# #

Uudised

Pool tuhat õnnelikku siga lõid Kärevere kandis kärsa mulda

18.05.10
Peesitada päikese käes ja lüüa kärss kodumaa mulda oli seni vaid üksikute õnnelike sigade privileeg, äsja avas Kämara Mahe aga farmi, kus rohkem mahesigu kui seni terves riigis kokku. Eestis oli mullu 328 mahesiga ja neidki peeti valdavalt mõnepealistes karjades. Tartumaal Kärevere lähedal asuvas farmis tuhnis eile aga õues ligi pool tuhat õnnelikku siga.

Eesti ainus mahetoitlustaja murrab müüte

16.05.10
Käesoleva aasta 1. märtsist on Pühajärve Spa & Puhkekeskus mahepõllumajanduse seaduse järgi ainus tunnustatud mahetoitlustaja Eestis. ASi Pühajärve Puhkekodu juhatuse liikme Kirsti Lamboti sõnul on pakutavate kodumaiste toodete arv mahemenüüs aasta-aastalt kasvanud. Seda koos klientide üha suureneva huvi ja nõudlusega mahetoodete järele.

Ilmus Mahepõllumajanduse Leht nr 52

06.05.10
2010. aasta teises numbris kirjutatakse muudatustest mahetootmise toetuse nõuetes ja millele peab PRIAst mahetoetuse taotleja tähelepanu pöörama. Samuti on juttu tootmisviisi mõjust liha kvaliteedile ja talirüpsi perspektiivikusest mahetootmises. Lisaks veel teisi uudiseid Eestist ja Euroopast.

PRIA alustas pindalatoetuste taotluste vastuvõttu

06.05.10
Esmaspäeval, 3. mail algas Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametis (PRIA) pindala- ja keskkonnatoetuste taotluste vastuvõtt, dokumente esitama ootame oma suurimat sihtrühma - ligi 16 000 maakasutajat ja loomapidajat. Pindala- ja keskkonnatoetused moodustavad kokku suurima summa, mis PRIA vahendusel igal aastal põllumajandustootmise edendamiseks välja makstakse. Tänavu esitatavate taotluste rahuldamiseks on raha ligi kaks miljardit krooni.

Augustist saavad tootjarühmad küsida toetust mahetoodete teavitustegevusteks

06.05.10
Toidukvaliteedikava rakendavad tunnustatud tootjarühmad saavad alates augustikuust taotleda toetust teavitustegevuste korraldamiseks ning messidel ja näitustel osalemiseks. Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder allkirjastas toidukvaliteedikava raames toodetud toote teavitamis- ja edendamistoetuse määruse. Toetuse eesmärgiks on põllumajandussektori konkurentsivõime parandamine läbi kõrgema kvaliteedi ning suurema turujõuga toodete turustamise edendamise ja tarbijaile tutvustamise.

Uus eesti raamat õpetab mahetoitu sööma

06.05.10
4.mail esitleti Tallinnas uut eesti autorite raamatut «Puhta toidu raamat», kus jagatakse näpunäiteid mahetoidule üleminekuks, puhta toidu kasvatamiseks ja valmistamiseks.

Mahetootjaid tuleb juurde

04.05.10
Tänavusel taotlusperioodil esitati mahepõllumajandusega alustamiseks Põllumajandusametile 177 taotlust kokku umbes 17000 ha maaga. Kuigi võrreldes eelmise aastaga on taotlejate arv veidi väiksem, võib siiski tõdeda, et huvi mahetootmise vastu pole vaibunud.

Metallica soovib mahetoitu

18.04.10
Pühapäeva õhtul Saku Suurhallis kontserti andev Metallica on soovinud, et neile serveeritaks mahetoitu.

Pärnu Raeküla turg ootab ka mahetootjaid

15.04.10
Aprilli alguses avati Pärnus Riia mnt 108c Rimi vahetus läheduses toiduturg. Loodetakse, et sellest kujuneb Lääne-Eesti suurim toiduturg, mis on orienteeritud kodumaisele toodangule. Kauplema oodatakse ka mahetootjaid.

Läänemere Aasta Põllumajandustootja 2010 konkurss on avatud

14.04.10
13. aprillil avasid Maailma Looduse Fond, Swedbank, Eestimaa Looduse Fond(ELF) ning paljud teised keskkonna- ja põllumajandusorganisatsioonid ühiselt "Läänemere Aasta Põllumajandustootja 2010" konkursi. Konkursi eesmärgiks on tuua välja Läänemeresõbralikke põllumajanduspraktikaid ning tunnustada neid talunikke, kes oma taludes aktiivselt vähendavad väetisainete keskkonda sattumist. Rahvusvahelise konkursi võitjale on määratud auhinnaks 10 000 eurot, Eesti rahvusliku vooru võitjale 1000 eurot.

Pühajärve Spa & Puhkekeskus pakub mahetoitu

08.04.10
Alates 1. märtsist 2010 on Pühajärve Spa & Puhkekeskus Mahepõllumajanduse seaduse järgi tunnustatud ainsa mahetoitlustajana Eestis.

Euroopa Komisjon tutvustas uut mahelogo

06.04.10
31.märtsil avaldas Euroopa Komisjon Euroopa Liidu Teatajas määruse (EÜ) nr 271/2010 uue Euroopa mahelogo kasutamisest. Alates 1. juulist 2010 on uut ELi mahelogo kohustatud kandma kõik pakendatud mahetooted, mis on toodetud ELi liikmesriikides ja vastavad vajalikele normidele. Logo jõuab turule kaheaastase üleminekuperioodiga.

Mahekaubavalikust leiab toidu kõrval kanepiõlle

27.03.10
Uue nädala alguses avab Pärnus Kuninga tänaval uksed ökopood Mahe Mark, kust leiab laias valikus keemiavaba toidukraami, samuti kodukeemiatooteid ja kosmeetikat. Poe käivitaja Liisa Jõgisalu sõnutsi on tegu Pärnu kõige suurema valikuga mahetoodetekauplusega, mille sortiment laieneb aja jooksul veel.

Mahe- ja tavasööda mõjul avaldusid kanade geenid erinevalt

25.03.10
Hollandi Louis Bolk`i Instituudi teadlased avastasid, et mahe- ja tavasööda kasutamine mõjutab erinevalt kanade geenide avaldumist, kuigi söötade koostisosad on samad.

Eesti võib lähitulevikus saada liikuva tapamaja

24.03.10
Põllumajandusministeerium tellis Eesti Maaülikoolilt uuringu, mille tulemustest sõltub, kas Eesti saab lähitulevikus pilootprojektina esimese liikuvtapamaja või mitte. Eesti Maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonna juhataja Lembit Lepasalu ütles Oma Saarele, et uuringu ülesandeks on selgitada välja liikuvtapamaja majanduslik otstarbekus ja lahendada liikuvtapamaja kasutuselevõtuga seotud tehnoloogilised ja hügieeniohutuse probleemid. Lepasalu sõnul on liikuvtapamaja sobilik eelkõige mahe-, väike- ja nišitootjale.