# #

Uudised

Saaremaa väiketalu veski jahvatab päikeseenergiaga

25.01.16
Saaremaa Koplimäe talu investeeris 18046 eurot päikesepaneelidesse, mille eeldatav aastane elektritoodang on 11,23 MWh ehk 46% talu vajadusest. Investeeringut toetas PRIA 5872 euroga. Roheline energia on abiks talu kiviveskile, kus jahvatatakse nii oma kui ka teistel Saare mahepõldudel kasvatatud nisu-, rukki-, spelta- ja tatratooteid.

Tööstus hakkab mahetootjate piimast juustu tegema

17.01.16
Saaremaa piimatööstus toob kevadeks esmakordselt müügile juustu, milleks on 48% rasvasisaldusega Gouda-tüüpi mahejuust. Ühtlasi hakkab ettevõte Euroopa turule tootma mahedat toorjuustu.

Liviko hakkab maheviljast viina tootma

14.01.16
AS Liviko alustas mahetootmist ja tõi esimese mahetootena müügile kodumaisest maheteraviljast premium-kvaliteediga Viru Valge Hõbe Mahe Vodka, mis valmib hõbefiltratsiooni meetodil ning kõiki mahetootmise reegleid järgides.

Mahepulgakomm ja käsitööpulgajäätis viivad keele alla

14.01.16
Pisikestele magusasõpradele saab üsna kiiresti selgeks, et komm ja jäätis maitsevad pulga otsast palju paremini kui pista põske tavaline kompvek või kühveldada jäätist lusikaga. Eks meeldi ju suurtelegi noolida pulgajäätist- või kommi. Neil on hoopis teine mekk man!

Metsavenna talu poest saab kilepakis toorpiima

31.12.15
Tänavu augustis kirjutas Maaleht, et Metsavenna talu ja OÜ Lõunapiim omanik ning juht Meelis Mõttus tahab hakata tootma heinapiima, sellest juustu valmistada ning saata müügile kilepakis toorpiima.

Uuringud: Glüfosaat tekitab vähki

27.12.15
Käesoleva aasta märtsis kinnitas WHO rahvusvaheline vähiuuringute agentuur (IARC), et maailmas ja ka Eestis enimkasutatud umbrohutõrjevahendi Roundup toimeaine glüfosaat tekitab inimestel vähki. Hinnangu aluseks olid erinevad Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Rootsis aastast 2001 läbiviidud uuringud.

Kuidas mahekaupa leida?

23.12.15
Tänasel päeval liigub mahekaup mööda Eestit peamiselt kahe tootjate ühistu (Lõuna-Eesti Toiduvõrgustik, TÜ Eesti Mahe) ning loetud hulga üksiktalunike kaudu. Näiteks Lõuna-Eestist liigub Tallinnasse kaks korda nädalas lillaks värvitud kaubabuss mahekaubaga, kandes sõnumit „Lõuna-Eesti Toiduvõrgustik: puhas toit talust taldrikule“.

Kuidas mahetootmine käib?

22.12.15
Sageli küsitakse, kuidas mahetootmine õigupoolest käib? See erineb suuresti tavapärasest mineraalväetistel ja keemilistel taimekaitsevahenditel baseeruvast tootmisviisist.

Hooajaline, kodumaine, mahe

21.12.15
Need on kolm märksõna, mille järgi toituda. Need on märksõnad, mille järgi käia poes. Iga päev. Kui tahad olla elus, ilus ja terve ka viiekümne aasta pärast ning elada kvaliteetset elu, siis on kogu saladus just neis kolmes sõnas. Hooajaline, kodumaine, mahe.

Teistmoodi koolitunnid Saaremaal

17.12.15
Miks mahetoit on tervislik? Kas mahelehmad on õnnelikud? Mitu nisa on lambal? Kui kõrgele hüppab hobune?Kui sa neile ja veel paljudele teistele küsimustele vastata ei oska, oleksid pidanud osalema Saaremaa koolides peetud loengutel, kus õpilastele ja ka õpetajatele need ning veel paljud muud mahepõllumajanduse ja eriti selle loomapidamist puudutavad põhitõed selgeks said.

Valmis inglise keelne käsiraamat mahesigade heaolu parendamiseks

16.12.15
Sigade tervise ja heaolu parendamise käsiraamatu koostamisel kasutati 74 tootja, konsulendi ja teadlase eksperthinnangut ning teaduskirjandust maheseakasvatuse alal.

Eesti lasteaiad väärtustavad järjest enam mahetoitu

16.12.15
Paljud lasteaiad üle Eesti väärtustavad järjest enam mahetoitu. Heaks näiteks on Tartu, kus pooled lasteaedadest kasutavad juba praegu oma toidukordades osaliselt mahetoodangut. Kuigi lasteaedade valmisolek mahetoitu pakkuda on suur, seab piirid mahetoidu kõrgem hind. Siiski on ka sellele lahendused olemas.

Viljaühistu saatis ookeani taha tankeri maheviljaga

15.12.15
Tulundusühistu Wiru Vili tegi tänavu ajalugu, sest esimest korda läks Eestist teisele poole ookeani Ameerikasse viljatanker, mille pardal oli 8000 tonni siin kasvatatud mahevilja.

Aasta konsulent 2015 on Lilia Kulli

13.12.15
Laupäeval kuulutati Ida-Virumaal Purtses välja aasta konsulent 2015 – Lilia Kulli.

Mahepõllumajanduse Koostöökogu vaatab tulevikku

11.12.15
Mahepõllumajandus on dünaamiline sektor, kus ka tänavu on nii põllumeeste kui ka töötlejate arv kasvanud. Ka tarbijad soovivad järjest rohkem mahetoitu osta ja mahekauba valik kauplustes laieneb. Juba aastaid on mahepõllumajanduse edendamisele oma tegevustega toeks olnud ka Mahepõllumajanduse Koostöökogu organisatsioonid. Sel nädalal toimus nende organisatsioonide aastalõpu koosolek, et võtta kokku selle aasta tegevused ja teha plaane järgmiseks aastaks.