist piisab ja jääb veel ülegi, selle saab võrku müüa. Päikesepargi rajamise eesmärk oli aga tootmise veelgi loodussäästlikumaks muutmine, et klient saaks osta väiksema keskkonnajalajäljega toodet.

Teraviljad annavad mahekatsetes head saaki

08.01.22
Eesti Taimekasvatuse Instituudis on nüüdseks üle kümne aasta igal aastal hinnatud meil kasvatatavaid teraviljasorte mahetingimustes. Katsed rajatakse teise kasvuaasta punase ristiku järele, mille haljasmass taliviljade külvi eel suvel ja suviviljade eel sügisel väetiseks mulda küntakse.

Mahetoodangu 2021. a andmete esitamine

05.01.22
Mahetootjatel tuleb mahepõllumajandusliku toodangu andmed esitada Põllumajandus- ja Toiduametile 1. veebruariks 2022. Kui ettevõttes olid 2021. aastal ainult 1., 2. või 3. aasta üleminekuaja põllud ja/või üleminekuaja loomad, linnud ja mesilased, siis mahetoodangu andmeid esitada vaja ei ole.

Uuest aastast tulevad uued mahepõllumajanduse nõuded

27.12.21
1. jaanuarist 2022 kohaldub uus Euroopa Liidu mahepõllumajanduse määrus, samuti jõustub mahepõllumajanduse seadus ning ministri määruste muudatused.

Uueks toidulaua trendiks on saanud mahevõrsed

27.11.21
Parim mahetootja 2021: Austraaliast Eestisse kolinud Matthew Hill rajas koos abikaasa Piretiga Läänemaale Jaagu tallu mahevõrseistanduse. Pere kasvatab seal aastaringselt kümmekonda sorti võrseid ja pälvis parima mahetootja tiitli.