# #

Uudised

Uuringud: mahepõllundus on enamat kui umbrohtunud põld ja olematu saak

11.12.20
Mis vahe ikkagi on mahe- ja tavapõllundusel? Novaator uuris Eesti taimekasvatusteadlastelt nende värskemate uuringute valguses, kuidas erinevad mahe- ja tavaporgandid, kui palju kasvab kummagi viljlelusviisi põldudel umbrohtu ja kuidas on kummalgi juhul lood mulla toitainerikkusega.

Võrumaa koolide ja lasteaedade hüpe mahedasse koolitoitu

08.12.20
Võrumaa omavalitsused on ühiselt otsustanud teha mahehüppe - aastaks 2024 muudetakse kõikide Võrumaa koolide ja lasteaedade toidutoormest vähemalt 20% mahedaks. Kõik suured hüpped saavad aga alguse väikestest sammudest ning suurejoonelised plaanid võivad takerduda kivistunud tõekspidamistesse kui ka lihtsatesse pisiasjadesse nagu kooliköögi varustatus või hulgilao vastutulelikkus.

Parim mahetootja poleks ilma tavatoomiseta arenenud

04.12.20
Läinud reedel peeti veebi vahendusel mahepõllumajanduse aastakonverentsi, kus kuulutati välja konkursside „Parim mahetootja 2020” ja „Parim mahetoode 2020” võitjad.

Parim mahetootja on mesindusettevõte Ehe Mesi OÜ

27.11.20
Mahekonkursside parimad on selgunud. Selle aasta parim mahetootja on Harro Rannametsa mesindusettevõte Ehe Mesi OÜ. Aasta parim mahetoit on Eco Flora OÜ päikesekuivatatud tomatid oliiviõlis ja parim mahejook Öun Drinks OÜ rabarberi-kuuse vahujook.

Homme kuulutatakse välja tänavused parimad mahetootjad ja mahetooted

26.11.20
Reedel, 27. novembril kuulutatakse mahepõllumajanduse aastakonverentsil välja konkursside „Parim mahetootja 2020“ ja „Parim mahetoode 2020“ võitjad.

Mahetootjad olid parima talu konkursil taas edukad

24.11.20
Eestimaa Talupidajate Keskliidu korraldatud parimat talu konkursil selgitati parimad kolmes kategoorias: parim alternatiivtalu, noortalunik ja tootmistalu. Lisaks kuulutati välja üldvõitja, kes saab parima talu tiitli. Taaskord esinesid edukalt mahetootjad: 13. novembril väljakuulutatud parimate hulgas oli ka kolm mahetalu.

Mures teraviljakasvatajad: ootame selget signaali, kas riigil on mahetootmist vaja

23.11.20
Maheteraviljatootjad pöördusid riigi poole, et teada saada, kas maheteraviljakasvatust sellisel kujul on riigi nägemuses üldse vaja või mitte.

Anne Luik: looduse ja inimeste tervise säästmise nimel on mahetoetuste jätkumine ülioluline

19.11.20
Taimekaitsevahendite ehk pestitsiidide väljatöötamine on pikk ja kallis protsess. Kuigi enne turule jõudmist uuritakse laboratooriumis, kas ja kuidas nad erinevatele organismidele mõjuvad, selgub lõplik tõde siiski alles looduses.

Mahetootjad: küsimus on, kas jääme ellu või mitte

17.11.20
22% kogu Eesti põllumaast on mahe ning eelmiste aastate jooksul on mahemaa kasv olnud stabiilne. Eesti on Euroopas selle näitajaga esikolmikus. Kahjuks on tänaseks jõutud olukorda, kus isegi praegust mahemaad on keeruline säilitada. Maheteraviljakasvatajad tegid pöördumise, millele vastuses ootavad riigi nägemust mahetootmise tuleviku osas.

Euroliidu rohepööre võib vähendada mahetootmist Eestis

13.11.20
Kogu Euroopa Liidus hakkab peagi kehtima mitu uut strateegiat, mille eesmärk on põllumajanduse keskkonnamõju vähendada. Eestis võib aga tulemus olla vastupidine.

Kolmandik EL-i raha kulub poliitikale, mille tõttu kaovad linnud, taimed ja putukad

11.11.20
Eesti põllulindude arvukus on 1980. aastatest saadik umbes poole võrra kahanenud. Selles on suuresti süüdi poliitika, mida Euroopas kiivalt kaitstakse.

Euroopa Komisjon valmistab ette uusi algatusi mahepõllumajandussektori edendamiseks

19.10.20
Euroopa Komisjon on algatanud mahepõllumajanduse kavandatava tegevuskava kohta avaliku konsultatsiooni, mille eesmärk on koguda kodanikelt, riiklikelt ametiasutustelt ja asjaomastelt sidusrühmadelt tagasisidet esialgse tegevuskava kohta. Küsimustikku saab veebis täita kuni 27. novembrini.

Lepaniidi talus tehakse lambakintsust viiulit

15.10.20
Hiiumaa lõunaosas Ristivälja külas asuvas Lepaniidi mahetalus kasvatatud lammastest saab liha ja villa. Kuid hoopis erilisem on, et lambakintsust valmib traditsiooniline Hiiu viiul.

Parimaid mahetootjaid ühendab soov loodust säästa

12.10.20
Traditsiooniliselt külastasid mahetootmise asjatundjad suve lõpus mahetootjaid, kelle seast valida parim. Maa Elu tegi kolmepäevase reisi kaasa.

Riigikohus: PRIA registriandmeid usaldanud põllumehelt ei või toetust tagasi nõuda

06.10.20
Riigikohtu halduskolleegium selgitas lahendis, et nõutava hoolsusega tegutsenud karjakasvataja ei vastuta Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) poolt registrisse kantud andmete õigsuse eest.