# #

Uudised

Tervislik toitumine Tallinna haridusasutustes jõudis uuele tasandile

04.02.11
Tallinnas on juba aastaid pööratud süvendatud tähelepanu laste ja õpilaste tervislikule toitumisele, seda nii koolituste, konkursside kui ka muu tegevuse kaudu. Nüüd on liigutud järgmisele tasandile – Tallinna Haridusameti, haridusasutuste ja mahetootjate koostöös algas pilootprojekt „Mahetoit lasteasutustes“, seda esimesena Eestis.

Ilmus Mahepõllumajanduse Leht nr 54

16.01.11
Uues numbris antakse ülevaade sügisel toimunud konkursist „Parima mahetootja 2010“ ja tutvustatakse kõiki osalenud talusid. Lisaks on võimalik tutvuda mullaviljakuse muudatustega Kuusiku Katsekeskuse külvikorrakatses aastatel 2003-2009, lugeda mahepõllumajandusest ja kasvuhoonegaasidest ning maheturust Austrias. Lisaks veel teisi uudiseid ja trükiste tutvustusi.

Mahetoodangu võidukäiguks toimus väärt koolitus

13.01.11
Alanud aasta esimese töönädala lõpus toimus asjalik ja võimalusi avardav koolitus mahetoodangu tootjatele ja väiketöötlejatele. Rasketele teeoludele vaatamata tuldi kohale nii lähemalt kui kaugemalt, koolituse läbiviijad koguni mandrilt. Ametikooli õpperuum sai huvilisi täis.

Hubane kohtumispaik kõigile ökogurmaanidel

07.01.11
Uute Pärnu kohvikute-restoranide otsimisel läksin kõige lihtsamat teed ja palusin sealsel turismiinfopunti töötajal head söögikohta soovitada. “Mahedik,” tuli kiire ja konkreetne vastus.

Aasta keskkonnategijaks valiti Evelin Ilves

06.01.11
Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) valis 2010. aasta keskkonnategijaks Evelin Ilvese, kes juhtis aasta jooksul aktiivselt tähelepanu ebatervislikele lisaainetele toidus ning propageeris mahetoodangut.

Mahepõld andis tavapõllust suurema saagi

13.12.10
Tänavu osales esmakordselt viljelusvõistlusel mahepõllumajanduslik rüpsipõld, mille saak oli kõrgem kui tavalisel põllul. “Vaatasin kevadel, et põld on nii ilus, miks mitte osaleda,” räägib Mait Nõmmsalu julgest mõttest astuda väetiste- ja taimekaitsevahenditevaba põlluga võistlustulle.

Mahepõllumehed ehitavad põhust kontorit

13.12.10
Ökopõllumeestele kohaselt ehitavad Mait Nõmmsalu ja Tauno Tattar Tammistu Agro uue kontori jaoks ökomaja. “Seni on Eestis ehitatud põhumajad puitkarkassiga, mille vahele pannakse põhk,” räägib Nõmmsalu. “Mina tahan teistmoodi teha.”

Kodumaise mahetoidu valik on hüppeliselt laienenud

09.12.10
Masu ajal langes üldine toidukaupade käive 9%, kuid kodumaise mahetoidu müük tõusis ja sortiment suurenes, selgub täna konjunktuuriinstituudi poolt esitletavast uuringust.

Lähikuudel jõuavad Eestisse mahepiima automaadid

08.12.10
Eestimaa Talupidajate Keskliidu eestvedamisel jõuavad lähikuudel Eestisse esimesed mahepiima automaadid; varsti saab suuremate kaubanduskeskuste juurest osta töötlemata lahtist piima oma taarasse.

Projekt BERAS Implementation – Baltic Ecological Recycling Agriculture and Society

05.12.10
Käivitunud on ressursisäästlikku mahepõllumajandust edendav rahvusvaheline projekt BERAS Implementation – Baltic Ecological Recycling Agriculture and Society

Miks USA põllumehed GMO-sid kasvatavad?

03.12.10
Eesti Roheline Liikumine kutsus Eestisse oma kogemusi GMO-de osas jagama inglise põllumehe Michael Hart'i, kes käis USA põllumeestelt GMO kohta uurimas. Üritus toimub 10. detsembril algusega kell 17.30 Tartus, Väikeses Vanemuises.

Mahe toorpiim on üle ootuste menukas

02.12.10
Need mahekohupiima ja -jogurtisõbrad, kes on harjunud Pajumäe talu toodangut turult otsima, on jäänud viimasel ajal tihti pika ninaga. Kaupa lihtsalt ei jätku. Põhjuseks on see, et mahe toorpiim, millest kohupiima ja jogurtit valmistatakse, pannakse nüüd pudelisse ja ostjad oskavad ehtsat maapiima hinnata.

Pühajärve Puhkekodu pälvis Aasta Keskkonnategija 2010 tunnustuse

01.12.10
AS Pühajärve Puhkekodu pälvis mahetoidu propageerimise eest keskkonnasõbraliku toote/teenuse kategoorias Aasta Keskkonnategija 2010 tunnustuse.

Noore loodustaluniku auhind läks Saaremaale

01.12.10
ELFi noore loodustaluniku auhinna pälvisid 2010. aastal Annika Reino ja Kalev Au Saaremaalt Siiksaarest. Noored talunikud on tegelenud Laidevahe looduskaitsealal veiste, lammaste ja eesti tõugu hobuste karjatamisega selle sajandi algusest ning nende jõupingutuste tulemusena on sealsete rannaniitude seisund oluliselt paranemas. Viimastel aastatel on põhirõhk lihaveiste kasvatamisel, keda peetakse mahedalt.

Eesti Maaülikool koostab kogumiku mahe- ja tavatoitu võrdlevatest uuringutest

28.11.10
2010. aasta mais alustati Eesti Maaülikoolis rahvusvahelise projektiga PICKFIBER, mille üldeesmärgiks on kiudainerikka mahetoorainel põhineva toidu väljaarendamine, mis aitaks kaasa ülekaalulisuse probleemi vähendamisele. Projektis osaleb üheksa partnerit viiest riigist.