# #

Uudised

OÜ Loodusvägi valmistab kuuendat talve Raekoja platsi Jõuluturul Eesti maheglögi

22.11.13
Mahe metsmustika-mustsõstra glögi on ainus glögi, mis valmib Tallinna Raekoja platsil asuvas müügimajakeses kohapeal.

Biokeemik: saaremaine mahetoit on kvaliteetne

21.11.13
Selle aasta märtsikuus Kuressaares loodud MTÜ Terviseteadlik Elu (terviseklubi) võõrustas eile Arensburgi seminariruumides TTÜ keemiainstituudi keemilise analüüsi teadus- ja katselaboratooriumi vanemteadurit Anu Viitakit.

Valga koolilapsed käisid Kopra Karjamõisas mahetalu tegemistega tutvumas

20.11.13
Valga Vene Gümnaasiumi II b klassi ja Valga Põhikooli II c klassi õpilased külastasid esmaspäeval maheettevõtet Kopra Karjamõis, kus neile tutvustati mahepõllumajandust.

Kalamatsi kitsepiimameierei katsetab julgelt uute juustudega

17.11.13
Esna, kus filmitakse ka menukat telesarja «Naabriplika», on maaliline väikeküla keset Eestit, kuhu endine doktorant Aita Mets ja tööstust õppinud Jaan Raudkivi on kolme aastaga rajanud kitsepiima töötleva Kalamatsi meierei, mille toodang jõuab nii poelettidele kui ka Eesti parimatesse restoranidesse.

Väikestel jahuveskitel jagub tööd aina enam

17.11.13
Praeguse seisuga on Eestis kümmekond väikest jahuveskit, kuid nende üha suurenev hulk näitab, et eestlaste teadlikkus ja sellega kaasnev soov süüa puhast ning täisväärtuslikku toitu on tõusuteel.

Mahepõllumajanduse uuringutele tuleb uus rahastamisvõimalus

14.11.13
Alates detsembrist saab mahepõllumajanduse uuringuteks taotleda rahastamist 11 miljoni euro suuruse eelarvega konkursil. Tegemist on rahvusvahelise teadusvõrgustiku Core Organic European Research Area Network Plus (ERA-Net Plus) kolme aasta pikkuse programmiga, kus Eesti Põllumajandusministeerium rahastab projekte 100 000 euro ulatuses.

Kokkupuude pestitsiididega suurendab endometrioosi riski

11.11.13
Endometrioos on sage terviseprobleem, mida esineb umbes 10 %-l viljakas eas olevatest naistest. Ajakirjas Environmental Health Perspectives avaldatud uuringus näitavad Ameerika teadlased, et kaks kloororgaanilist taimkaitsevahendit, mis on praeguseks küll keelustatud, kuid mida aastaid tagasi kasutati laialdaselt kahjurite tõrjeks, seostuvad endometrioosi kõrgenenud riskiga.

Ilmus mahepõllumajanduse leht nr 63

09.11.13
Uues mahepõllumajanduse lehes antakse põhjalikum ülevaade selle aasta mahetootja ja mahetoote konkursist ja viimastest arengutest lasteasutuste toitlustamisel. Samuti saab lugeda mahetöötlemise sektori arengutest ja mahetoorpiima kvaliteedi uurimisest ahelas veiselaut – transport – toorpiimaautomaat.

Mahestipendiumi stipendiaadid on selgunud

08.11.13
Tänavu premeerib Eesti Maaülikooli Mahekeskus juba viiendat korda parimaid maaülikooli tudengeid mahepõllumajanduse teemalise lõputöö ja noorteadlast publitseeritud teadusartikli eest rahalise stipendiumiga.

Põhjamaade suurim mahemess osutas trendidele Euroopa toiduturul

07.11.13
20-21. oktoobril toimus Malmös Põhjamaade suurim mahe- ja loodustoodete ühendatud mess “Nordic Organic Food Fair” ja “Natural Products Scandinavia”. Messil osales kokku 260 mahe- ja loodustoodete tootjat, kes esitlesid tuhandeid kvaliteeditooteid kogu maailmast, millega kahel messipäeval tutvus lähemalt üle 3000 külastaja.

Pindalatoetuse asemel keskkonnatoetus

06.11.13
Kevadsuvel saavutati Euroopa Komisjonis raamkokkulepe otsetoetuste ehk ÜPP esimese samba üle. See andis muuhulgas igale liikmesriigile võimaluse teatud osa rahast vastavalt riigisisestele vajadustele kahe samba vahel ümber tõsta.

Maadehooldajad peavad viimase minuti võitlust toetuste suurenemise eest

04.11.13
MAK 2014–2020 töögrupi eelmisel reedel toimunud kohtumisel jäi kõlama, et poollooduslike koosluste hooldajad pelgavad hooldustoetuste kahanemist maaelu uues arengukavas, mis võib põhjustada paljude hooldajate loobumise ning hooldatavate pärandmaastike pindala järsu vähenemise.

Lastele pakutakse mahetoitu salaja

01.11.13
Suvest alates kehtiv sund teavitada mahe­toidu pakkumisest veterinaar- ja toidu­ametit on mitmed lasteasutused muutnud seaduserikkujaks.

Eesti mahetöötlejad vajavad ergutust

31.10.13
Viimasel kümnendil oleme näinud mahetoidu turu järjekindlat laienemist kogu maailmas. Euroopa ühine põllumajanduspoliitika tunnustab mahepõllundust keskkonnaalase ja jätkusuutliku arengu strateegiana. Selle tänuväärse trendi taustal on meie kohalik mahetoidu turg alles kujunemisjärgus.

Silvia Lotman: miks ei ole kuulda võetud kõiki olulisi osalisi?

26.10.13
Tänavune aasta on teadagi kogu Euroopa Liidus ärev: kõik valmistuvad uueks seitsmeaastaseks eelarveperioodiks. Kõige rohkem käärib põllumajandusministeeriumi ümber, sest tegu on suurima osaga ELi eelarvest ja eelarve on avalikkuses juba palju pahameelt tekitanud.