# #

Uudised

Kas mahetoidu kasulikkuses on põhjust kahelda?

11.09.12
Sel nädalal jõudis Eesti meediasse uudis Stanfordi ülikoolis avaldatud uurimuse kohta, et tavalisel intensiivpõllumajanduslikul toidul ning kemikaalivabalt kasvatatud mahetoidul ei olevatki olulist vahet. Erinevates meediakanalites ja sotsiaalmeedias kommenteerinud lugejad tõid uudise peale välja kõik levinumad müüdid, mida mahetoidu kohta räägitakse.

Anne Luik: toidu kvaliteet ei seisne ainult toitainete sisalduses

07.09.12
Nädala alguses ilmus ajakirjas Annals of Internal Medicine koonduurimus, mille kohaselt ei ole mahetoidu toitainete sisaldus oluliselt kõrgem tavalises toidus leiduvast. Eesti Maaülikooli teadusprorektor ja mahepõllumajanduse spetsialist Anne Luik leiab, et uurimuse meediakajastuses on samas suuresti tähelepanuta jäetud tavapäraste meetoditega kasvatatud toidu pestitsiidide sisaldus.

Ilmus mahepõllumajanduse leht nr 60

29.08.12
Uues numbris kirjutatakse mahepäevadest Pakri saarel ja Naatsaku talus, kus huvilistel oli võimalik tutvuda mahetootmisega. Samuti antakse ülevaade Eesti Maaülikoolis kaitstud doktoritööst, mis uuris väetamise ja pestitsiidide kasutamise mõju mesilaselaadsetele suvirapsil.

Pühapäeval tutvustatakse mahetoidu päeval Haanjas maheteravilja ja maheköögivilja kasvatust

24.08.12
Sel pühapäeval, 26. augustil toimub Haanimaal Hartsmäe talus kell 11.00-15.00 mahetoidu päev, kus saavad kõik huvilised tutvust teha maheteravilja ja maheköögivilja kasvatamise ning loomakasvatusega. Kohapeal tuleb juttu ka mahelihast, saab maitsta taluleiba ja suitsusaunas suitsetatud ehedat suitsuliha.

Maaülikooli mahepäev 29. augustil

23.08.12
Eesti Maaülikool kutsub kolmapäeval, 29. augustil kõiki huvilisi Mahekeskusesse Tõnissoni aeda mahepäevale. Arutletakse kuidas hoida keskkonda ja oma tervist ning luua elujõulist kohalikku toidukogukonda. Tutvuda saab Maaülikoolis läbiviidavate maheteadusuuringutega, kust saab kasulikke nippe mahetoidu tootmiseks. Kohapeal saab osta Lõuna-Eesti toiduvõrgustiku talunike tooteid.

Eesti toidu edendajad: meie toidulaual olgu kohalik kvaliteetne ja puhas toit

16.08.12
Presidendi kodutalus Ärmal täna kogunenud suured ja väikesed põllumajandustootjad, mitmed kohaliku elu edendajad, teadlased ning Eesti tippkokad kinnitasid: Eesti söögilauale – nii lasteaedades, koolides kui ka restoranides – sobib kõige paremini meie enda kohalik toit.

Viljandimaa Naatsaku talus toimunud mahepäeva külastas rekordarv mahetoiduhuvilisi

16.08.12
Pühapäeval toimus Viljandimaal Paistu vallas Naatsaku Talus mahetoidupäev, kus tutvustasid oma tooteid mitmed mahetootjad, osales ligi sada mahehuvilist, läbi astusid ka põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ning Paistu vallavanem.

Tulemas on mahetoidu päev Haanimaal Hartsmäe talus

15.08.12
Kõik huvilised on oodatud mahetoidu päevale pühapäeval, 26. augustil 2012 kell 11.00-15.00 Haanimaal Hartsmäe talus. Teeme tutvust maheteravilja ja maheköögivilja kasvatamise ning loomakasvatusega, kõneleme mahelihast ning maitseme taluleiba ja ehedat suitsuliha.

Ökofestival 'Rohelisem elu' ootab huvilisi Põlvamaale

15.08.12
Sel aastal 16.-20. augustil seitsmendat korda toimuv Ökofestival tutvustab säästvaid ja elukeskkonda hoidvaid tegutsemise viise ja õpetab neid rakendama ka igapäevaelus. Festivalipäevade jooksul toimuvad maakonna eri paigus mitmed seminarid, retked, talgud ja õpitoad. Pühapäeval, 19. augustil on kõik oodatud Põlva talurahvamuuseumisse Karilatsis suurele perepäevale, kus sedapuhku avame mahe-, muhe- ja toiduturu, osaleda saab töötubades ning nautida kontserti.

Mahetoidu päev Viljandimaal Naatsaku mahetalus

10.08.12
12. augustil kogunevad Viljandimaal, Paistu vallas asuvasse Naatsaku mahetallu mahetoidu huvilised ja mahetootjad. Mahetoidu päeval saavad tarbijad oma silmaga näha, kuidas mahetootmine käib ja tutvuda talus kasvatatavate metssigade, kodulindude, tera-, aed- ja puuviljakasvatusega, maitse- ja teetaimedega, talu ajaloo ja inimestega.

Toidus peituvad pestitsiidijäägid kahjustavad tervist

09.08.12
Põllumajandustootmine on tänapäeval üles ehitatud enamasti selliselt, et ilma sünteetiliste pestitsiidide ehk taimekaitsevahenditeta ei saada hakkama. Põhjuseks monokultuuride kasvatamine, suured põllud, viljavahelduse printsiipide mittejärgimine jpm. Keemiline tõrje võimaldab saada suuremaid saake, kuid taimekaitsevahendite kasutamisel on ka tõsised varjuküljed – keskkonnakahjustused ja terviseriskid.

Eesti parima talu piimaäri püsib tänu lapseootel naistele

02.08.12
Allergiahirmus mahepiimajoojad tõstsid Viljandimaa Pajumäe talu Eesti parimaks. Vaata ka fotosid Pajumäe talu tegemistest.

FOTOD: Selveri piimaautomaadid lüpsavad välja mahepiima

31.07.12
Selver paigaldab kauplusesse piimaautomaadid, kust saab osta töötlemata kodumaist mahepiima.

Aasta talu tiitel läks Viljandimaale Pajumäe mahetalule

28.07.12
Eestimaa Talupidajate Keskliit tegi täna Eesti Talupäevade taames teatavaks konkursi „Eesti parim talu 2012“ tulemused. Selle üldvõitjaks osutus Pajumäe mahetalu.

LÕPUKS OMETI: Selveritest saab automaadist mahepiima osta

27.07.12
Tänasest kahe nädala jooksul avatakse kümnes Selveri kaupluses piimaautomaadid, kust saab osta töötlemata kodumaist mahepiima.